Şişli Lisesi Ulusal Mimari Proje Yarışması

Şişli Belediyesi tarafından "TMMOB, Mimarlar Odası, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Şehircilik ve Kentsel Tasarım Proje Yarışmaları Yönetmeliği" uyarınca "Şişli Lisesi Ulusal Mimari Proje Yarışması" yapılıyor.

Mevcut Şişli Lisesi’nin yerine, güncel gereksinimlere yanıt vermek üzere yeniden yapılacak olan “eğitim ve öğretim binası”nın mimarlık ve mühendislik projelerinin elde edilmesi işi, Şişli Belediyesi tarafından “TMMOB, Mimarlar Odası, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Şehircilik ve Kentsel Tasarım Proje Yarışmaları Yönetmeliği” uyarınca serbest, ulusal ve tek kademeli olarak yarışmaya çıkarılmıştır.

Yeni lise binası, İstanbul İli, Şişli İlçesi, Meşrutiyet Mahallesi, 131 pafta, 1905 ada, 156 – 173 parsel sayılı arsada (Şişli Etfal Hastanesi karşısında, Dr. Şevketbey Sokağı ile Veteriner Hilmi Sokağı’nın kesiştiği köşe parsel) yapılacaktır.

Yeni ŞİŞLİ LİSESİ Projesi’nin, İstanbul Metropoliten Alanı içinde önemli yeri olan Şişli İlçesi’nin kent kimliği ve gelişimine katkıda bulunması beklenmektedir. Bunun yanı sıra, genç kuşakların çağdaş eğitim sistemi içinde yetişmesine olanak sağlayacak örnek bir mimari ortamın oluşturulması hedeflenmektedir.

Yarışma şartnamesi ve ekleri aşağıdaki bağlantılardan incelenebilir. Yarışmaya katılabilmek için, TMMOB Mimarlar Odası üyesi olmak ve şartname satın alarak adres bırakmış olmak zorunludur.

Yarışmaya katılmak isteyen yarışmacıların şartname bedeli olan 200TL’yi aşağıda belirtilen hesap numarasına 01.07.2011 tarihine kadar, isim belirterek yatırmaları gerekmektedir. Banka dekontunun, üzerinde yarışmacının adı-soyadı, telefon, e-posta ve adres bilgileri yazılı olarak, yarışma raportörlüğüne iletilmesinden (faks veya elden) sonra şartname ve ekleri yarışmacılara ulaştırılacaktır.

Danışmanlar, Seçici Kurul Üyeleri Ve Raportörler

Danışman Üyeler
Mustafa Sarıgül : Şişli Belediyesi Başkanı

Osman Korkmaz : Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı

Gürbüz Akbulut : Şişli İlçesi Milli Eğitim Müdürü

Mehmet Mutlu : İnşaat Mühendisi (Y.T.Ü.)

Sinan Çakır : Şişli Lisesi Müdürü

Asıl Seçici Kurul Üyeleri
Doğan Hasol : Mimar (İ.T.Ü.) – Jüri Başkanı

Çelen Birkan : Mimar (İ.T.Ü.)

Erhan İşözen : Mimar (D.G.S.A)

Hakkı Önel : Mimar (Y.T.Ü)

Hasan Şener : Mimar (İ.T.Ü)

Yedek Seçici Kurul Üyeleri
1. Emre Aysu : Mimar (Y.T.Ü.)

2. Hakan Dalokay : Mimar (M.S.Ü.)

Raportörler
Gürsel Akkoyunlu : İnşaat Mühendisi (O.D.T.Ü.)

Z.Güler Özdemir : Mimar (D.G.S.A)

Ceren Özilhan Özkurt : Mimar (İ.T.Ü)

Ödüller
Birinci Ödül : 70.000TL

İkinci Ödül : 50.000TL

Üçüncü Ödül : 30.000TL

Mansiyonlar (Beş adet) : 10.000TL

Satınalma (Jüri kullanımı için) : 20.000TL

Yarışma Takvimi
Yarışmanın ilanı : 18.04.2011

Sorular için son gün : 20.05.2011

Cevapların duyurulması : 25.05.2011

Projelerin teslim tarihi : 18.07.2011

Jüri değerlendirme tarihi : 23.07.2011

Yarışma sonuçlarının ilanı : 27.07.2011

Sergi, Kolokyum ve Ödül Töreni : Projeler 29.07.2011 tarihinde Şişli Belediyesi Sergi Salonu’nda sergilenecek ve saat 18.00’da aynı yerde kolokyum ve ödül töreni yapılacaktır. Sergi iki hafta süreyle açık kalacaktır.

