Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 2017

Bu yıl 6. kez düzenlenecek olan Design Turkey Ödülleri'nin son başvuru tarihi 12 Ekim.

Design Turkey Ürün Tasarımı Ödülleri, son kullanıcıyı hedefleyen, belirli bir işlevi olan, endüstriyel yöntemlerle üretilmiş ve piyasaya sürülmüş ürün tasarımlarını sektörel bazda değerlendiriyor; “iyi tasarım” ölçütlerini yerine getiren ürün tasarımlarına İyi Tasarım Ödülü, “üstün tasarım” ölçütlerini yerine getiren ürün tasarımlarına Üstün Tasarım Ödülü veriyor.

İyi Tasarım Değerlendirmesi

İyi tasarım rakiplerinden farklıdır, işlevsel, kullanılabilir ve dürüsttür, estetiktir, insan sağlığına ve güvenliğine zarar vermez, kaliteli bir üretim için detaylandırılmıştır, sürdürülebilirdir. Bunlar iyi tasarımın mutlaka karşılaması gereken ölçütlerdir. İyi Tasarım Ödülleri bu ölçütlerle sektörel bazda yapılan değerlendirmenin sonunda verilir.

Üstün Tasarım Değerlendirmesi

İyi bir tasarım aynı zamanda, yenilikçiyse, kullanıcıya yepyeni olanaklar sunuyorsa, üstün bir estetik deneyim yaşatıyorsa, önemli bir sağlık veya güvenlik problemine çözüm buluyorsa, üstün kalite algısı yaratıyorsa, topluma, kültüre veya çevreye katkıda bulunuyorsa diğerlerinden üstündür. Üstünlük değerlendirmesi bu ölçütler çerçevesinde sektörel bazda yapılır. Üstün Tasarım Ödülleri, İyi Tasarım Ödülü alan ürünler arasından, üstünlük ölçütlerinden en az birini karşılayan tasarımlara verilir.

Kimler Başvurabilir?

Ürün tasarımı için başvuru, (1) üretici veya (2) marka sahibi firma yetkilisi veya (3) tasarımcı tarafından yapılabilir.

Başvuran taraf diğer iki tarafı haberdar etme, onlar hakkında doğru bilgi verme sorumluluğunu taşır.

Aday ürünlerin en fazla iki yıl önce (01.01.2015 – 12.10.2017) piyasaya sürülmüş olmaları gerekir. El yapımı ürünler veya prototipler ödüle aday olamazlar. Kimya ürünleri, tekstil tasarımı, moda tasarımı ve grafik tasarımı kapsam dışıdır. Grafik tasarımı, ürünün vazgeçilmez parçası ise ürünle beraber değerlendirilir.

Design Turkey ürün değerlendirmesine, aşağıdaki ürünler aday olabilir:

 • T.C. vatandaşı tasarımcılar tarafından tasarlanan ürünler,
 • Türkiye’de ikamet eden tasarımcılar veya Türkiye’de ticaret odasına kayıtlı tasarım şirketleri tarafından tasarlanan ürünler,
 • Türk Ticaret Kanununa veya Borçlar Kanununa göre kurulmuş şirketler tarafından üretilen ürünler,
 • Markası Türk Ticaret Kanununa veya Borçlar Kanununa göre kurulmuş şirketler tarafından tescil ettirilmiş ürünler.

Bilgilerin yanlışlığı veya eksikliği durumunda organizatörler sorumluluk üstlenmez. Bir firma veya tasarımcı birden fazla ürünle ödüle aday olabilir.

Ürün tasarımı değerlendirme jürilerinin üyeleri, üyelerin aile yakınları veya çalıştıkları şirketler tarafından tasarlanan ya da üretilen ürünler ödüllere aday olamazlar. Söz konusu durumun tespiti halinde başvuru ödül kapsamından çıkarılır.

Nasıl Başvurulur?

Ürün Tasarımı Ödüllerine başvuru, 12 Ekim 2017 tarihine kadar hem Türkçe, hem de İngilizce olarak internet üzerinden yapılır.

