İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Sınırlı Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Yarışması

Yarışmada proje son teslim tarihi 18 Haziran 2012.

İTÜ’nün resmi internet sitesinde yarışmanın duyurusunu Rektör Prof.Dr. Muhammed Şahin şu şekilde yapıyor:

“Türkiye’de mühendislik ve mimarlık mesleklerinin tanımını yapan Üniversitemizin, 1970’lerde planlanarak inşa edilen Ayazağa Yerleşkesi, gelişme stratejileri ve geleceğe yönelik hedeflere bağlı olarak değişen ihtiyaçlara yanıt verememektedir. Fonksiyonel ve fiziksel eskimenin yanı sıra deprem riski de göz önüne alındığında, yerleşke mekanlarının yenilenmesi ihtiyacı daha da önem kazanmıştır.

Yenilenmesi gereken fakülte ve bazı enstitü binalarının yanı sıra, üniversitemizde eksikliği hissedilen ve çağdaş bir üniversitenin / yerleşkenin önemli öğeleri olan araştırma merkezleri, öğrenci merkezi, öğrenci projeleri merkezi, kültür, sanat ve kongre merkezi, spor kompleksi gibi yeni mekanların da yerleşke dokusunda yer alması hedeflenmekte, ayrıca yurt ve lojman kapasitesinin arttırılması düşünülmektedir. İTÜ Rektörlüğü tarafından bir süredir planlanan “Sürdürülebilir İTÜ Yerleşkeleri” Projesinin ilk aşaması için açılan yarışma sonucunda Ayazağa Yerleşkesi’nde yaklaşık 350 bin metre kare mekanın yenilenmesine yönelik bir master plan elde edilmesi amaçlanmaktadır. Yerleşke master planı yarışmasından sonra, ilgili birimlerden derlenen ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda bina programları oluşturulacak ve her fonksiyon için ayrı proje yarışmaları açılarak projelendirme süreçleri tamamlanacaktır.

Yarışma, Üniversitemizin ilgili birimlerine açık, tek kademeli ve sınırlı bir yarışmadır. Proje detaylarını içeren Yarışma Şartnamesine Mimarlık Fakültesi Dekanlığı’ndan ulaşılabilecektir.

Üniversitemizin tüm yerleşkelerinde, mekan ve çevre kalitesinin yükseltilmesine yönelik çalışmaların önemli bir adımı olan bu yarışma sürecinde tüm katılımcılara başarılar dilerim.”

Etiketler

2 yorum

  • omer-yilmaz says:

    “Taksim sorunu gündemde diye yarışma açılmasın” söyleminizi hemen gözden geçirmenizi öneriyorum.

    Bence bu yarışmanın sorunu sadece İTÜ’lülere açık olması. Eleştirim ODTÜ’ye de, aynısını onlar da yapıyorlar.

    Bu tip yarışmalar hangi dayanakla kısıtlanabiliyor acaba?

  • ahmet-arif1 says:

    yarışmanın tam da taksim gezi parkı projesinin daha çok konuşulması, tartışılması ve kamuoyu oluşturulması gerektiği bir dönemde ilan edilmesi düşündürücü!.. Umarım okulumun birbirinden değerli hocaları yarışmaya hazırlanırken, taksim projesi konusunda da çalışmalarına devam ederler. sadece bir endişe 🙂

Bir yanıt yazın