Jumpthegap® Uluslararası Tasarım Yarışması 2021

Pandemiyle şekillenen yeni dünya düzenine ilişkin yaratıcı fikir ve tasarımların yarışacağı ve dileyen her tasarımcının dünyanın her yerinden katılım gösterebileceği yarışmaya başvurular 6 Eylül 2021 tarihine kadar online olarak yapılabilecek.

Roca tarafından 10.’su düzenlenecek uluslararası tasarım yarışması jumpthegap® bu yıl kavramsal ve fütüristik temasıyla dört yeni kategoride düzenlenecek. Pandemiyle şekillenen yeni dünya düzenine ilişkin yaratıcı fikir ve tasarımların yarışacağı ve dileyen her tasarımcının dünyanın her yerinden katılım gösterebileceği yarışmaya başvurular 3 Mayıs 2021 tarihinden 6 Eylül 2021 tarihine kadar online olarak yapılabilecek.

Her kategorinin kazananı; 2.000 €’luk dört ödül, her kategoriden 1. ve 2.’ye 500 €’uk sekiz ödül ve dört kazanan arasından seçilen ‘Best of the Best’ projesi için 5.000 € büyük ödül olmak üzere toplam 17.000 €’luk ödül sahiplerini bulacak.

Yarışmanın her biri alanında uzman jüri üyeleri; Japon mimar ve 2014 Pritzker Ödülü sahibi Shigeru Ban (Jüri Başkanı), Johnson & Johnson (J&J) Design’da Sağlık Hizmetleri Çözümleri Kıdemli Direktörü Somi Kim, Tasarımcı, PriestmanGoode Yönetim Kurulu Başkanı Paul Priestman, Formafantasma tasarım stüdyosunun kurucuları Andrea Trimarchi ve Simone Farresin, Belçika’daki Birleşmiş Milletler Bölgesel Bilgi Merkezi Direktörü Deborah Seward, Cumulus Uluslararası Üniversiteler ve Sanat, Tasarım ve Medya Kolejleri Birliği Başkanı Mariana Amatullo, BcD Barcelona Tasarım Merkezi İcra Direktörü ve World Design Weeks Başkanı Isabel Roig ve Roca Group’un Kurumsal Pazarlama ve Tasarım Direktörü Marc Viardot olacak.

BcD Barcelona Tasarım Merkezi ile işbirliği içinde düzenlenen yarışma bu sene dört yeni kategoriye ayrılıyor: Sağlık ve Zindelik, kullanıcılar ve müşteriler için yeni konfor ve huzur sağlayan, denge ve uyumu teşvik eden tasarımları içeriyor. Taraflı/Tarafsız tasarım, bedensel çeşitliliğe ve insanlar tarafından sergilenen geniş kapasite yelpazesine ustaca ve anlamlı bir şekilde hitap eden, yeni yaratıcı kişisel yardım özellikleriyle bağımsız yaşamı kolaylaştıran projeleri kapsarken, Su ve Enerji; gezegen kaynaklarının akıllı ve bilinçli kullanımını teşvik eden projelere ev sahipliği yapıyor. Son olarak Kriz ve Acil Durum kategorisi ise esnek, uygulanabilir ve tekrarlanabilir malzeme ve teknolojilerin yardımıyla kalıcı bir kriz ve acil durum bağlamını ele alan tasarımlardan oluşuyor.

Katılımcılar tasarımlarını 3 Mayıs – 6 Eylül tarihleri arasında www.jumpthegap.net adresinden tek tek veya ikili gruplar halinde ileterek başvurabilecek. Roca Tasarım Merkezi ve Roca Küresel İnovasyon Merkezi temsilcileri tarafından yapılan ön seçimin ardından jüri iki turda başvuruları inceleyecek.

Etiketler

Bir cevap yazın