Kente Karşı İşlenen Suçlar Fotoğraf Yarışması

Yarışmaya katılım için son başvuru tarihi 22 Nisan 2016.

YARIŞMANIN AMACI 

Bilim yerine körleştirlen inancı, toplumsal yararlar yerine kişisel çıkarları savunan rantçı siyasetler, yıllardır uyguladıkları plansız ve kuralsız imar politikaları ile birlikte şehirlerdeki hayatı hepimiz için yaşanmaz bir hale getirmiştir.

Yetkililerin artık başıboşlukla demokrasiyi birbirine karıştırmayan ve kural dışı şehirleşmeye özgürlük tanıyan tüm politikaları terk edip şehirlerimizin dingin, taşmayan, uygar yerleşim yerleri olması için önlem almaları gerekir.

Kalkınma savıyla sürdürülen tüm uygulamalar, ülkemizde ne yazık ki toplumların ilerlemesini değil, rant ve oy potansiyeli amacını gütmüştür.

Kentlerimiz şehircilik bilimine aykırı, kalabalıkların dolup taştığı, insanların yerleşemediği, ağaçsız, yeşilsiz, parksız, beton yığınları ile dolu yerler haline gelmiştir.

Barışın bir türlü gerçekleşememesi sonucu çevre ülkelerden kaçan veya ülkemizde geçici süre için misafir edilen ancak daha sonra büyük kentlere doğru kontrol edilemeyen göçün sonucunda dilenmek zorunda kalan insanların yarattığı kalabalık sokaklarımızın güvenliğini ve huzurunu iyice bozmuştur. Şehirliler artık birbirine tahammülü olmayan, çabuk öfkelenen insanlara dönüşmüşlerdir. Hemşehrilik kavramı yok olmuştur.

Metro ve metrobüs duraklarındaki yığılmalar, caddelerdeki ve kavşaklardaki insan seli, belediyeler, hastaneler ve bunun gibi kamu hizmeti veren binaların önündeki insan kuyrukları, evsizlerin, dilenen kadınların, çocukların çokluğu, okullardaki 70 – 80 kişilik sınıflar ve artık yer bulunamayan şehir mezarlıkları…

İşte kalabalığın yarattığı bu duruma dikkatleri çekmek, farkındalık yaratmak için bu seneki fotoğraf yarışmasının başlığı “KALABALIKLA GELEN…” olarak saptanmıştır.

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yılki fotoğraf yarışması da projenin isim babası olan çevreci, gazeteci, Mimar Oktay Ekinci anısına düzenlenmektedir.

