Ezber Bozan Tasarım Yarışması

Teması, Covid-19 salgını çıkış noktasından hareketle "Fütüristik Çalışma Alanı Mobilyaları" olarak belirlenen Ezber Bozan Tasarım Yarışması'na projelerin teslimi için son tarih 25 Haziran 2021.

YARIŞMA HAKKINDA

Teknolojik gelişmeler çerçevesinde mobilya imalatında kullanılan geleneksel malzemelere (ahşap, ahşap esaslı levhalar, metal, plastik, cam vb.) ilaveten tekstil (kumaş, varsa deri vb.) ve/veya doğal taş (Mermer-traverten, oniks, bazalt, granit, limra, andezit vb.) da kullanılarak estetik, fonksiyonel, ergonomik, üretilebilir, sürdürülebilir ve ihracat potansiyeli yüksek fütüristtik çalışma alanı mobilyalarının tasarlanmasını amaçlamaktadır.

ÖĞRENCİ

Yarışmanın öğrenci kategorisi, üniversitelerin Mimarlık, Mühendislik, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültelerinin lisans veya yüksek lisans bölümleri, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliğinin lisans veya yüksek lisans bölümleri ile Mobilya ve Dekorasyon ön lisans programlarında öğrenim gören tüm öğrencilere açıktır. Öğrenciler yarışmaya ekip olarak katılım gerçekleştirebilir. Bir ekip en fazla 3 kişiden oluşabilir. Öğrenci kategorisinde ekip olarak katılacak her bir yarışmacının eğitimine devam ediyor olması gerekmektedir. Bu kategoride yer alan ekipte profesyonel katılımcı yer alamaz. Öğrenci kategorisi katılımında yaş sınırı bulunmamaktadır (18 yaşından küçük katılımcıların katılım belgeleri ayrıca velileri tarafından da imzalanmalıdır).

PROFESYONEL

Yarışmanın profesyonel kategorisi, üniversitelerin Mimarlık, Mühendislik, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültelerinin lisans veya yüksek lisans bölümleri, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliğinin lisans veya yüksek lisans bölümleri ile Mobilya ve Dekorasyon ön lisans programlarından mezun olanlara açıktır. Profesyonel katılımcılar yarışmaya ekip olarak katılım gerçekleştirebilir. Bir ekip en fazla 3 kişiden oluşabilir. Yarışmanın “Profesyonel” kategorisinde ekip üyesi olarak katılacak yarışmacılardan her birinin lisans veya ön lisans programından mezun olmuş olması gerekmektedir. Profesyonel kategoride katılımcılar için yaş sınırı bulunmamaktadır. Profesyonel kategorisine başvuran ancak mezuniyet şartını sağlamayan adayların başvurusu geçerli sayılmayacaktır.

YARIŞMA TAKVİMİ

 • Yarışma Duyurusu: 17.01.2021
 • Başvuru Tarihleri: 17.01.2021 – 25.06.2021
 • Proje Son Teslim Tarihi: 25.06.2021
 • Ön Eleme Sonuçlarının Açıklanması: 09.07.2021
 • Ödül Töreni: İlan edilecektir.
 • Sergi: İlan edilecektir.

ÖDÜLLER

Nakdi Ödüller

ÖĞRENCİ

 • Birinci: 15.000 TL
 • İkinci: 10.000 TL
 • Üçüncü: 5.000 TL
 • EİB Özel Ödülü (3 Adet): 3.000 TL
 • Mansiyon Ödülü (4 Adet): 2.000 TL

PROFESYONEL

 • Birinci: 30.000 TL
 • İkinci: 20.000 TL
 • Üçüncü: 15.000 TL
 • EİB Özel Ödülü (3 Adet): 5.000 TL

Yurtdışı Fuar Katılımı

*Profesyonel ve öğrenci kategorilerinde birincilik ödülü alan yarışmacılar (grup katılımı durumunda grup üyelerinin ortak mutabakatıyla temsilci olarak bir kişi) para ödüllerinin yanı sıra masrafları EİB tarafından karşılanmak üzere uluslararası fuarlara götürülebilecektir. (Birincilerin gidemediği durumlarda ikinci ve üçüncü yarışmacılar götürülebilecektir.)

* Bu ödülün verilmesi EİB’in takdir yetkisinde oluphangi fuara katılım sağlanacağı, hangi tarihlerde gidileceği münhasıran EİB tarafından belirlenecektir. Yarışmacılar yurtdışı fuara katılım sağlanmadığı yahut tarihlerin uygun olmadığı gibi gerekçelerle ödülün parasal karşılığının verilmesi de dâhil hiçbir talep hakkına sahip olmadıklarını peşinen kabul ederler.

Yurtdışı Eğitim Bursu Ödülü

*Ticaret Bakanlığının 2008/2 Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ hükümleri çerçevesinde yarışmamızda derece giren ve ilgili mevzuat kapsamında gerekli şartları taşıyan tasarımcılar (grup katılımı durumunda grup üyelerinin ortak mutabakatıyla temsilci olarak bir kişi) en fazla iki yıl süre ile uluslararası düzeyde kabul görmüş yurt dışındaki eğitim merkezlerinde eğitime gönderilebilecek olup, eğitim giderleri ve bu döneme ilişkin yaşam giderleri söz konusu Tebliğ çerçevesinde Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) kaynaklarından karşılanacaktır.

ŞARTNAME

Etiketler

Bir cevap yazın