+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Türkiye'de Çağdaş Cami Mimarisinde Eğilimler

21 Aralık 2011, 16:33
  defa okundu.

“Arka Oda Toplantıları”, İstanbul araştırmalarına farklı bir boyut kazandırmak amacıyla kentin gizli tarihine doğru yolculuğuna devam ediyor.

Türkiye'de Çağdaş Cami Mimarisinde Eğilimler

2011-2012 programının ikincisi 22 Aralık Perşembe günü Doç.Dr. Kayahan Türkantoz’un Türkiye'de Çağdaş Cami Mimarisinde Eğilimler konulu konferansıyla gerçekleştirilecek.

Cumhuriyet öncesi Türk Cami mimarisine kıyasla, bu yapı tipinin çağımıza ait örnekleri daha az incelenmiştir. Konferans çerçevesinde, Cumhuriyet dönemi Türk cami mimarisinin gelişimini genel olarak gözden geçirmek, çeşitli üslup eğilimlerini saptamak ve bunların gerisindeki toplumsal dürtüleri irdelemek amaçlanmıştır. Söz konusu dönemin camilerinde iki farklı eğilim ve iki ana gruptan söz edilebilir: “özgün tasarımlı camiler” ve “geleneksel tasarımlı camiler”. Özgün tasarımlıların sayıca daha az olduğu, buna karşılık geleneksel şemalara bağlı kalan örneklerin diğeriyle kıyaslanmayacak kadar yaygın olduğu söylenebilir. Geleneksel şemalardan özellikle bazılarının neden daha yaygın olduğu üzerinde de ayrıca durulacak.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

ETKİNLİK BİTTİ
Künye
Başlangıç: 22 Aralık 2011 18:30
Kent: İstanbul
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler