“Boost The Green Energy Transition” Student Competition

Bratislava ve Kopenhag, mimarlık, kentsel tasarım veya benzeri disiplinlerdeki öğrencileri, şehirlerin sürdürülebilir hale gelmesini sağlarken aynı zamanda herkes için yaşanabilir şehre katkıda bulunan çok işlevli teknik binalar yaratmaya davet ediyor. Kayıt için son tarih 13 Şubat, teslim için son tarih ise 1 Mayıs.

Şehirlerimiz, nüfusun ve çevredeki dünyanın ihtiyaçlarına yanıt olarak sürekli değişiyor ve gelişiyor. İklim ve sürdürülebilirlik endişeleri şu anda kentsel çevrenin yerel yeşil enerji üretimine ve enerji pozitif bölgeler gibi yeni kavramlara doğru dönüşümünü sağlıyor. Aynı zamanda, kentsel alanlardaki alan mücadelesi, şehirlerin yeni kentsel tasarım kavramlarını dikkate almalarını gerektiriyor. Çok işlevli tasarım, teknik binaların şehre birden fazla şekilde katkıda bulunmasını sağlamanın bir yolu.

Bratislava ve Kopenhag, mimarlık, kentsel tasarım veya benzeri disiplinlerdeki öğrencileri, şehirlerin sürdürülebilir hale gelmesini sağlarken aynı zamanda herkes için yaşanabilir bir şehre katkıda bulunan yeşil enerji üretiminin bir kısmını içeren çok işlevli teknik binalar için ilham verici ve yenilikçi konseptler yaratmaya davet ediyor.

Yarışma, teknik binaları diğer şehir işlevleriyle birleştirmek için çeşitli ilham verici konseptleri bir araya getirmeyi amaçlıyor, çünkü özellikle teknik binalar, kentsel çevreye entegrasyon konusunda zorluk sunuyor. Diğerlerine kıyasla, teknik binaların gürültü, araç girişi ve güvenlik mesafeleri gibi bazı karakteristik özellikleri, diğer faaliyetlerin binaya bağlanmasını zorlaştırıyor.

Bu nedenle tasarımların; yerel olarak üretilen yenilenebilir enerji ihtiyacını diğer şehir unsurlarına duyulan ihtiyaçla birleştirerek, enerji altyapısının günlük kentsel yaşamda nasıl somut, olumlu deneyimler sunabileceğini göstermesi bekleniyor. Yeni ve mevcut mahallelerde yerel enerji üretim binaları için ala ihtiyacı bulunuyor. Çok fonksiyonlulukla, yeni binaların şehre çeşitli şekillerde katkıda bulunmasına ve hatta belki de bölgeye pozitif bir kimlik kazandıran yeni bir dönüm noktası haline gelmesine yardımcı olması hedefleniyor.

Yarışmanın amacı, yerel bölgesel ısıtma üretmek için kullanılanlar gibi büyük ısı pompalarını barındıran bir bina için çözüm yaratmak. İlk önce Bratislava veya Kopenhag’daki belirli bir alan için bir konsept geliştirilmesi, ancak daha sonra, çalışmanın kavramsal başlangıç noktasının Bratislava veya Kopenhag’daki belirli alanlara alınması ve yine de çok sayıda şehre ilham verebilecek kavramsal bir prototip haline gelmek için daha da geliştirilmesi isteniyor.

En iyi üç tasarıma nakit para ödülü, 2-6 Temmuz 2023 tarihleri arasında Kopenhag’da düzenlenecek UIA Dünya Mimarlar Kongresi 2023 için bilet ve 2023 Dünya Mimarlık Başkenti’ni ziyaret etme fırsatı verilecek.

Yarışmaya kayıt için son tarih 13 Şubat 2023 ve başvuruların son gönderim tarihi ise 1 Mayıs 2023.

Kayıt için tıklayın >>

Detaylı bilgi için tıklayın >>

Etiketler

Bir yanıt yazın