Interface “ReConnect” Yarışması

ReConnect yarışması başvuruları 1 Nisan 2013 Pazartesi günü sona erecek.

Halı Üreticisi tasarımda biyofiliye ilgi çekiyor, tasarımcılara yarışmaya katılma çağrısında bulunuyor.

ReConnect adı verilen yarışmaya tüm tasarımcılar davetli.

Bazı insanlar New York’a bayılırlar, bazıları ise Londra’yı, Sydney’i veya Hong Kong’u severler. Şehir tercihlerimiz her ne kadar farklı olsa da, bilim hepimizin aslında doğal hayata aşık olmak üzere programlandığımızı söylüyor. Dünyanın en büyük karo halı imalatçısı Interface ReConnect başlıklı global bir yarışma başlatıyor, doğaya olan bu sevgimizi yani biyofiliyi hedefleyen mimar ve kentsel tasarım yarışmacılarını davet ediyor. Biyofili düşüncesiyle geliştirilen tasarımlar insanların daha iyi hissetmelerini ve daha iyi performans göstermelerini sağlıyor.

Interface’in ReConnect yarışması, biyofilinin yani doğa aşkının inşa edilmiş ortamların içinde ya da şehirlerin dışında tasarımı nasıl etkileyebileceğine dair düşüncelerini sunmak üzere mimarları, tasarımcıları ve bu bölümlerdeki öğrencileri davet ediyor. Yarışma katılımcılarının içinden bir eser, tasarımı doğayla yeniden yorumlamanın en benzersiz ve en ilham verici yöntemi olarak seçilecek. ReConnect yarışması, aynı zamanda çalışma ve yaşama için biyofili esaslı tasarımlara global ilgiyi çekebilmeyi ve yeni fikirlerin üretilmesini teşvik etmeyi hedefliyor.

Biyofili esaslı tasarımları bazı bölgelerde görülebiliyoruz. Mesela New York’un tarihi bir yük treni hattının üzerine inşa edilmiş olan ve her kesimin beğenisini toplayan Yüksek Hat’tan tutun, Sydney boyunca uzanan halk parklarının gittikçe artan popülaritesine ve hatta Singapur’un Solaris isimli gökdelen projesinde vitrine çıkmış olan bina tasarımının ekolojik yaklaşıma kadar. Araştırmalar, biyofili esaslı tasarımın faydaları arasında üretkenlik, duygusal açıdan mutluluk, stres düşüklüğü, öğrenme, iyileşme ve çevresel koruma olduğunu gösteriyor.

Yarışma sayesinde, tasarımcılar biyofili esaslı hayallerini gerçeğe dönüştürme ve biyofili esaslı tasarımın gelişimine katkıda bulunma fırsatına sahip olacaklar. Katılacak adaylar www.interfacereconnect.com web sitesinden ReConnect sayfasını ziyaret ederek, sevdikleri bir alanı doğa ile bir araya getirerek düşüncelerinin bir resmini (eskiz, çizim, sunum) yükleyecek ve yükledikleri resme maksimum 500 kelimeyle bir açıklama yazacaklar.

Birinci, tasarım dünyasının ünlü isimlerinden oluşan bir jüri tarafından seçilecek. Jüri New York City Fox Architects’in yöneticisi Robert D. Fox, Sydney Indesign Publishing Editoryal Direktörü Paul McGillick ve Galler Cardiff Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden Profesör Richard Weston’dan oluşuyor. Jüri, birinciyi www.interfacereconnect.com sitesinden yapılacak olan sosyal medya bazlı oylama ile belirlenen altı finalistin arasından seçecek.

KAZANANA SEYAHAT HEDİYESİ
Kazanan tasarımcı biyofilinin tasarımdaki etkisini gözlemlemek üzere konaklama ve ulaşım masrafları dahil üç gece dört günlük bir seyahat ödülüne sahip olacak. Kazanan tasarımcı, biyofiliden esinlenilmiş seyahat için üç yerden birini seçebilir: Singapur, San Francisco, ABD ya da Cornwall, İngiltere. Seyahatin temaları olarak, Singapur’un ‘bahçe içinde bir şehir’ haline gelme hedefine nasıl ulaştığını keşfetmek, San Francisco’nun popüler anıtları ile dinamik tasarımındaki doğallığı incelemek ve İngiltere’de insanoğlunun doğaya olan bağımlılığını araştıran Eden Projesi’nin derinliklerine inmek fırsatları sunuluyor.

Yarışma kurallarını gözden geçirmek ve yarışmaya katılmak için www.interfacereconnect.com web sitesi ziyaret edilebilir. ReConnect yarışması başvuruları 1 Nisan 2013 Pazartesi günü sona erecek. Yarışmanın kazananı ise 6 Mayıs 2013 günü ilan edilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın