Teras Sergileri<40

Elgiz Müzesi üzerinde bulunan yaklaşık mekan, 2012 senesinde, açık alan heykellerinin uzun süreli sergileneceği bir sergileme alanına dönüştürülmüştü.

Teras Sergileri genç heykel sanatçılarını desteklemek ve heykel sanatına yeni bir sergileme alanı kazandırmak amacıyla 40 yaş altı genç heykel sanatçılarının yapıtlarına yer vermektedir.

Haziran ayında açılacak sergi için Seyhun Topuz, Rahmi Aksungur, Nilüfer Ergin, Haşim Nur Gürel, Can Elgiz’den oluşan Danışma Kurulu’muz başvuru yapan sanatçıların dosyaları üzerinden bir değerlendirme yapılacak ve seçilecek yapıtlardan oluşturulacaktır.

Sanatçıların, müzenin bulunduğu bölgenin sert doğa koşullarına açık olduğunu dikkate alarak, açık hava koşullarına uygun boyut ve dayanıklılıkta, bu koşullardan zarar görmeyecek malzemelerden üretilmiş ve kendi ağırlığı ile ayakta durabilecek yapıtlar önermesi istenmektedir. Teras yüzeyine montaj yapılamamaktadır.

Yapıtların nakliyesi sanatçı denetiminde Müze tarafından; mekana yerleştirilmesi Danışma Kurulu denetiminde sanatçı tarafından gerçekleştirilecektir. Sergi hazırlanacak bir katalogla belgelenecek ve kamuoyuna tanıtılacaktır.

Sergi alanının görsellerine http://www.elgizmuseum.org veya www.proje4l.org adresinden ulaşılabilmektedir. Sergi alanını görmek isteyen sanatçılar Müze Yönetimi’ne başvurarak alanı görebilirler.

Sergiye katılmak isteyen sanatçılar başvuru dosyalarına detaylı özgeçmişlerini, başvuru formunu ve yapıtı tanıtan çeşitli açılardan çekilmiş görsellerini, ya da yapıt eğer yapım aşamasında ise detaylı maket fotoğraflarını koyacaklardır.

Başvuru dosyasında ayrıca sanatçının daha önce gerçekleştirmiş olduğu yapıtlardan en az beş tanesinin fotoğrafı başvuru formunda yer alacaktır.

Sergiye son başvuru tarihi 15 Nisan 2013’dür.Sanatçılar başvuru dosyalarını bu tarihe kadar Proje 4l/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Meydan Sokak, Beybi Giz Plaza, Maslak adresine elden teslim edebilir ya da posta yolu ile gönderebilirler.

Sergiye başvuran sanatçıların başvuru dosyaları sanatçılara iade edilmeyecek, Elgiz Müzesi Açık Arşiv Odası’nda koruma altına alınacak ve uzmanların incelemesine açık tutulacaktır.

Etiketler

Bir cevap yazın