The Black Taj / An Incomplete Memory of the Mughal Empire

"The Black Taj / An Incomplete Memory of the Mughal Empire" isimli uluslararası proje yarışmasında projelerin son teslim tarihi 20 Ekim 2017.

YARIŞMANIN KONUSU:

Taç Mahal Dünyanın yedi harikasından biri, Yamuna Nehri kıyısında Agra’da bulunan bir anıt. Dünyadaki en güzel anıt mezarı olarak kabul edilen Taç Mahal, Babür İmparatorluğu’nun görkeminin canlı bir örneğidir ve Şah Cihan ve Mümtaz Mahal’in aşk hikâyesini gösterir. Ancak, bu hikâyenin arkasında bir efsane var.

1665 yılında Agra’yı ziyaret eden Jean Baptiste Tavernier adına bir Avrupalı gezgin ilk önce The Black Taj’ın yazılarındaki fikrinden bahsetti. Tavernier, Şah Cihan’ın kendi mezarını nehrin diğer tarafında inşa etmeye başladığını, ancak oğlu Aurangzeb tarafından terk edildiği için onu tamamlayamayacağını belirtti.

Taç Mahal, bina kültür ve coğrafyayı aşan bir hayranlığın kaynağı olmuştur ve bu nedenle kişisel ve duygusal tepkiler anıtın akademik değerlendirmelerini sürekli olarak gölgede bırakmıştır.

Taç Mahal’in tam karşısında Yamuna Nehri boyunca inşa edilmesi planlanan efsanevi bir siyah mermer anıt mezar olması beklenen Siyah Taç Mahal (“Tac”, لحم جات ہایس “Black Taj” da) idi. Babür imparatoru Şah Cihan’ın, ölen eşi Mümtaz Mahal’in anısına yaptığı gibi kendisi için bir anıt mezar arzuladığına inanılıyor. Arkeoloji ve tarihçi çevrelerde Siyah Taç için planın orijinalliği konusunda her zaman bir tartışma olmuştur. Ne var ki, 2009 yılında, Mehtab Bağh (nehrin karşısında Taç’ın kuzeyinde yer alan bir bahçe kompleksi) tarihi eserler için yeniden oluşturulduğunda, Siyah Taç’ın yansımasını açıkça gösterdi. Bu, Şah Jihan’ın kendisini orijinal Taç’ı planlarken zaten yerinde tuttuğu anlamına mı geliyor?

“Siyah Taç’ın var olma ihtimalini varsayalım. Şimdi, bu fırsatı SİZE vereceğiz, Siyah Taç’ı nasıl tasarlarsınız?”

Zamanı çevirir ve geçmişte yapılması düşünülen bir proje inşa edersek, bugünün gerçekleştirildiğini düşünürsek, Siz tasarımcı olarak bu fırsatı nasıl değerlendirirsiniz? Bununla yalnızca anıt mezarı kast etmiyoruz, bundan çok daha kapsamlı bir beklentimiz var.

Gerçekten aradığımız şey, ülkedeki Mughal katkısını ‘zirveyi düzenleyen yer”in hemen yanında sergileyebilecek bir fikir. Bu düşünce biçimi muazzam imkânlara, zorluklara ve çözümlere sahip olabilir. Burada, bu hikâyeyi tamamlayıp, tüm bu parçaları tekrar toplamak ve insanlar için deneyimsel bir hikâye oluşturabilen bir proje peşindeyiz.

 

YARIŞMANIN WEB SAYFASI:

http://unfuse.xyz/competition.html

 

ZAMAN ÇİZELGESİ:

Yarışmanın Başlangıcı: 20 Mayıs 2017

Erken Kayıt Ücreti 20 $: 30 Temmuz 2017’e kadar

Standart Kayıt Ücreti 30 ABD Doları: 15 Eylül 2017’e kadar

Geç Kayıt Ücreti 40 ABD Doları: 15 Ekim 2017’e kadar

Projelerin Son Teslim Tarihi: 20 Ekim 2017 12:00 GMT GMT

Sonuçların İlanı: 31 Aralık 2017

 

JÜRİ ÜYELERİ:

Sameep Padora, Founder (sP+a), Mumbai India

Kamran Afshar Naderi, Co-Founder Memar, Iran

Navin Piplani, Principal Director INTACH Heritage Academy, India

Günay Erdem, Co-Founder Erdem Architects, Turkey

 

ÖDÜLLER:

Birincilik Ödülü: 2500$ ödül, kupa + sertifikası ve UNFONFERANCE 2018’de UNFUSE Birincisi olduğuna dair yayın yapma hakları.

Eşdeğer İkincilik Ödülleri (3 adet): Her birine 1000 $ + 500 $ + 500 $ ödül, nakit ve onur madalyası ve sertifika.

Mansiyon Ödülleri (10 adet): Her Mansiyon ödülüne, bir madalya + sertifika ve UNFUSE yıllık özet kitapçığını alacak.

UNCONFERANCE 2018 Bileti: Birincil ödül sahibi UNCONFERENCE WORLD 2018 sponsorluğunda bir gezi kazanacak.

Yayın: Tüm madalya sahipleri ve kazananlar, UNFUSE 2018 tasarım kitabında ve ortak web sitelerinde ayrıntılı bir biçimde yayınlayacak.

Web Sunumu: Kısa listede yer alan tüm katılımcılar web sitemizde yer alacaklar ve katılım sertifikası alacaktır.

Etiketler

Bir cevap yazın