Makasiiniranta Quality and Concept Competition

Helsinki Belediyesi, kentin güneyindeki Makasiiniranta bölgesi için iki aşamalı, uluslararası bir kalite ve konsept yarışması düzenleniyor. Son başvuru tarihi 21 Haziran 2021.

Güney Limanı bölgesindeki Makasiiniranta, “Helsinki Ulusal Peyzajı”nın bir parçasıdır.  Tarihi kent merkezinin kıyı şeridinde yer alan bölge, konumu ve barındırdığı yapılardan ötürü ulusal değere sahiptir.

Helsinki Belediyesi tarafından ilan edilen yarışmada; arazi kullanımı, kentsel alan ve diğer temel bağlamlarda kent yönetiminin hedeflerini hayata geçiren ve gelecekteki kentsel gelişim uygulamalarına temel oluşturacak, olağanüstü bir kalite ve işlevselliğe sahip genel bir arazi kullanım planı elde etmek amaçlanıyor. Yarışma kapsamında, yakın zamanda yeni Mimarlık ve Tasarım Müzesi’ne de ev sahipliği yapacak olan Makasiiniranta’yı, Helsinki’nin yaya hareketlerine odaklı kent merkezinin ve Helsinki sahil yolunun bir parçası olacak şekilde kurgulamak hedefleniyor. Bölgenin peyzajı ve kent silüetinin yanı sıra proje konumunun önemi ve kimliği, alan için genel bir çözümün kurgulanması sürecinde dikkate alınacak temel hususlar arasında yer alıyor. Ayrıca yarışma, koruma altındaki değerler göz önünde bulundurularak, buradaki önemli yapılar için yeni işlevler ve faaliyetler üzerine bir beyin fırtınası yürütmeyi de içeriyor.

27 Mayıs Perşembe günü saat 14:00’da (EEST/UTC + 3) yarışmanın tanıtılacağı bir webinar düzenlenecek. Etkinliğe katılım hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Yarışma için son kayıt tarihi 21 Haziran 2021 olarak ilan edilmiştir. Yarışma hakkında detaylı bilgiye makasiiniranta.hel.fi adresi üzerinden ulaşılabilir.

Etiketler

Bir cevap yazın