MOSDER 7. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması

“MOSDER 7. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması” gençlerin tasarımlarına hayat veriyor. Üniversitelerin endüstri ürünleri tasarımı ve iç mimarlık bölümü öğrencilerinin çizimleri bu yılki yarışmada ilk kez üretilmeye başlanıyor. MOSDER üyesi firmalar, tasarımları satın alıp koleksiyonlarına ekleyebilecek.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) genç tasarımcıların hayallerini gerçeğe dönüştürüyor. MOSDER’in “7. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması” , bu yıl da yetenek ve hayal gücünün birleştiği tasarımların mücadelesine sahne olacak.

4 Mart 2011 tarihinde ilan edilecek yarışma, hem Türk mobilya endüstrisinin gelecek vizyonunun geliştirilmesine katkıda bulunacak hem de geleceğin tasarımcı adaylarının hayat bulan tasarımlarının ödüllendirilmesine öncülük edecek. Yarışmada bu yıl ilk kez gençlerin tasarımları üretilerek hayat bulacak. MOSDER üyesi şirketler en iyi tasarımları satın alıp üreterek daha sonra koleksiyonlarına ekleyebilecek.

‘’7. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması” Oturma-Dinlenme, Depolama, Koruma, düzenleme, Tamamlayıcı Mobilya Servis Ünitesi ( Sehpa, Kütüphane, Ayakkabılık, TV Sehpası, Askılık, Telefonluk, Portmanto vb.), Uyuma, Genç mobilya kategorilerinden oluşuyor. Yarışmaya üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı ve İç Mimarlık bölümlerinden 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabiliyor. Tasarımların son teslim tarihi ise 20 Haziran.

Bu yıl Aralık 2011’de ise ödül töreniyle kazananlar açıklanacak.

Öğrenciler nasıl başvuracak?
Yarışmacıların tasarımları özgün ve yenilikçi, kullanıcıya getirdiği fayda, üreticiye getirdiği fayda, estetik, görsel kalite ve çekicilik kriterleri ile değerlendirilecek. Her yarışmacı, yarışmaya MOSDER’in internet sitesinden temin edebileceği “Başvuru Formu”nu doldurup imzalayarak katılacak. Birinci aşamada dereceye giren 15 finaliste 1000’er TL ödenecek ve sertifika verilecek.

İkinci aşamada her bir finalist MOSDER üyesi olan dev firmalarla anlaşarak sözleşme imzalayacak. Bu sözleşme karşılığında tasarım hakları MOSDER üyesi firmaya devredilecek. MOSDER üyesi firma bu tasarım karşılığında finaliste 1000 euro ödeyecek ve tasarımları kendi koleksiyonunda kullanabilecek. Üretilen bu tasarımlar arasından birinciler seçilecek.

Engelliler / Özürlüler için de tasarım yapılacak
Yarışmada ayrıca ‘Engelliler/Özürlüler için Ev Mobilyası Tasarımı’ kategorisinde de başvurular alınacak. Bu alana da tasarım alanında eğitim almış, halen almakta olan veya bu alanda çalışan herkes katılabiliyor.

Yarışmada üçüncüye 2 bin, ikinciye 4 bin, birinciye ise 6 bin TL ve MOSDER Başarı Belgesi veriliyor. Yetenek ve hayal gücünün birleştiği pek çok tasarım; Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nden (TOFD) Şükrü Sürmen, Erdoğan Turgut Mobilya’dan Yusuf Turgut, Çilek Mobilya’dan Mustafa Çilek ve ODTÜ’den Güner Mutaf‘tan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek.

Etiketler

Bir yanıt yazın