İzocam 17. Öğrenci Yarışması

İzocam Öğrenci Yarışması’nın bu yıl 17.’si düzenleniyor. Öğrencilerden "Kentsel Akupunktur" başlığı altında, bir bina dönüşürken kente ne katabilir sorusuna İspanya’nın Madrid şehri için cevap vermeleri bekleniyor.

İzocam’ın sosyal sorumluluk bilinciyle hayata geçirdiği ve bu yıl 17’incisini düzenleyeceği Öğrenci Yarışması’nın konusu İspanya’nın Madrid şehri olacak. Madrid’in Gran San Blas bölgesinin kentsel dönüşümü için öğrencilerden mevcut yerleşim alanını sürdürülebilir ve iklimle dengeli bir “yapma çevreye” dönüştürürken, nesiller arası kaynaşmayı da göz önünde bulundurmaları ve bölgeyi canlandıracak bir fikir projesi geliştirmeleri beklenecek. İki aşamadan oluşacak yarışmanın ilk aşamasında kentin zamana ve değişime adaptasyonu için mimari ölçekte fikirsel yanıtlar aranırken bu fikirler ikinci aşamada uluslararası yarışma sunumuna esas olacak mimari projenin arka planını ve dayanağını oluşturacak. 

Projeler öğretim görevlileri ile uzman mimarlardan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek.

Yarışmanın jüri üyeleri arasında İTÜ Makine Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Abdurrahman Kılıç ve Doç.Dr. Gülten Manioğlu, ODTÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Çalışkan, Günarda Proje Yönetimi Genel Müdürü Yüksek Mimar Ali Erkan Şahmalı, Dilekçi Mimarlık Kurucusu Yüksek Mimar Durmuş Dilekçi, Suyabatmaz Demirel Mimarlık Kurucu Ortağı Yüksek Mimar Hakan Demirel ile önceki yıllarda öğrenci yarışmasında da başarı kazanmış IBBM Mimarlık kurucu ortağı Mimar Burak İlhan yer alıyor.

Finale kalan öğrenciler ulusal ikinci aşamaya geçmeye hak kazanacak ve fikir projelerini somutlaştırarak mimari projeye dönüştürmeleri istenecek. Tekrar jüri değerlendirmesine tabi tutulan projelerden birincisi 8 bin, ikincisi 6 bin, üçüncüsü ise 4 bin TL para ödülüne sahip olacak. Dereceye giren öğrenciler, 31 Mayıs- 2 Haziran 2017 tarihleri arasında İspanya’nın Madrid şehrinde düzenlenecek uluslararası finalde ülkemizi temsil etme hakkı kazanacak.

Üniversitelerin tüm bölümlerinden lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin katılabildiği yarışmada fikir projeleri, 3 Nisan 2017 Pazartesi gün bitimine kadar www.izocamogrenciyarismasi.com sitesi üzerinden teslim edilebilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın