Bringing Light to Life Architectural Awards

VELUX’un düzenlediği “Bringing Light to Life Architectural Awards” yarışmasına proje teslimi için son tarih 10 Aralık.

Yarışma metni:

VELUX’un düzenlediği “Bringing Light to Life Architectural Awards” yarışması ile, özellikle Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki mimarları, gün ışığını yaşamın ve konforun merkezi olarak
düşünmeleri konusunda teşvik etmek ve mimari projelerin ülkeler arasında paylaşımını destekleyerek çatıdan alınan günışığının tasarım fikirlerini nasıl değiştirebileceği konusunda farkındalığı arttırmak amaçlanıyor.

Bu sene altıncısı düzenlenen VELUX BLL AWARDS yarışması için kayıt dönemi başladı. Bulgaristan, Bosna-Hersek, Romanya, Sırbistan, Makedonya, Karadağ ve Türkiye olmak üzere yedi ülke bu sene yarışmaya katılacaktır. Türkiye bu sene yarışmaya ilk kez katılım gösterecek ülkeler arasında yer alıyor.

Projenizi üç farklı kategoriden biri altında kayıt edebilirsiniz: 1) Tekil evler (Family houses); 2) Toplu konutlar ve Ticari yapılar (Residential and Public Buildings) ve 3) Tadilat -Yenileme (Renovations).

Proje kayıtları için son tarih 10 Aralık 2019’dur. Projelerin “uygulanmış ya da uygulanacak olan” projelerden seçilmesi gerekmekte olup “Konsept projeler” kabul edilmeyecektir. Projelerde mutlaka çatı penceresi ve/veya güneş tüneli bulunmalıdır.

Detaylar, 3D görseller, ek bilgiler hatta gerçek fotoğraflar ile projeniz hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmamızı sağlayabilirsiniz. Görselleştirilmiş projeler jüri sürecinde avantajlı olacaktır. Projeler 2018 ve 2019 yıllarında üretilmiş olmalıdır. Projeniz bitmiş ya da tasarım aşamasında olabilir. Projenizi aşağıdaki linke tıklayarak kısa sürede yarışmaya dahil edebilirsiniz. Başvuru linki.

Optimum gün ışığı miktarı ve doğal havalandırma ile desteklenen iyi bir iç mekân iklimi; sağlıkla yaşanacak ve çalışılacak evler, ofisler, kreşler, okullar üretmemizin anahtarıdır. Zamanımızın büyük bir kısmı iç mekanlarda geçiyor, soluduğumuz havanın, aldığımız gün ışığı miktarının; sağlığımızda, iyi hissetmemizde yani yaşam kalitemizde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle, binalarımız için doğru gün ışığı oluşturma stratejilerini ve çözümlerini göz önüne almamız gerekiyor.

“BLL AWARDS 2019”, günümüz mimarlığında “sağlıklı çevre ve bina” konusunun önemli hale gelmesini destekliyor ve kutluyor. Her kazanan uluslararası platformlarda iyi bilinen mimarlardan oluşan jüri tarafından seçilecektir. Büyük ödül, kategorilerden bağımsız olarak; tüm projeler içinde en çok puan alan projeye verilecektir. Tüm projeler halka açılacak ve yayınlanacaktır. Katılımcıların videoları, fotoğrafları ve diğer iletişim materyalleri; kazananların açıklanmasından sonra mimari dergilere, gazetelere, web sayfalarına ve diğer ilgili tüm medya kanallarına duyurulacaktır.

Daha fazla bilgi ve geçmiş yarışmalara ait projeleri incelemek için: https://bll.velux.com/en/

Yarışma Takvimi
Başlangıç: Haziran 2019
Son proje yükleme tarihi: 10 Aralık 2019
Kazananların duyurulması ve ödül töreni: Şubat 2020
Ödül töreni yeri: Belgrad, Sırbistan

Ödüller
“Family houses” kategorisi kazananı: 500 €
“Residential and public buildings” kategorisi kazananı: 500 €
“Renovations” kategorisi kazananı: 500 €
“Best prize” : 2500 € ve 9th Daylight Symposium, 2021 etkinliğine ücretsiz katılım hakkı.

Etiketler

Bir cevap yazın