EXPO 2016 Antalya Uluslararası Fikir Projesi Ödülleri ve Sergisi

Yollanan projelerin teslim alınması için son gün 19 Nisan 2013'e kadar uzatılmıştır.

Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nce IABA Uluslararası Mimarlık Bienali düzenlenmektedir.İki yılda bir yapılması düşünülen Bienallerin, yine Şubece 2023 yılında Antalya’da yapılması hedeflenen, Mimarlık Kongresi’nin düzenlenmesine katkı sağlaması, bu tarihten sonra da, iki yılda bir varlığını sürdürmesi düşünülmektedir.

Bienal kapsamında; bölgemizden, ülkemizden giderek dünyanın çeşitli ülkelerinden mimarları, sanatçıları ve mimarlık dostlarını, birikimlerini, hayallerini, başarılarını, direndikleri, direnemediklerini, mimarlık kültürünü, yapıları, kentleri ve çeşitli açılardan sorunları, doğru çözümleri, içtenlikle ortaya dökebildikleri, paylaştıkları bir ortam amaçlanmıştır.

Bienal; oluşturacağı uluslararası ve ulusal platformlarda, her iki yıl için belirlenecek teması ile geniş bir kitleye hitap edecek biçimde mimarların, tasarımcıların, plancıların, akademisyenlerin, sanatçıların, politikacıların, mimarlık öğrencilerinin, kentlilerin ve diğer katılımcıların birlikteliği ile önemli bir tartışma ve fikir ortamını yaratmayı hedeflemektedir.

Uluslararası Mimarlık Bienali Antalya (IABA-2011), Türkiye’de bir ilke imza atarak, “Ülkemizin ilk Mimarlık Bienali” olma özelliğinde, 26-27-28-29 Ekim 2011 tarihlerinde, Mimarlar Odası Antalya Şubesi önderliğinde, kentimizde başarı ile gerçekleştirilmiş ve sonuçlandırılmıştır.

II. IABA Uluslararası Mimarlık Bienali 7 Eylül – 7 Ekim 2013 tarihleri Antalya’da yapılacaktır. Bienal’in bu yılki teması “ŞABLON” (TEMPLATE)’dur.

Bienal kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklerden bir tanesi de yerel bir konuda dünyadaki mimarların, sanatçıların ve mimarlık dostlarının görüşlerinin alınmasına yönelik bir fikir projesi ödülleri ve sergisi etkinliğidir. Bu yıl yerel konu 2016 yılında Antalya’da düzenlenecek EXPO 2016’dır.

Bu bağlamda 2016 yılında “Çocuk ve Çiçek” teması ile Antalya’da yapılacak olan Botanik EXPO’su için IABA 2013 içeriğinde Uluslararası katılıma açık Fikir Projesi Ödülleri ve Sergisi etkinliği düzenlenmiştir. Etkinlikten elde edilecek önerilerin EXPO 2016 için yapılacak çalışmalara ve hazırlanacak projelere katkı koyması amaçlanmaktadır. Etkinlik sonucunda 4 adet eşdeğer ödül verilmesi ve ödül sahiplerinin Bienal tarihlerinde Antalya’ya davet edilerek proje sunumlarını gerçekleştirmeleri öngörülmüştür.

Yarışma hakkında detaylı bilgiye ilgili dosyalarda yer alan şartnameden ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın