Türk Ytong “Kültür ve Sosyal Etkinlikler Evi” Konulu Ulusal Mimari Fikir Yarışması

YTONG Mimari Fikir Yarışması: "Semt Kültür ve Sosyal Etkinlik Evi"nin son teslim tarihinin ertelenerek 12 Temmuz 2013 Cuma saat 17.00 (kargo ile gönderilen projeler için 15 Temmuz 2013 Pazartesi saat 17.00) olarak belirlendi.

Güvenli, modern ve yenilikçi yapılaşmaya yön veren Türk Ytong, Türkiye’deki 50. kuruluş yılı kutlamaları çerçevesinde bir mimari fikir yarışması düzenledi. Ytong bu yarışmayla, İstanbul kent yaşamına, mimarlığın düşünce ve tasarım alanına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Türk Ytong tarafından, TMMOB Mimarlar Odası ve İstanbul Büyükkent Şubesi işbirliği ile ulusal ve tek aşamalı olarak düzenlenen yarışmanın konusu; İstanbul’da semt ölçeğinde inşa edileceği varsayılan bir “Kültür ve Sosyal Etkinlikler Evi” için mimari düşünce ve tasarımların araştırılması şeklinde belirlendi.

Aldığı büyük miktardaki göç ve buna bağlı olarak yaşanan hızlı nüfus artışı İstanbul’da farklı sosyal katmanların ortaya çıkmasına neden oluyor. Düzenlenen bu mimari fikir yarışmasıyla tasarlanacak “kültür ve sosyal etkinlik evleri”nin, bu yabancılaşmayı ortadan kaldırıp birlikte yaşamaya, birlikte öğrenmeye ve paylaşmaya olanak verecek bir işlev üstlenmesi hedefleniyor.

İstanbul’un kıyı alanları, kültürel ve sosyal anlamda kentsel yaşamı ve gelişimi destekleyecek, nitelikli, çağdaş, katılımcı ve estetik katkılar sağlayacak alanlar olarak değerlendirildiğinden, yarışmacılar eserlerini, İstanbul’un Anadolu yakasında, Marmara Denizi kıyılarında şartname ile “tanımlanan” alan üzerinde kurgulayacaklardır.

Katılımın ücretsiz olduğu yarışmada ödüller şöyle belirlendi:
Birinci Ödül: 35.000 TL
İkinci Ödül: 25.000 TL
Üçüncü Ödül: 20.000 TL
Mansiyon (3 adet): 10.000 TL

Son katılım tarihi 12 Temmuz 2013 (Kargo ile gönderilen projeler için 15 Temmuz 2013 Pazartesi saat 17.00) olan yarışma ile ilgili açıklayıcı bilgi ve yarışma şartnamesi www.ytong.com.tr/yarisma adresinden temin edilebilir.

Etiketler

2 yorum

Bir cevap yazın