“Mimarca Mekân Anlatımı” Metin Yarışması 2019

KTMMOB Mimarlar Odası tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Mekân Anlatımı Üzerine Metin Yarışması'na son başvuru tarihi 15 Ocak 2020.

Yarışmanın Amacı

KTMMOB Mimarlar Odası olarak, her yıl mimarlık için önem teşkil eden tarihlerde gerçekleştirdiğimiz bir dizi etkinliğin yanı sıra, geçtiğimiz yıl başlattığımız ve bu yıl ikincisi düzenlenen Mekân Anlatımı Üzerine Metin Yarışması; 2019 Dünya Mimarlık Günü’nde ilan edilmiştir. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve yoğun katılım ile gerçekleşen yarışmamızın bu yıl ikincisini duyuruyor olmak bizim için çok sevindiricidir.

Mimarlık ve edebiyat, birinin özünde görsel, diğerininkinde ise metinsel olduğu düşünülürse, bu iki disiplin arasında ilk bakışta ilgi kurmak kolay olmayabilir. Lakin, şimdilerde sessizce bizimle yaşayan veya bir şekilde zamana yenik düşen ve yok olan birçok mimari yapıt hakkında bilgi alabilmek için tek başvurabileceğimiz yer, yazılı kaynaklardır. Günümüzde var olmayan kentler ve yapılar, o zamanlarda yazılmış her türlü edebiyat ürünü (günlükler, seyahatnameler, biyografiler, denemeler, resmî belgeler, mektuplar vs.) sayesinde mimarlık tarihi ve kültürüne kazandırılmıştır.

Günümüzde de aslında böylesi kaynaklara çokça ihtiyaç duymaktayız. Bizler de, Mimarlar Odası Yayın Kurulu üyeleri olarak, akademik tezler ve makaleler dışında; mimarlık ve edebiyat disiplinlerinin ilişkilendirildiği farklı yazılı kaynaklara ve onların barındırdığı derin değerlere dikkat çekmek istedik.

Bu düşünceyle ortaya çıkan yarışma ile KTMMOB Mimarlar Odası ve MİMARCA dergisi aracılığı ile mimarlık ve edebiyat alanına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.

Seçici Kurul

Asli Jüri Üyeleri:

Türker AKTAÇ (Oda Başkanı)
Devrim YÜCEL BESİM (Yayın Kurulu Başkanı)
Özlem ÖZTÜRK (2018 Yarışma Birincisi)
Müge CENGİZKAN
Münevver ÖZGÜR ÖZERSAY
Suha ÖZKAN
Neşe YAŞIN

Yedek Jüri Üyeleri:

Ceren KÜRÜM
Pınar ULUÇAY
Kozan UZUNOĞLU

Danışman Jüri Üyeleri:

Ahmet GÜNEYLİ
Hakkı YÜCEL
Hasan YÜCEL

Raportörler:

Abdullah CAN
Yasemin MESDA (yedek)

Ödüller

• Birincilik Ödülü: 5000 TL
• İkincilik Ödülü: 3000 TL
• Üçüncülük Ödülü: 2000 TL
• Yarışma birincisi, bir sonraki “Mekân Anlatımı Metin Yarışması”nda, asli jüri üyesi olma hakkını elde edecektir.

Yarışma Takvimi

Yarışma İlan Tarihi: 7 Ekim 2019, Dünya Mimarlık Günü
Son Katılım Tarihi: 15 Ocak 2020
Seçici Kurul Değerlendirilmesi: 16 Ocak- 12 Mart 2020
Sonuç Bildirim Tarihi: 13 Mart 2020
Ödül Töreni: 9 Nisan 2020, Mimar Sinan’ı Anma Günü

Tören, KKTC’de yapılacak ve törenle ilgili detaylı bilgiler daha sonra duyurulacaktır.

Sonuçlar KTMMOB- Mimarlar Odasının internet sitesinden ve facebook sayfasından duyurulacaktır. Dereceye girenlere ayrıca telefonla / e-posta yoluyla ulaşılıp bilgi verilecektir.

Şartname ve başvuru formu için tıklayınız >>

Etiketler

5 yorum

Bir cevap yazın