Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Arazi Sanatı Projesi

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi tarafından düzenlenen "Arazi Sanatı Projesi", üretimlerinde doğal malzemelere öncelik veren sanatçıların katılımını bekliyor. Son başvuru tarihi 8 Eylül 2021.

Başvurular için son başvuru tarihi: 8 Eylül

Arazi sanatı 1960’lı yıllarda ABD’de ortaya çıkmış olan bir sanat türüdür. 1970’li yıllara doğru ise kamusal mekanlara yönelik sanat eseri olarak müze ve galeri mekanlarına girmeye başlar. Arazi sanatını kısaca “insan-doğa-sanat ilişkisini kuran sanat dalı” olarak tanımlamak mümkündür. Arazide üretilen yapıtlarda sanatçılar doğanın müdahalesine izin vermeli ve eserler fiziksel değişime uğramalıdır.

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, konumu ve yerleşke itibariyle açık hava müzesi olma özelliğine sahip olmasından ötürü müze etrafı ve yerleşkesi “Arazi Sanatı Projesi”ne uygundur. Doğanın içinde, doğal malzemelerin hakimiyetini esas alarak sanatını farklı malzemelerle icra edebilecek sanatçılar için uygun bir ortamdır. Projeye seçici kurul tarafından seçilecek sanatçılar gerek müze ortamında gerekse müze etrafında uygun bulduğu malzeme ya da yerde sanat işlerini gerçekleştireceklerdir.

Projeye Katılma Koşulları

  • Üniversitelerde Mimarlık, Tasarım veya Güzel Sanatlar Fakülteleri’nde farklı disiplinlerde okuyan ya da mezun olan öğrenciler (Lisans, yüksek lisans ya da doktora bölümleri) projeye başvurabilirler.
  • Sanatçıların bir proje dosyası ve biyografileri ile başvurmaları gerekir.
  • Sanatçılar, malzeme olarak doğal ve dış mekana uygun malzemelerle çalışmış olmalıdır.

Seçici kurul tarafından başvurulardan seçilen 5 öğrenci, eserlerini üç hafta müzede kalarak üretecek. Konaklama, doğal malzeme ve arazi gösterme, çevreyi tanıtma gibi hizmetler Kenan Yavuz Etnografya Müzesi tarafından verilecektir.

  • Başvurular için son başvuru tarihi: 8 Eylül
  • Başvuru değerlendirme: 8-15 Eylül
  • Müzede üretim süreci : 15 Eylül-8 Ekim (Üretimini erken bitirenler müzeden ayrılabilirler)

5 üretimden 3 eser seçilecek ve bu eserlerin sergilenmesi konusunda Silletto ödülünü almış müzelerle iş birliği yapılarak, seçilen eserlerden biri bu müzelerden birinden sergilenebilecek.

Her sene düzenlenmesi planlanan proje hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler

Bir cevap yazın