Kentlerde ve Yapılarda Alüminyum Öğrenci Proje Yarışması

Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Can Alüminyum ortaklığında sektörün gelişimi ve çağdaş tasarımı desteklemek, yeni fikirleri özendirmek amacıyla düzenlene yarışmaya proje teslim tarihi 9 Nisan 2014.

Yarışmanın Amacı

Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Can Alüminyum & Cansan Alüminyum, sektörün gelişimi ve çağdaş tasarımı desteklemek, yeni fikirleri özendirmek ve öğrenciler arasında, alüminyumun üstünlüklerini vurgulayan yaratıcı çözümler geliştirmek, kavramsal yaklaşımdan çözüme uzanan tasarım, düşüncesinin yaygınlaşmasına katkı sağlamak üzere, alüminyum teknolojisinin kullanımını hedefleyen tek kademeli bir öğrenci yarışması düzenlemektedir.

Yarışmanın Konusu

Farklı kentsel alanlara kurgulanabilen –bu meydan, sahil kenarı, tarihi alan, park ve benzeri kentsel alanlar olabilir- işlevi öğrenci tarafından belirlenecek, “taşınabilir yaşam alanı” tasarımı yarışmanın konusudur. Bu bağlamda “küresel ısınma sorunları, yapılarda enerjinin verimli ve etkin kullanımı ve sürdürülebilir yapılı çevre” kavramları ışığında mekanın havalandırılması, ısı, ışık, ses ve güneş kontrolü gibi fiziksel etkenlerin de göz önünde bulundurulması yarışmacılardan beklenmektedir.

Öğrenci yaşadığı kent içinde seçtiği bir alanda konuyu ve programı da belirleyerek, çağdaş bir malzeme olan alüminyumu kullanarak, çevresel, ekonomik, teknik ve sosyal yararları gözeten bir tasarım yapacaktır. Alüminyumun hafifliği ve kolay işlenebilirliği ile önce çıkan yapısal bir malzeme olmasına ilave olarak malzemenin alternatif, potansiyel kullanımlarının bu yarışma kapsamında sorgulanması hedeflenmektedir.

Hafiflik ile birlikte taşınabilirlik kavramı , taşınabilir olma halinin görece geçiciliği ya da kalıcılığı, geçici olarak tanımlanan bir mimari kurgunun alternatif kentsel bağlamlarla kuracağı ilişkiler bu tasarım ile birlikte irdelenmesi önerilen ilişkilerdir.

Bu çerçevede yarışma kapsamında ,öğrencilerden hafifliğin, taşınabilir olmakla birlikte mekan kurma, yere uyarlanabilme becerisinin sınanabileceği, farklı kentsel bağlamlarla ilişkilendirilen , yarı-açık ya da kapalı mekanların en çok 150 m2’lik alanı kat ya da katlar toplamı olarak kapsayan,toplam alan üzerinde ise 500 m3’lük toplam hacmi kapsayacak, okuma, sergi, tanıtım, toplantı, kafeterya, seyir, satış mekanı ya da seçenekli işlevleri üstlenebilecek “taşınabilir bir yaşam alanı” tasarlanması istenmektedir.

Yarışma Takvimi

Kayıtların başlaması ve duyurulması: 9 Aralık 2013 Pazartesi
Sorular için son gün: 3 Ocak2014 Cuma
Soruların yanıtlanması: 13 Ocak 2014 Pazartesi
Proje teslim tarihi: 9 Nisan 2014 Çarşamba
Sonuçların ilan edilmesi (en geç) :19 Nisan 2014 Cumartesi
Kolokyum, ödül töreni, sergi, açılış, gezi: 26 Nisan 2014 Cumartesi

Ödüller

1. Ödül 6.000 TL
2. Ödül 4.000 TL
3. Ödül 3.000 TL

Mansiyon 1.250 TL
Mansiyon 1.250 TL
Mansiyon 1.250 TL
Mansiyon 1.250 TL
Mansiyon 1.250 TL

Jürinin yapacağı değerlendirme sonunda seçilen eserlere yukarıda belirtilen ödüller net olarak ödenecektir. Ödemeler yarışma sonuçlarının ilanında sonra en geç bir ay içerisinde yapılacaktır.

Yarışmayla ilgili detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın