Saray Alüminyum “Yükselen Yetenekler” Yarışması: Ataşehir – İstanbul Finans Merkezi Mimari Fikir Projesi Öğrenci Yarışması

Saray Alüminyum, her sene öğrencilere yönelik fikir projesi yarışması düzenlemeyi amaçlıyor.

Saray Alüminyum, her sene öğrencilere yönelik fikir projesi yarışması düzenlemeyi amaçlıyor. “Yükselen Yetenekler Yarışması” olarak her sene “yüksek yapı” teması ile gerçekleşecek olan yarışmaların bu seneki konusu “Ataşehir – İstanbul Finans Merkezi” olarak belirlendi.”Ataşehir – İstanbul Finans Merkezi Mimari Fikir Projesi Öğrenci Yarışması”nda öğrencilerden, İstanbul’un yeni finans merkezi olması öngörülen alanda, kentsel mekan gereksinimlerine çözüm üretmeleri bekleniyor.

Yarışmalara kayıt ve katılım ücretsiz olup, Türkiye ve KKTC’deki okulların mimarlık, şehir planlama, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı bölümlerinde lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler katılabilir.

Yarışmanın Amacı ve Konusu:
Bu yarışmada öğrencilerin, İstanbul’un yeni finans merkezi olması öngörülen alanda, kentsel mekan gereksinimlerine çözüm üretmeleri amaçlanmaktadır.

2009 yılında onaylanan 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı kapsamında, Avrupa Yakası’ndaki MİA Bölgesi’nin yükünü azaltan, iki yaka arasında işgücü ve ulaşım dengesini sağlayan, ticaret, turizm, konut, kültür, yönetim ve rekreasyon alanı ve kullanımlarının yer alacağı güçlü bir merkeze ihtiyaç duyulduğu belirtilmektedir. Bu ihtiyaca yönelik Ataşehir Bölgesi 1. kademe merkez olarak belirlenmiştir.

İstanbul Finans Merkezi olarak tanımlanan Ataşehir Bölgesi’ndeki 500 dönümlük arazide TÇMB’ye ait Çimento Meslek Lisesi yer almakta olup, diğer parsellerin hak sahipleri T.C. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, SPK, BDDK grupları ile Emlak Konut GYO’dur.

Yarışmacılardan, Ziraat Bankası’nın sahip olduğu parsel alanında finans merkezi amacına uygun ve yapılaşmanın elvermiş olduğu (Emsal:2,5 h:serbest) “yüksek yapı” önerisini planlama ve mimari tasarım ilkeleriyle tanımlayan bir fikir projesi üretmeleri beklenmektedir. Bu bağlamda, yarışma alanının finans merkezi olarak tasarlanması konusunda belirlenen yapılaşma koşulları dışında, yeşil alan ve rekreatif işlevlerin kullanımına yönelik kamusal mekan ağırlıklı kararlar içeren bir proje üretilmesi önem taşımaktadır.

Jüri Üyeleri ve Raportörler

Jüri Üyeleri
Bünyamin Derman, Y. Mimar, DB Mimarlık

Kerem Erginoğlu, Y. Mimar, Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık

Ali Osman Öztürk, Y. Mimar, A Tasarım Mimarlık

Salih Sekban, Mimar, CWG Danışmanlık Ltd.

Brigitte Weber, Y. Mimar, Brigitte Weber Mimarlık

Raportörler
Engin Yeşilyurt, Mimar, Saray Alüminyum

Derya Yazman, Şehir Plancısı, Arkitera Mimarlık Merkezi

Ödüller
Yarışma sonucunda bir adet birincilik ödülü, 5 adet de teşvik ödülü verilecektir.

Birincilik Ödülü………..25.000 TL
Teşvik Ödülü…………….1.000 TL (5 Adet)

Yarışma Takvimi
Yarışmanın İlanı…………………………………… 27 Nisan 2011
Soruların Sorulması için Son Tarih………………1 Haziran 2011
Soruların Cevaplanması…………………………..6 Haziran 2011
Son Başvuru Tarihi…………………………………3 Ekim 2011 saat: 23:59’a kadar
Sonuçların Açıklanması………………………….. 30 Ekim 2011
Ödül Töreni………………………………………….Kasım 2011 (İlerleyen günlerde belli olacaktır.)

Yarışmaya son başvuru tarihi 3 Ekim 2011. Detaylı bilgiye yarışma web sitesi www.yukselenyetenekler.com’dan ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir yanıt yazın