TEDxITU Etkinliği Tasarım Önerileri Öğrenci Yarışması

Yarışmada, İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsü 109 No’lu Konferans Salonu’nda “dönüm noktaları” teması ile düzenlenecek TEDxITU etkinliği için konferans salonunun geçici tasarım önerileriyle dönüştürülmesi amaçlanıyor.

Yarışmanın Amacı

1 Aralık 2013 tarihinde İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsü 109 No’lu Konferans Salonu’nda “dönüm noktaları” teması ile düzenlenecek TEDxITU etkinliği için konferans salonunun geçici olarak dönüştürülmesi ile etkinliğin salon çevresindeki ve yakınındaki mekanlarda duyurulasına yönelik tasarım önerilerinin getirilmesidir. Öncelikli amaçlardan biri, konferans salonunun bir bütünlük içinde ele alınması ve bir gün boyunca devam edecek TEDxITU etkinliği için grafik ve mimari bir dizi tasarım önerisinin sunulmasıdır. Önerilerin tema ile paralel düşünülmüş, kolay uygulanabilir, geçici, hafif, ekonomik, çevreye duyarlı, kullan-at özelliğinde olmayan, yeniden kullanıma imkan verebilen, söküldüğünde bulunduğu mekanda kalıcı iz bırakmayacak vb. niteliklere sahip tasarımlar olmaları amaçlanmaktadır. Ödül alan öneriler bağımsız bir organizasyon olan TEDxITU desteği ile uygulanacaktır. Bu nedenle kullanılan malzemelerin bilgisinin açıkça ifade edilmesi, malzemelere kolayca erişilebilmesi, malzemelerin ekonomik olması, ve tüm uygulama masraflarının uygun bir bütçe içerisinde kalması gibi konular göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca salon içine getirilecek önerilerde konferans salonunun sadece zemin katının kullanılacağı dikkate alınmalıdır. Konuşmacıların sunum alanı, dinleyicilerin oturduğu alanlar, salonun tüm yüzeyleri, aydınlatma, görsel anlatılar, salon içine ya da çevresine uygulanacak enstelasyon önerileri vb. başlıklar üzerine geliştirilen tasarımlar yarışma kapsamında ele alınabilir.

Dönüm Noktaları her konuşmacı tarafından farklı yorumlanacak bir kavramdır, genel olarak hayattaki önemli değişim anları ifade etmeye çalışmaktadır. Bu anlar büyük bir hata, beklenmedik bir tesadüf, başarılı bir deneme, ya da bir evreka anı olabilir.

Anlatım tekniği için bir sınırlama yoktur. Yarışma, ele alınan mekanı ve çevresini kapsayıcı tasarımlar ya da noktasal müdahaleler gibi çeşitli ölçeklerdeki önerileri değerlendirmeye açıktır. Ödül alan projelerin uygulanacağını vurgulayarak, uygulamaya yönelik detayların da düşünülmesi istenmektedir. Katılımcılara Taşşla’ya ve 109 No’lu konferans salonuna ait planı içeren bir adet dwg dosyası, konferans salonu ve çevresine ait bir fotograf arşivi, kullanılması desteklenen TEDxITU logoları ile pafta örneği tedxitu.com sitesi üzerinden temin edilecektir.

İstenenler

Jüri değerlendirmesi ve sergileme kolaylığı açısından önerilerin en fazla altı adet A3 [297mm x 420mm, yatay ya da dikey] boyutunda paftada yer alması beklenmektedir. Her paftada sağ üst köşede beş rakamdan oluşan rumuz ve pafta sırasını belirten numara (ör. 12345-1) 1×5 cm’lik bir alan içinde yazılı olmalıdır. Katılım formu eksiksiz doldurulmalıdır.

Katılım herhangi bir okul, bölüm, program ya da sınıf sınırlaması olmaksızın bireysel ya da ekip olarak gerçekleşebilir. Yarışmaya katılan tüm projeler 18 Kasım – 6 Aralık 2013 tarihleri arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde sergilenecektir.

Teslim

8 Kasım 2013 Cuma gecesi saat 23:59’a kadar [email protected] adresine yapılmalıdır. Paftalar A3 boyutunda, 300dpi çözünürlükte ve jpg formatında kaydedilip katılım formu ile birlikte [email protected] adresine dosya boyutu 20MB’ı geçmeyecek büyüklükte ek/ler olarak gönderilecektir.

Ödül alan öneriler yarışma sonucunda uygulanacaktır. Yarışma sonucunda 1000TL’lik toplam ödül, jürinin uygun gördüğü sayıda projeye eşdeğer ödüller olarak verilecektir. Uygulama masraflarının tamamı TEDxITU tarafından karşılanacaktır. Uygulanmasına karar verilen projelerin detayları için yarışma sonrasında öneri sahipleri ile iletişime geçilecektir.

Jüri

Ahu Sökmenoğlu

Aslıhan Şenel

Hakan Tüzün Şengün

Onur Ceritoğlu

Ozan Avcı

Zeynep Ataş

Doğa Gülhan – Simge Avin (TEDxITU ekibi adına)

Raportör: Deniz Eriş

İletişim ve yarışma hakkındaki soru-cevaplar [email protected] adresi üzerinden yapılacaktır. Konferansa ait detaylı bilgi ile yarışmaya ait tüm ek belgelerin olduğu yarışma paketi tedxitu.com adresinden temin edilebilir.

Yarışma Paketi http://tedxitu.com/?p=27 adresinden indirilebilir. Yarışma paketinin içeriği Taşkışla zemin kat planı, fotograf albümü, fotograf bakış yönleri, katılım formu, pafta örneği, şartname ve yarışma afişinden oluşmaktadır. Katılımcılar isterlerse kendilerine ait fotografları ve yardımcı belgeleri kullanabilir. 

Etiketler

Bir cevap yazın