“İstanbul ve Kültürel Miras” Temalı Eser Yarışması

Bu yıl Türkiye'de düzenlenecek olan UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısı kapsamında çıkarılacak İstanbul Özel Sayısı için gençlerin "İstanbul ve kültürel miras" temalı eserler üretmesini amaçlayan yarışmanın son başvuru tarihi 25 Nisan'a dek uzatıldı.

UNESCO Dünya Miras Komitesi’nce her yıl dünyanın farklı ülkelerinde yapılan komite toplantılarının 40.sı bu yıl İstanbul’da gerçekleştirilecek. Tüm dünyada kültürel miras alanında önemli bir etkinlik olarak kabul gören komite toplantısı hazırlıkları yetkililer tarafından sürdürülürken, aynı sırada Türkiye’nin sahip olduğu kültürel mirası tanıtan yayınlar hazırlanmakta. Birçok dile çevrilerek dünya ülkelerine dağıtılacak yayınlardan biri olan İstanbul Özel Sayısı’nda ise alanında uzman akademisyenler yazılarıyla İstanbul’un Kültürel Mirası’na dair bilgileri gün ışığına çıkaracak.

Mirasın gelecek kuşaklara aktarımında en önemli rolün gençlere düşmesi dolayısıyla İstanbul Sit Alanları Alan Yönetimi Başkanlığı, gençleri “İstanbul ve kültürel miras” temalı eserler üretmeye çağırıyor. Gençler yazı, video, röportaj, grafik, infografik, fotoğraf gibi farklı anlatım türlerinde olabilecek eserleri için çıkış noktası olan 8 anahtar kelime arasından seçim yapılabilecek. Anahtar kelimeler; (1) gündelik yaşam (2) sokak yemekleri (3) dijital dünya (4) şehir efsaneleri (5) yeraltı (6) yolculuk (7) ritüeller veya (8) kendileri tarafından belirlenecek bir anahtar kelime. Yarışma, meslek ve yaş ayrımı gözetmeksizin bütün genç katılımcılara açıktır.

Eser seçkisinde, seçici kurul oyları ile yayınlanacak eserler belirlenecektir. Seçilen eserler, birçok dile çevrilerek uluslararası bir platformda paylaşılacak olan İstanbul Özel Sayısı’nda yer alacaktır. Seçilen eserlerin, UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Komite Toplantısı için düzenlenen İstanbul Özel Sayısı’nda yer almasının yanı sıra ilk 10 eser Arkitera’da yayınlanacaktır. UNESCO 40. Komite Toplantısı anısına düzenlenen ilgili yarışmaya katıldıklarına dair özel anı belgesi ve İBB’nin yayınladığı prestij kitaplarından oluşan bir set verilecektir. Video vb. türdeki eserlere erişim, İstanbul Özel Sayısı’nda verilen link üzerinden sağlanacaktır.

Ödül alan eseler bütün haklarıyla İstanbul Sit Alanları Alan Yönetimi Başkanlığı’na verilmiş sayılırlar. İstanbul Sit Alanları Alan Yönetimi Başkanlığı bu eserleri ve/veya kopyalarını yayınlarında ve açacağı sergilerde kullanma hakkına sahiptir.

İstanbul Özel Sayısı eser seçkisi kurulu ise aşağıdaki isimlerden oluşuyor:

  • Prof. Dr. Zekiye YENEN
  • Prof. Dr. Fatma ÜNSAL
  • Dr. Halil ONUR
  • Yrd. Doç. Dr. Hayri Fehmi YILMAZ
  • Yrd. Doç. Dr. Dilek ERBEY
  • Fatma Sema SEKBAN
  • Ümit BAŞARAN

Bu sene UNESCO Dünya Miras Komite Toplantısı kapsamında yayınlanacak olan İstanbul Özel Sayısı eser seçkisine eser göndermek için son başvuru tarihi: 25 Nisan 2016

Etiketler

4 yorum

Bir cevap yazın