“Gülümse – Gülümset” Fotoğraf Yarışması

Son teslim tarihi, 2 Haziran Cumartesi günü saat 24:00'a kadar uzatılmıştır.

1.YARIŞMANIN ADI: “Gülümse – Gülümset”

2. KONU: Gülümsemek, mutluluğun en önemli göstergesidir.Ayrıca gülümseme olumlu yönde duygu aktarımı sağlar. Bu nedenle yarışmaya katılacak fotoğraflarda gülümseyen, mutlu NEKSAV çocukları olmalı ve o fotoğrafa bakan kişilerde gülümseme duygusu yaratmalıdır.

3. AMAÇ: Nakipoğlu Eğitim, Kültür, Sanat Vakfı olarak;

* Türk Fotoğraf Sanatına katkıda bulunmak, sanat ortamına canlılık getirmek, buna bağlı olarak da fotoğraf sanatının yaygınlaşmasını sağlamak.

* Zihinsel engelli çocukları fotoğraf sanatıyla tanıştırarak onlarda estetik duyguyu geliştirmek,

*NEKSAV öğrencileri ve fotoğraf sanatçıları arasında toplumsal kaynaşma ortamı yaratmak.

4. YARIŞMA ve KATILIM KOŞULLARI
1-Yarışma, amatör ve profesyonel tüm fotoğraf sanatçılarına, üniversite öğrencileri ve akademisyenlere açıktır.

2- Yarışma, renkli ya da siyah beyaz baskı dalında olup, yarışmacılar en çok 3 eserle yarışmaya katılabilirler.

3-Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılacaklardır.

4-Eserler 20×30 cm boyutlarında, 300 dpi çözünürlükte, 2048 JPEG formatında kayıt edilmeli (cd’ye kayıt boyutları) ve ayrıca fotoğraf kağıdına basılmalı, kenarında paspartu ya da boşluk bırakacak bir çerçeve bulunmamalı herhangi bir yüzeye yapıştırılmamalıdır. Bilgisayar yazıcı çıktısı ya da fotokopi çoğaltmalar kabul edilmez.

5-Yarışmacılar, gönderecekleri eserler için www.neksav.com sitesinden başvuruda bulunacaklar ve katılım formunu doldurup sistemden 8 rakamdan oluşan bir numara alacaklardır. Bu numarayla birlikte fotoğraflarını, jpg, gif, png formatında ve maksimum boyutları, genişlik 1024px yükseklik 768px boyutlarında olmak üzere siteye yükleyeceklerdir. Bu aldıkları numara, aynı zamanda yarışmacının rumuzudur. Yarışma jürisinin değerlendireceği fotoğraf kağıdına basılı eserlerin arka yüzünün sağ alt köşesi üzerine bu rumuzu yazacaklardır. (örnek : 12345678 ) Yarışmacı, üç eserle yarışmaya katıldığı takdirde asıl numarasının yanına -1, -2, -3 şeklinde ekleme yaparak eserini isimlendirecektir. Örneğin: 12345678-1, 12345678-2, 12345678-3 gibi…

6- Yarışmacı, katılım formunu tam ve eksiksiz olarak doldurduktan sonra kapalı bir zarfa koyarak, üzerine 8 rakamdan oluşan rumuzunu yazmalı, cd kayıdı ve fotoğraflarla birlikte göndermelidir.

7- Fotoğraflar postada / kargoda zarar görmeyecek şekilde paketlenmeli, bir adet başvuru formu ile birlikte belirtilen son teslim tarihine kadar yazışma adresine gönderilmeli ya da elden teslim edilmelidir.

8-Eserlerin yarışma sekreterliğine ulaştırılması ile birlikte herhangi bir zarar görmemesi için gereken özen gösterilecek, ancak postada oluşabilecek kaybolma, gecikme ya da hasarlardan NEKSAV sorumlu tutulmayacaktır.