Etiketler

8 yorum

 • omer-yilmaz says:

  Bu yarışmaya giren arkadaşlar var. Onlar görmese de buradan, Arkitera V4’ten başarılar dileyelim kendilerine.

 • huseyin-sarigul says:

  Gereksinimler,gereksinimler zaten hep bu bahanelerle dünyayı mahvetmedik mi? Mevcut yapı korunamaz mı? İlla yeni sözüm ona modern bir şey mi(şey diyorum çünkü her şeyi moloz yığınına dönüştürme çabası içinde olan bir zihniyetin yaptığı ürüne bunu uygun görüyorum)yapmak lazım, mevcut yapı belki bir iki ufak dokunuşla ihtiyaçları karşılayamaz mı?Netice de malesef her zaman olduğu gibi yine göreceğiz ki 3d programları dünyasından çıkmış soyut imgelerle renklendirilmiş,dünyanın her yerinde uygulanabilen(Mozambik de bile ) bir proje yarışmayı kazanacak.

 • ahmet-turan-koksal says:

  Şişli’deki bu bina aslında önemli bir yerde bulunuyor. Bu binanın yenilenmesi sadece ihtiyaca karşılık verip vermemesi değil ekonomik olarak da değerlenmesi için gerekli. Bu bina yerine otoparkından gelecek gelirle okuyanlara ve çevredekilere spor salonu ve kütüphane ayrıca bir de salon yapılacak.

  Tarihi bir değeri olmadığı gibi genel olarak sağlam bir yapı da değil. Korunmasının ne gibi bir anlamı var. Mozambikte bu bina gibi bina da vardır ayrıca. Ya da 3d programlarından çıkmasının ne zararı.

  Hiç bir mimari değeri yok hiç bir kullanım özelliği yok.

  Yarışma açılmasının bu kötü binanın yenilenmesinin ne zararı var ki. Garip buluyorum söylenmek için söylenen lafları.

  Yarışmaya girenler olarak burayı okuyoruz.

 • serkan-nurman says:

  Şişli Lisesi yarışmasına teklif vermeye karar verdik ama şartnamemiz yok. Şartname alıp da yarışmaya katılmaktan vazgeçen varsa ortaklık yapabilirz.
  İlgilenenler için irtibat numarası:

  0536 2130476

 • ismail-tandogan says:

  Merhaba,
  Yarışmaya hazırlandık projeyi de çizdik fakat büyük bir dikkatsizlik sonucu şartnameyi almayı ihmal ettik. Biz diğer yarışmalar gibi son güne kadar alabileceğimizi düşünmüştük. Bu durumda yapabileceğimiz hiçbir şey yok mu acaba? Yarışmaya katılmak üzere şartname almış ancak girmekten vazgeçen birileri varsa görüşmeyi istiyoruz. Çok can sıkıcı bir durumdayız. Bir fikri olan varsa lütfen bize yazsın. Sevgiler.

 • selda-gumusdograyan says:

  Şişli Lisesi yarışması için şartname alınmasını teslim günü diye düşünmüştük , çünkü yarışma takviminde belirtilmemiş.. Şartname alıpta girmeyen meslektaşlar bize ulaşırlarsa çok seviniriz.
  e-mail : [email protected] tel: 0 312 436 06 44 gsm:0 533 375 74 54

 • aziz-ridvan-kutlutan says:

  Yarışma sonuçlandı. Neden burada hiç bir bilgi yok.

 • omer-yilmaz says:

  Öncesinde ve şu anda çeşitli platformlarda ilan ettiğimiz gibi Arkitera 16-31 Temmuz tarihleri arasında tatilde. Bu süreçte sadece sitelerin bakımları yapılırken yeni bilgi girişi yapılmıyor. Pazartesi gününden itibaren geriye dönük olarak tüm haberler sitede yerini alacak.

Bir cevap yazın