PMO Genç İstanbul T-Shirt Tasarım Yarışması

Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi, genç üye kolu PMO Genç'i canlandırmak ve etkinliklerinde kullanmak üzere gençler için bir T-shirt tasarım yarışması açtı. Yarışma İstanbul ve Tekirdağ'daki bütün tasarım bölümlerinde okuyan öğrencilere açık.

Yarışmanın Konusu ve Amacı

PMO Genç 2006 senesinde TMMOB Peyzaj Mimarları Odası tarafından Peyzaj Mimarları Odası’nın genç üye kolu olarak kurulmuştur. TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İstanbul şubesi 13. Yönetim kurulu şube bünyesinde bulunan ve öğrenci üyelerden oluşan PMO genç topluluğunu canlandırmak ve geleceğin meslektaşlarını buluşturmak için yeni bir yapılanma içine girmiştir. İstanbul’da 4 farklı üniversitede peyzaj mimarlığı ve kentsel tasarım bölümleri bulunmakta ve bu bölümlere her yıl 150’den fazla yeni öğrenci katılmaktadır. İstanbul’da toplamda en az 600 peyzaj mimarlığı lisans öğrencisi bulunmakta ve öğrenci yoğunluğu bakımından ilk sırada yer almaktadır. Bu öğrencileri geleceğin meslektaşları olarak gördüğümüz için odamız PMO Genç yapılanmasında örgütlemek, onlara kendilerini ve mesleği geliştirmek için inisiyatif vermek en temel amaçlarımızdandır.

Sürecin bir parçası olarak TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi 13. Yönetim kurulu Pandemi sürecinin bitmesini takiben düzenlemek istediği büyük öğrenci buluşmalarında ve etkinliklerinde kullanmak üzere yenilikçi, bilinçlendirici, birleştirici ve İstanbul’a özgü bir simge arayışı içerisindedir. Bu yüzden TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İstanbul şubesi olarak Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 101. yılında, 19 Mayıs Atatürk’ü anma, gençlik ve spor bayramında gençlerimize kendilerini sembolize edecek olan tasarımı yapma fırsatı vermek istiyoruz. Bu amaçla gençlerimizden PMO Genç İstanbul Topluluğu etkinliklerinde kullanılmak üzere PMO Genç İstanbul’a özgü ve özgün grafik dili olan bir T-shirt tasarlanmalarını beklemekteyiz.

Yarışmanın Türü ve Şekli

Yarışma Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi tarafından tek aşamalı öğrenci tasarım yarışması olarak açılmıştır. Yarışma PMO Genç’in Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesine bağlı olduğu İstanbul ve Tekirdağ illerindeki tasarım disiplinlerinde (Mimarlık fakülteleri, Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Tasarım Fakülteleri) okuyan tüm lisans öğrencilerine açıktır.

Düzenleme Kurulu, Juri Üyeleri ve Raportörler

Düzenleme Kurulu Üyeleri:

 • Aslıhan Yaşar – Peyzaj Mimarı
 • Faruk Dığış – Peyzaj Mimarı
 • Korkmaz Çakar – Peyzaj Mimarı
 • Dr. Melih Bozkurt – Peyzaj Mimarı – İTÜ

Juri Üyeleri:

 • Betül Tokdemir – Peyzaj Mimarı
 • Erkan Topçu – Tekstil Tasarımcısı
 • Dr. Fatma Pınar Özemir – Peyzaj Mimarı/ Endüstri Ürünleri Tasarımcısı – İTÜ
 • Mehmet Cemil Aktaş – Peyzaj Mimarı
 • Merve Yavuz – Peyzaj Mimarı – Desen Tasarımcısı

Raportörler:

 • Yudum Özkan
 • Cansu Kabadayı

Yarışma Takvimi

 • Yarışmanın ilanı: 19.05.2020
 • Yarışma son teslimi: 19.06.2020
 • Jurinin toplanması: 29.06.2020 – 05.07.2020
 • Sonuçların ilan edilmesi: 10.07.2020

Ödül töreni ve kolokyum: Tüm katılımcı eserler sosyal medya hesaplarında paylaşılacak olup resmi ödül tören ve kolokyum pandemi sürecinin gidişatına göre en erken Ağustos ayı içerisinde olmak üzere ilerleyen günlerde ilan edilecektir.

Yarışmanın Ödülü

Katılımcılar arasından seçilecek üç adet eser PMO Genç İstanbul topluluğunun yeni tanıtım mecrası olarak öne çıkacaktır. Bu eserler T-shirt olarak gerekli sayılarda basılacak ve gelecekte düzenlenecek olan PMO Genç İstanbul’un etkinliklerinde kullanılacaktır. Ödüller aşağıdaki gibi dağıtılacaktır.

1.     Ödül: Wacom Intuos Pro 5080 lpi Grafik Tablet

2.     Ödül: Wacom Intuos Pen 2540lpi Grafik Tablet

3.     Ödül: Wacom Intuos Pen  2540lpi Grafik Tablet

Şartnameye bu link aracılığı ile ulaşılabilir: https://bit.ly/2WIYgQi

Etiketler

Bir cevap yazın