Ytong’dan Ulusal Mimari Tasarım Yarışması: “Çatılar ve Sürdürülebilirlik”

Dünya Mimarlar Birliği'nin (UIA), 2010 yılı Dünya Mimarlık Günü dolayısıyla belirlediği "Daha İyi Kent, Daha İyi Yaşam - Tasarım Yoluyla Sürdürülebilir" temasına Ytong, Ulusal bir Mimari Tasarım Yarışması ile destek veriyor.

Dünya Mimarlar Birliği’nin (UIA), 2010 yılı Dünya Mimarlık Günü dolayısıyla belirlediği “Daha İyi Kent, Daha İyi Yaşam – Tasarım Yoluyla Sürdürülebilir” temasına Ytong, Ulusal bir Mimari Tasarım Yarışması ile destek veriyor.

“Çatılar ve Sürdürülebilirlik” konulu yarışma ile Ytong, mimarları, “Tasarım Yoluyla Sürdürülebilirlik” temasına yeni fikirlerle katkıda bulunmaya davet ediyor.

Sürdürülebilir kentsel çevre için, mevcut yapı stoğunun iyileştirilmesi gerekliliğine dikkat çeken Ytong, yarışma ile var olan mekânları yeniden değerlendirirerek barınma sorununa da yenilikçi çözüm önerileri getirmeyi hedefliyor. Özellikle büyük kentlerde atıl durumda bulunan yapıların çatı ve/veya son katlarının, donatılı Ytong plakları kullanılarak güvenli, sağlıklı ve ekonomik bir biçimde yeniden değerlendirilmesi üzerine tasarım fikirleri üretilmesini teşvik ediyor.

Jo Noero Konferansı ile start aldı
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi katkılarıyla düzenlenen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen yarışma, 5 Ekim 2010 tarihinde Mimarlar Odası İstanbul B.kent Şubesi tarafından Dünya Mimarlık Günü nedeniyle düzenlenen “Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinlikleri kapsamında, dünya mimarlık pratiğinin önemli isimlerinden Jo Noero konferansı ile başladı. Ünlü mimar yaptığı konuşmada “Mekanların verimli kullanılması ile oluşan yaşam alanları sürdürülebilir bir gezegen için ciddi bir değer taşımaktadır. Çok küçük alanların bile başarılı bir mimari yaklaşımla değerli yaşam alanlarına dönüştürülebileceğine inanıyorum. Bu nedenle, kent yaşamının sağlıklı gelişmesi yönünde bu yarışmanın büyük önemi bulunuyor. Yarışmanın, yeni fikirlerin ve farklı düşüncelerin ortaya çıkmasında ve mimari tasarımın, geleceğin yaşam kalitesini artırmasında etkili bir rol oynayacağına inanıyorum” dedi.

Birincinin 30.000 TL, ikincinin 20.000 TL, üçüncünün ise 15.000 TL para ödül kazanacağı yarışmada, 5 adet 5.000 TL değerinde mansiyon ve 3 adet de 2.500 TL değerinde satın alma ödülü bulunuyor. Yarışmada ayrıca, ilk iki ödülü kazan tasarımın mimarına, projelerinin uygulanması halinde Ytong Çatı Plağı da bedelsiz olarak verilecek.

Yarışma takvimi

Teslim günü: 14 Mart 2011

Sonuçların Açıklanması: 24 Mart 2011

Ödül Töreni, Kolokyum ve Sergi: 07 Nisan 2011

14 Mart 2011 tarihinde son bulacak yarışma ile ilgili açıklayıcı bilgi ve yarışma şartnamesi www.ytong.com.tr/yarisma adresinden temin edilebilir.

Etiketler

Bir yanıt yazın