Başvuru sırasında marka sahibi firma, (eğer farklıysa) üretici firma ve tasarımcı(lar) hakkında bilgi, ürün ve tasarım hakkında bilgi ve ürünün en az iki farklı açıdan çekilmiş dijital fotoğrafları istenir. Tasarımcıların gerçek kişi olarak belirtilmesi zorunludur.

Katılımcılardan ürünün bir örneğini sergi mekânına teslim etmeleri istenir. Katılımcıların isim ve adreslerinin teslim edilen ürünün üzerinde yazılı olması gerekmektedir.

Ürün Tasarımı Ödülleri Başvuru Tarihleri ve Ücretleri
Başvurular için erken başvurular, zamanında başvurular ve geç başvurular olmak üzere 3 ayrı başvuru tarih aralığı bulunmaktadır. Seçilecek başvuru tarihine göre başvuru ücretleri değişmektedir.

 • Erken başvuru tarihi: 17.07.2017 – 26.07.2017
  Erken başvuru ücreti: 200 TL
 • Normal başvuru tarihi: 27.07.2017 – 11.09.2017
  Normal başvuru ücreti: 300 TL
 • Geç başvuru tarihi: 12.09.2017 – 12.10.2017
  Geç başvuru ücreti: 600 TL

Değerlendirme

Başvurular ödül sekretaryası tarafından şekli olarak incelenir, başvurulardaki eksiklikler başvuru sahiplerine hatırlatılır, katılım kurallarına uygun olan başvurular onaylanır. Değerlendirme iki temel aşamada gerçekleştirilir: Ön değerlendirme ve ödüllendirme.

Ön değerlendirme aşamasında başvurular ödül kapsamına ve başvuru koşullarına uygunluk ve özgünlük ölçütleri gözetilerek değerlendirilir.

Ödüllendirme aşamasında ön değerlendirmeyi geçen ürünlerin başvuru sahipleri organizatörler tarafından İstanbul’da yapılan sergiye davet edilir.

Ödüller, serginin açılışından önce sektörel bazda oluşturulan jüriler tarafından gerçek ürünler üzerinden değerlendirme yapılarak verilir.

Tanıtım

Ön değerlendirmeyi geçen tüm başvurular Design Turkey Ödülleri Sergisinde sergilenir*.

Jüri değerlendirmesi sonuçlandıktan sonra, serginin açılış günü düzenlenen ödül töreninde, ürün tasarımı ödülü kazanan firmalara ve tasarımcılara ödül sertifikaları ve ödül heykelciği verilir. Sergi ve ödül töreninin yanı sıra Endüstriyel Tasarım alanında yurtiçi ve yurt dışından akademisyenlerin ve profesyonellerin konuşmalarını içeren bir konferans gerçekleştirilir. Konferans; endüstriyel tasarımın profesyonel, kültürel, eğitsel ve ekonomik açılardan ele alındığı paneller ve seminerlerden oluşur.

Design Turkey Ödülleri Sergisi sonrasında yurtiçi ve yurtdışı çeşitli etkinliklerde de ödül kazanan ürünlerin yer aldığı Design Turkey Kazananlar sergileri düzenlenir. Design Turkey Ödül Kazananlar Kataloğu ile ödül kazanan tasarımlar, tasarımcılar, marka sahipleri ve üreticiler tanıtılır.

Sergilenen ve ödül alan tüm tasarımlar ile tasarımcıları, marka sahipleri ve üreticileri hakkında bilgiler yıllara ve ürün sınıflarına göre endekslenerek

Design Turkey internet sitesinde yayınlanır.

* Sergilenecek ürünlerden sergilenme ücreti talep edilir. Sergileme ücretleri, 4 metrekareye kadar olan ürünler için 250 TL, sonraki her iki metrekare için 125 TL’dir.

Projenin ödül töreni, Türkiye Tasarım Haftası ile eş zamanlı olarak 8 Kasım 2017 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak.

Etiketler

Bir cevap yazın