Fotoğraf Gönderimi ve Boyutları

 • “Kalabalıkla Gelen…” konulu Fotoğraf Yarışması”nın fotoğraf gönderme adedinde sınırlama yoktur. Yarışmanın son katılım tarihine kadar www.fotopya.com web sayfası üzerinden yarışmaya her gün 1 (bir) adet fotoğraf gönderilebilir.
 • Yarışmaya katılmak için gönderilen fotoğrafların kısa kenarı 2000 pikselden küçük olmam al ı. dır. Fotoğraf dosyasının büyüklüğü ise 2 MB dan küçük olmamalı 10 MB ı aşmamalıdır. Yarışmaya fotoğraflar sadece JPG formatında gönderilebilir.
 • Gönderilen fotoğraflar jüri tarafından dereceye layık görüldüğü durumda, seçilen fotoğrafın kalitesi yetersiz ise bu bilgi Fotoğraf sahibine sisteme kayıt olduğu mail üzerinden bildirilecektir. Bu mailin gönderim tarihinden itibaren en geç 4 (dört) gün içerisinde fotoğrafçı, çalışmasının orijinal dosyasını minimum 6 Mp çözünürlükle [email protected] adresine göndermekle yükümlüdür (2000×3000 piksel gibi veya 6 Mp’lik bir fotoğraf makinesinde çekilmiş hali ile).
 • Fotoğraflar, sergi baskısında görülmesi istenildiği şekilde hazırlanıp gönderilmelidir. Fotoğraf kesilebilir.
 • Fotoğraf çözünürlüğünün (uzunluk, genişlik ve çözünürlük) değiştirilmemesi önemle rica olunur.
 • Gönderilecek yüksek çözünürlüklü fotoğrafın dışında, katılımcı 18 yaşının altındaysa okul kimliğinin taranmış halini [email protected] adresine göndermekle yükümlüdür.
 • Fotoğraflar yarışma organizasyonu sonunda gerçekleştirilmesi planlanan sergilere sanatçının adı ve soyadı belirtilerek dahil edilecektir. Orijinal dosyası talep edilen fotoğraflar gönderilemiyorsa, ödül ve derece bir sonraki yarışmacıya aktarılacaktır. Gönderme süresi, 4 (dört) gün ile sınırlıdır.
 • Yarışmada dereceye giren tüm fotoğraflar, katılımcıların isimleriyle birlikte “Kalabalıkla Gelen…” projesini tanıtım amacıyla;CYDD ve Fotopya tarafından kullanılabilinir.
 • Kalabalıkla Gelen… Fotoğraf Yarışması Ödül töreni ve Sergisi esnasında fotoğraf sahipleri ile çekilen etkinlik fotoğrafları “Kalabalıkla Gelen…” projesini tanıtım amaçlı olarak Rönesans Holding ve Rönesans Holdinge bağlı tüm kurumlar, Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Fotopya tarafından kullanılabilinir.
 • Yarışmada dereceye giren fotoğraflar yarışma sonuçlandıktan sonra Fotopya Fotoğraf Sanatı Portalı, CYDD, Facebook ve Twitter üzerinden belirtilecek olan mekan(lar)da basılı olarak sergilenecektir.
 • Fotoğraf kullanımı ile ilgili olarak fotoğraf gönderimi sırasında kullanıcıya iki seçenek sunulacaktır:
 1. Fotoğraf sahipleri olumlu seçeneği işaretledikleri takdirde yarışma sergisi süresince gerçekleşecek olan fotoğraf satışlarından elde edilen gelir CYDD ye bağışlanacaktır. Aynı zamanda bu projeyi olumlu cevapları ile desteklemek isteyen katılımcıların fotoğrafları, üzerinde isimlerinin belirtildiği kartpostal, defter, mug, takvim, ayraç, vb promosyon malzemeleri şeklinde satışa sunulabilecektir. Bu nedenle fotoğraf gönderen ve dereceye giren her katılımcı fotoğraf baskılarının satışından elde edilen gelir üzerinden hak talep etmeyeceğini ve oluşacak gelirin CYDD destek fonunda kullanılmasını istediğini kabul eder. Tüm fotoğraflar yarışma ile ilgili duyurularda ve “Kalabalıkla Gelen” yarışma projesine destek kapsamında, katılımcının ismi belirtilerek CYDD ve Fotopya Yayınları tarafından tanıtım amacıyla kullanılabilir.
 2. Fotoğraf sahipleri olumsuz seçeneği işaretledikleri takdirde fotoğrafları hiçbir şekilde satışa sunulmayacaktır. Sadece sergide yer alacak ve aldıkları dereceleri duyurulacaktır.
 • CYDD çalışanları, Jüri Üyeleri ve bunların 1. dereceden akrabaları yarışmaya katılamaz.
 • Yarışma süresince katılımcıların isimleri veya kim olduklarını belirtecek herhangi bir işaret ya da bir yazılım markası fotoğrafın üzerinde veya çerçevesinde yer alamaz. Eğer böyle bir işaret veya fotoğrafçının ismi görünüyorsa o fotoğraf diskalifiye edilir ve jürinin karşısına çıkarılmaz.
 • 3 (üç) ay içinde ödüllerini almayan yarışmacılar haklarını kaybetmiş sayılırlar.
 • Gönderilen fotoğraflar tüm fotoğraf gönderimi sürecinde Fotopya editörleri tarafından belirli sürelerde kontrol edilir ve şartnameye uymayan fotoğraflar yarışmadan çıkarılabilir. Bu gibi durumlar için, Fotopya bir açıklama yapma zorunluluğunda değildir.
 • Ödül alan fotoğraflar hakkındaki şikayetlerin Fotopya Editörleri tarafından incelenebilmesi için, şikayete uğrayan fotoğrafın sahibi, Fotopya”nın konu ile ilgili tüm taleplerini (fotoğrafın ham ya da crop”lanmamış ve exif’li hali ya da çekilmiş aynı sahnenin farklı kareleri gibi…) yerine getirecektir. Ödül tesliminden sonra yapılan şikayetler dikkate alınmayacaktır.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği fotoğrafın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.
 • Bu yarışmaya daha önce ödül almış fotoğraflar da gönderilebilir. Bu konuda bir kısıtlama yoktur.
 • Yarışmaya fotoğraf gönderenler bu şartları kabul etmiş sayılırlar.


YARIŞMA TAKVİMİ

Son Gönderim Tarihi : 22.04.2016 saat: 24.00

Jüri Değerlendirme Tarihi : 02-04. 05.2016

Sonuçlarının Açıklanması : 20.05.2016 (Fotopya, CYDD)

JÜRİ ÜYELERİ 

Nadir Ede Özel Işık Üniversitesi / GSF Fotoğraf Bölümü
Sebati Karakurt Hürriyet Gazetesi Fotoğraf Editörü
Ercan Arslan Milliyet Gazetesi Fotoğraf Editörü
Akın Mısırlıoğlu Fotoğraf Fotoğraf ,Sanatı Portalı Genel Koordinatörü
Burak Şenbak Fotoğraf Sanatçısı

ÖDÜLLER

Etiketler

Bir cevap yazın