RAF Ürün Dergisi 16. Kapak Tasarım Yarışması

Bu yıl on altıncısı düzenlenen RAF Ürün Dergisi Kapak Tasarım Yarışması için son başvuru tarihi 24 Ocak 2022.

Amaç
Genç tasarımcıların isimlerini ve tasarımlarını geniş bir kesime tanıtabilmesi için RAF Ürün Dergisi’nin yaygın dağıtım kapasitesinden yararlanmasını sağlamak.

Konu
2022 yılının ilk RAF Ürün Dergisi sayısının kapağında yer almak üzere yapılacak olan tasarım için herhangi bir konu sınırlaması yoktur, ancak genel ahlaka aykırı, pornografik içerikli veya herhangi bir siyasi veya dini görüşle bağdaştırılabilecek tasarımlar değerlendirilmeye alınmaz. Jürinin değerlendirmesine alınacak tasarımların ön seçimi Arkitera Mimarlık Merkezi editörleri tarafından yapılacaktır.

Katılım Koşulları

 1. Katılımın ücretsiz olduğu yarışma; mimarlık, güzel sanatlar, tasarım, iletişim fakülteleri bölümlerinde ve ziraat fakültelerinin peyzaj mimarlığı bölümünde eğitim gören ya da bu fakülteler veya bölümlerden mezun kişilerin katılımına açıktır. Katılımcıların, öğrenci/mezuniyet belgesi ile bu pozisyonunu belgelemesi istenecektir.
 2. Genç tasarımcılar ile öğrencileri yarışmalar için cesaretlendirmek ve yarışma deneyimlerindeki ilk adımlarına destek olmak amacı ile düzenlenen yarışma için katılım, 18-35 yaş ile sınırlandırılmıştır.
 3. Tasarımların ekteki şablon üzerinde yer alan teknik şartlara uyması gerekmektedir.
 4. Tasarımlar [email protected] e-mail adresi üzerinden iletilmelidir. Yollanacak her bir tasarım için dosya boyutunun 25 MB‘tan büyük olmaması gerekmektedir. Tasarımlar PDF, JPG, TIFF formatlarında kabul edilecektir. Tasarım teknik şartların sunulduğu şablon üzerine yerleştirilebilir veya tek başına gönderilebilir. Çalışmaların yüksek çözünürlükteki halleri, kazanan çalışma ile iletişime geçildiği zaman talep edilecektir.
 5. Yarışmaya katılım kişi başı en fazla üç tasarım ile sınırlandırılmıştır.
 6. Birden fazla kişinin ortak bir çalışma ile yarışmaya katılması mümkündür, ancak ödül 1 (bir) adettir. Ekip çalışması sonucu hazırlanan tasarım, tek bir mail üzerinden gönderilmelidir ve her bir ekip üyesi için ayrı başvuru formu doldurulmalıdır.
 7. Yarışmacılardan tasarımlarını özgün çalışmalarından elde etmeleri ve çalışmaların daha önce başka bir yayında yer almaması veya herhangi bir yerde sergilenmemesi beklenmektedir. Benzer ya da alıntı olduğu belirlenen projeler yarışma dışı bırakılır. Ayrıca, yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır. Arkitera Mimarlık Merkezi, gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması durumunun anlaşılmasının ardından sorumluluk kabul etmemektedir. Eğer ödül kazanan çalışmanın özgün bir eser olmadığı anlaşılır ise ödülün derhal iade edilmesi gerekecektir.
 8. Tasarımlar, sonuçlar açıklanmadan evvel sosyal medyada veya herhangi bir yerde paylaşılmamış, herhangi bir platformda sergilenmemiş olmalıdır.
 9. Tasarım üzerinde katılımcıya ait isim, imza veya ayırıcı bir işaret bulunamaz.
 10. Tasarım ile beraber katılım için istenilen belgelerin de aynı mail ile yönlendirilmesi gerekmektedir. İstenilen bilgilerin yer almadığı başvurular, değerlendirmeye alınmayacaktır.
 11. Tasarımlar [email protected] e-mail adresine en geç 24 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 16:30’a kadar ulaşmış olmalıdır. Belirtilen tarihten sonra gönderilen çalışmalar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Tasarımın Yanında İstenen Belgeler

 1. İletişim bilgilerinin yer aldığı katılım formu. Ekip katılımlarında her bir ekip üyesi için ayrı olarak form doldurulacaktır.
 2. Öğrenci / Mezuniyet Belgesi (Katılımcı tarafından E-Devlet üzerinden elde edilebilir, her bir ekip üyesinin belge teslim etmesi gerekmektedir.)
 3. Tasarımı anlatan bir paragraflık (maksimum beş cümle uzunluğunda) bir açıklama metni. (Ayrı bir .docx dosyası olarak iletilmelidir)

Jüri
2022 RAF Ürün Dergisi Kapak Tasarımı Yarışması’nın jüri üyeleri, 2021 yılının kapaklarını tasarlayan tasarımcılardan oluşuyor. Jüri, değerlendirmeye alınan tasarımları internet üzerinden yapacağı değerlendirme ile oylayacak.

 • Bilge Kobaş
 • Can Tamirci
 • Heval Zeliha Yüksel
 • Mehmet Berksan
 • Ömer Köse (RAF Ürün Dergisi 15. Kapak Tasarım Yarışması Birincisi)

Raportör

 • Tülay Aydın

Ödül

Kazanan tasarım RAF Ürün Dergisi’nin 93. sayısının kapağında yer alacak ve yarışmanın birincisi, 750 TL değerinde kitap hediye çeki* kazanacak. Bununla birlikte kazanan tasarımın sahibi, 2023’ün ilk sayısının kapak tasarımının seçileceği bir sonraki yarışmada jüri üyelerinden biri olacak.

Takvim

 • İlan Tarihi: 1 Aralık 2021
 • Son Başvuru Tarihi: 24 Ocak 2022 (16:00’a kadar)
 • Teslim Tarihi: 24 Ocak 2022 (16:00’a kadar)
 • Kazananların Duyurulması: 14 Şubat 2022

*Arkitera Mimarlık Merkezi, hediye edilecek üründe değişiklik yapma hakkını kendinde saklı tutar.

Etiketler

1 Yorum

 • Burcu Alay says:

  Merhaba, verilen ekteki kapak boyutu gerçek ölçüde mi acaba, birde aynı ekteki tasarım alanına mı tasarımızı yapıp yollamalıyız yoksa tasarım alanı dışındaki yazıların olduğu alanları da alıp içine mi tasarımımızı yapmalıyız?

Bir cevap yazın