Coexist: Rethinking Zoos

Archstorming, düzenlemiş olduğu yarışma ile "hayvanat bahçesi" konseptini sıfırdan ele alan bir altyapıya yönelik çeşitli fikir önerilerini bekliyor.

Yarışmanın tanıtım metninden: 

Hayvanat bahçesi konseptinde radikal değişiklikler görmekteyiz ve önümüzdeki birkaç yıl içerisinde hayvanat bahçelerinin geleceği belirginleşmiş olacak. Çoğu zaman çok kötü koşullar altında olduğu görülen hayvan tutsaklığının, hayvanların yaşam kalitesini olumsuz etkilediğine ve yaşam süresini kısalttığına yıllar boyunca şahit olduk. Dünyanın dört bir yanındaki üç buçuk milyondan fazla hayvanın var oluş sebepleri ve yaşam koşulları gün geçtikçe daha da sık sorgulanıyor. 

Yeni dünyaların keşfi ve kolonializm ile derinden ilişkili olarak on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıl arasında ortaya çıkan bu mekanlar, yeni ihtiyaçlara uyum sağlayabilmelidir. Burada sorulan ise bunun nasıl yapılabileceği üzerinedir.

Yön Değişikliği

Hayvanat bahçeleri, zaman içerisinde yalnızca bir hayvan topluluğu ve imparatorluklar için birer güç sembolü olmaktan çıkıp, başka amaçlara yöneldi. Bu değişim süreci, gittikçe artan bilimsel ilgi ve araştırma imkanları ile bir arada şekilleniyor. Çevremizdeki hayvanlara duyulan saygının artması, giderek daha da fazla insanın hayvanların yaşam koşullarını en üst düzeye çıkarmaya çalıştığı anlamına geliyor.

Archstorming, bu yarışma ile “hayvanat bahçesi” konseptini yeni baştan ele alan bir altyapıya yönelik çeşitli fikir önerilerini bekliyor – ancak bu sefer bu fikirlerin başka bir açıdan bakılarak oluşturulması bekleniyor: hayvanları ve hayvanların korunmasını, hayvanların insanlar için sergilenmesi düşüncesinin önüne koyarak.

Proje yeri Barselona Hayvanat Bahçesi olarak ilan edilmiştir. Hayvanat bahçesinde bulunacak hayvan türleri ve bunların dağılımı, katılımcının takdirine bırakılmaktadır. Aynı şekilde, Barselona Hayvanat Bahçesi’nin mevcut altyapılarının yeniden kullanımı ya da ortadan kaldırılması da tasarımcının isteğine bağlı bırakılmıştır.

Yarışma Takvimi

15 Ocak: Erken başvuru döneminin başlangıcı – Katılım bedeli: takım başına 40 €
14 Şubat: Erken başvuru döneminin sonu
15 Şubat: Başvuruların başlangıcı – Katılım bedeli: takım başına 60 €
14 Mart: Başvuruların sonu
15 Mart: Son başvuru döneminin başlangıcı – Katılım bedeli: takım başına 80 €
18 Nisan: Son başvuru döneminin sonu
3 Mayıs: Kazananların açıklanması

Ödüller

Birincilik Ödülü: 4000 €
İkincilik Ödülü: 1000 €
Üçüncülük Ödülü: 500 €
Halkın Seçimi: 200 €

Ayrıca yarışma sonunda on ayrı projeye mansiyon verilecektir.

Yarışmaya katılım koşulları hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın