Altın Çekül Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri 2020

Altın Çekül Uluslararası Yapı Kataloğu Ödülleri için son teslim tarihi 15 Ekim 2020.

Yapı sektörünün ihtiyaç duyduğu canlanma ve tüm aktörleriyle bir buluşma platformu oluşturmayı hedefleyen “Altın Çekül Uluslararası Yapı Kataloğu Ödülleri” programına paralel olarak, mimarların ve iç mimarların ödüllendirileceği çok yönlü bir fikir yarışması olan “Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri” gerçekleştirilecek.

“Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri”nin hedefleri arasında elde edilecek tasarımın/projenin kamuya mal olması, yaratıcı bir fikrin hayata geçerek sadece zihinleri değil gündelik ve sosyal hayatımızı da besleyen ve zenginleştiren bir kazanıma dönüşmesi bulunuyor.

Sektörde yeri olan ulusal ve uluslararası mimarlık ve iç mimarlık ofislerini günümüzün önem taşıyan sorunsallarıyla bir araya getirecek bu çok yönlü yarışmada mimarlar, iç mimarlar ve ofisleri; 2020 senesi için belirlenen tasarım konsepti çerçevesinde en iyi tasarımı oluşturmak için yarışacaklar. Yapı Kataloğu’nun, Mimarlık Ödülleri’nin yürütücüsü ve küratörü olduğu yarışmanın 2020 teması “(Afet ve Acil Durumlarda Kullanılacak) Taşınabilir Yaşam Birimi” olarak belirlendi.

Uzun yıllardır gündemde olan Taşınabilirlik/Mobilite kavramı, günümüzde gerçekleşmesi beklenen doğal afetlerin, acil durum planı yapılması gereken durumların, özellikle 2020 senesinde yaşanan COVID-19 salgınının da etkisiyle, bundan sonra yaşam birimlerinin tasarım sürecinde daha da fazla söz hakkına sahip olacak.

Katılımcılardan beklenen, mimarlık mesleğinin (afet ve acil durumlarda kullanılabilecek) yaşam birimlerinin taşınabilir olma özelliğine ve bu birimlerin yakın çevresiyle nasıl var olacağına dair çözümler bulmalarıdır.

Tasarlanacak projeler, herhangi bir yerde/mekânda tasarlanabilir. Kurgusal yaklaşım, taşıyıcı sistem, malzeme kullanım kararları tamamen katılımcılara aittir.

Yarışmaya dair ayrıntılı bilgiye ve katılım koşullarına, yarışmanın web sitesi üzerinden erişilebilir.

  • Sorular İçin Son Tarih: 1 Eylül 2020 (saat 23:59’a kadar)
  • Cevapların Yayınlanması: 10 Eylül 2020
  • Projelerin Son Teslim Tarihi: 15 Ekim 2020 (saat 23:59’a kadar)
  • Jüri 1. Aşama Değerlendirmesi: 19-23 Ekim 2020
  • Kısa listenin Duyurulması: 26 Ekim 2020
  • Jüri 2. Aşama Değerlendirmesi: 9-13 Kasım 2020
  • Kazananların Açıklanması: 16 Kasım 2020
Etiketler

Bir cevap yazın