9-NEKSAV, yarışacak fotograf posta / kargolarının alındığına ilişkin teyit göndermeyecektir.

10-Yarışmaya katılan fotoğrafçılar, hazırlık süresi içinde tek olarak veya gruplar halinde, kendi belirledikleri konsept içinde NEKSAV öğrencileriyle atölye çalışması yapabilirler. Bu çalışmaların tarihleri Neksav Özel Eğitim Merkezi yönetimi tarafından başvuru sırasına göre değerlendirilip planlanacaktır. Atölye çalışmaları sırasındaki her türlü etkinlik jürinin değerlendirmesini kesinlikle etkilemeyecektir.

11- Yarışmaya, NEKSAV çalışanları ve birinci dereceden yakınları katılamaz.

5. ÖDÜLLER
Birinci ödül : 1.250 – TL
İkinci ödül : 1.000.- TL
Üçüncü ödül : 750.- TL
Mansiyon : 500.- TL
Sergileme : 50 Adet

6. DEĞERLENDİRME, SONUÇLARIN DUYURULMASI, ÖDÜL TÖRENİ:
Sonuçlar Seçici Kurul değerlendirmesi sonuçlandıktan sonra basın yoluyla ve www.neksav.com adresinden duyurulacaktır. Dereceye giren katılımcılara ödülleri internet sitemizden duyurulacak bir tarihte verilecektir.

Katılımcıların sunduğu eserlere layık görülen sıra, seçici kurulun takdiri ile belirlenecek olup, buna hiçbir surette itiraz edilemeyeceği gibi, dereceye layık bir proje öngörülmediği takdirde bu sıra boş bırakılacaktır. Sunulan projeler, Seçici Kurul tarafından daha sonraki alt derece ve ödüllere layık bulunulabilir.

Dereceye giren ve sergilemeye hak kazanan eserlerin tüm hakları NEKSAV’a ait olacaktır. Dereceye giremeyen ve sergilenmeyen eserleri ise, eser sahipleri yarışma sonuçlarının açıklanmasından sonra 30 gün içerisinde Nakipoğlu Eğitim Kültür Sanat Vakfı Eski Osmaniye Yolu No: 18/4 Bakırköy İstanbul adresinden elden teslim alacaklardır. Bu süre içerisinde teslim alınmayan eserler için hiç bir hak iddia edilmeyecektir.

Katılımcı, dereceye giren ve sergileme alan fotografların kullanım haklarını isminin kullanılması şartıyla Nakipoğlu Eğitim Kültür Sanat Vakfına verdiğini peşinen kabul ettiğini buna bağlı olarak gerek fikri ve sınai haklar kanununu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince yarışmaya gönderdiği eserinin/eserlerinin çoğaltma, işlenme, yayma, temsil, umuma iletim, faydalanma v.b. umuma arzda gerekli bilumum haklar için NEKSAV’a izin/muaffakatname verdiğini kabul eder. Bu şekilde kullanılan eserler için, eser sahibi verdiği izini sonradan kesinlikle geri almayacağını ve eserin yukarıdaki şekilde kullanılmasını men etmeyeceğini veya bu izin / muaffakatname için her hangi bir telif hakkı veya maddi, manevi talepte bulunmayacağını gayri kabili rucü kabul, beyan ve taahhüt eder. NEKSAV eserler için katılımcının yukarıda verdiği izin/muaffakat karşılığında telif hakkı bedeli ödemeyecektir.

7. YARIŞMA TAKVİMİ
Son Katılım Tarihi : 28.05.2012
Seçici Kurul Değerlendirmesi : 04.06.2012
Sonuçların Açıklanması : 09.06. 2012

8. SEÇİCİ KURUL
Coşkun Aral: Fotoğraf Sanatçısı- Belgesel Yapımcısı
Sinan Beşe: Fotoğraf Sanatçısı-Tasarımcı
Kutup Dalgakıran: Fotoğraf Sanatçısı- Sabah Gazetesi Fotoğraf Editörü
Kayıhan Güven: Fotoğraf Sanatçısı-Gazeteci
Hilmi Nakipoğlu: Fotoğraf Sanatçısı-Nakipoğlu Eğitim, Kültür, Sanat Vakıfı Başkanı- Camera Museum kurucusu
Selahhattin Sevi: Fotoğraf Sanatçısı- Zaman Gazetesi Fotoğraf Editörü
İhsan Yılmaz: Fotoğraf Sanatçısı-Yazar-Hürriyet Gazetesi Sanat Editörü

•Seçici kurul üyelerinin isimleri, soyadı alfabetik sırasına göre yazılmıştır.

9. YAYIN-TELİF HAKKI
Yarışmada ödül alan, satın alınan ve sergilenmeye hak kazanan eserlerin her türlü telif, yayın, kullanım ve sergileme hakları münhasıran NEKSAV’a aittir. Fotoğraf kağıdına basılı, cd kayıtlı ve elektronik ortamda gönderilmiş eserler NEKSAV arşivinde kalacaktır.

Ödül ve mansiyon alan eserler ile sergileme hakkı elde eden fotoğraflar NEKSAV tarafından kitap, reklam, broşür, afiş, web sayfası ve benzeri basılı yayınlarda fotoğrafçı adı belirtilmek koşuluyla kullanılabilir. NEKSAV, bu eserlerle ilgili yapacağı yazılı ve görsel yayınlar, sergilemeler için eser sahiplerine ayrıca bir ödemede bulunmaz.

Katılım formunu imzalayan yarışmacılar şartname hükümlerini aynen kabul ederler. İmzasız katılımlar diskalifiye edilir.

10. GÖNDERİ ADRESİ VE YARIŞMA SEKRETERYASI :
Yarışma Sekreteri: Görkem ÖZTAŞ
Adres:Nakipoğlu Eğitim Kültür Sanat Vakfı Eski Osmaniye yolu No: 18 Kat: 4
Osmaniye-Bakırköy/İSTANBUL

Telefon: 212 5430920
Faks : 212 5700861
E-mail : [email protected]
E-mail : [email protected]
Web : www.neksav.com

Etiketler

3 yorum

  • nurten-arik says:

    Fotoğraf sanatına gönül vermiş tüm sanatçılarımızı NEKSAV’ın özel çocuklarının sımsıcak dünyasına davet ediyoruz. Gelin, bir yandan onların özel dünyasını keşfedin, bir yandan da eğitimlerine kendi kişisel zenginliğinizi hediye edin. Bekliyoruz…

  • arzu-durak-satici says:

    Bizler NEKSAV olarak 80 zihinsel engelli öğrencimizle Ataköy Yunus Emre Kültür merkezinde martın 15’inde SON ADIM CUMHURİYET isimli harika bir gösteri sunacağız.Gösterimizde tüm öğrencilerimizi tanıma imkanı bulablir ve onlarla bir arada olmanın keyfini yaşayabilirsiniz.Sizleri Her iki etkinliğimizde görmek bizlere mutluluk verecek.Heyecanla bekliyoruz.15 mart saat13:00 yunus emre kültür merkezi’nde buluşmak üzere…

  • nurten-arik says:

    Web sitemizdeki teknik aksaklıklar nedeniyle, yarışmacılarımızın bir kısmı fotoğraflarını yüklemekte zorluk yaşamaktadırlar. Bu durumu telafi etmek amacıyla; yarışma fotoğraflarının son teslim tarihi, 2 Haziran cumartesi günü saat 24.00’a kadar uzatılmıştır. Bu süreç içerisinde, siteye fotoğraflarını yükleyemeyen yarışmacılarımızın, yarışma fotoğraflarını telefon numaralarıyla birlikte [email protected] adresine göndermelerini, 02125430920 nolu telefondan Görkem ÖZTAŞ’la iletişime geçmelerini önemle rica ederiz.

Bir cevap yazın