BLL Architectural Awards 2020

Bu sene yedincisi düzenlenen VELUX BLL AWARDS yarışması için kayıt dönemi başladı. Proje kayıtları için son gün 31 Ocak 2021.

Bu sene yedincisi düzenlenen VELUX BLL AWARDS yarışması için kayıt dönemi başladı. Bulgaristan, Bosna-Hersek, Romanya, Sırbistan, Makedonya, Karadağ ve Türkiye olmak üzere yedi ülke bu sene yarışmada yer alacak. Türkiye bu sene yarışmaya 2. kez katılıyor.

Bringing Light to Life (Hayatına Işık Kat) her yıl düzenlenen, mimarlar ve tasarımcıların katıldığı bir yarışmadır. VELUX bu yarışma ile, özellikle Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki mimarları, gün ışığını yaşamın ve konforun merkezi olarak düşünmeleri konusunda teşvik etmeyi ve mimari projelerin ülkeler arasında paylaşımını destekleyerek çatıdan alınan gün ışığının tasarım fikirlerini nasıl değiştirebileceği konusunda farkındalığı artırmayı amaçlamaktadır.

“BLL AWARDS 2020″ mimarlar ve tasarımcılara; çatıdan çatı penceresi ile ışık alma fikrinin, hayata geçirilmiş örneklerini göstermeyi amaçlayan uluslararası bir girişimdir.

Katılımcılar projelerini, kendilerine en uygun kategori altında kaydedebilir:

  1. Tekil Evler – Yeni Bina (Family Houses – New Building)
  2. Çoklu Konut Yapıları –  Yeni Bina (Residential/Multifamily Houses – New Build)
  3. Kamusal Yapılar – Yeni Bina (Public Buildings – New Building)
  4. Tekil Evler – Renovasyon (Family Houses – Renovation)
  5. Çoklu Konut Yapıları –  Renovasyon (Residential/Multifamily Houses – Renovation)
  6. Kamusal Yapılar –  Renovasyon (Public Buildings – Renovation)

Proje kayıtları için son tarih 31 Ocak 2021’dir. Projelerin “uygulanmış ya da uygulanacak olan” projelerden seçilmesi gerekmekte olup, “konsept projeler” kabul edilmeyecektir. Projelerde mutlaka çatı penceresi ve/veya güneş tüneli bulunmalıdır.

Detaylar, 3D görseller, ek bilgiler hatta gerçek fotoğraflar ile proje desteklenebilir. Görselleştirilmiş projeler jüri sürecinde avantajlı olacaktır. Projeler 2019 ve 2020 yıllarında üretilmiş olmalıdır. Proje bitmiş ya da tasarım aşamasında olabilir. Projeler buradan yüklenebilir.

Optimum gün ışığı miktarı ve doğal havalandırma ile desteklenen iyi bir iç mekân iklimi; sağlıkla yaşanacak ve çalışılacak evler, ofisler, kreşler, okullar üretmenin anahtarıdır. Zamanımızın büyük bir kısmı iç mekanlarda geçiyor, soluduğumuz havanın, aldığımız gün ışığı miktarının; sağlığımızda, iyi hissetmemizde yani yaşam kalitemizde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle, binalarımız için doğru gün ışığı oluşturma stratejilerini ve çözümlerini göz önüne almamız gerekiyor. “BLL AWARDS 2020”, günümüz mimarlığında “sağlıklı çevre ve bina” konusunun önemli hale gelmesini destekliyor ve kutluyor. Her kategori kazananı, uluslararası platformlarda iyi bilinen mimarlardan oluşan bir jüri ekibi tarafından seçilecektir. Büyük ödül, kategorilerden bağımsız olarak; tüm projeler içinde en çok puan alan projeye verilecektir. Tüm projeler halka açılacak ve yayınlanacaktır. Katılımcıların videoları, fotoğrafları ve diğer iletişim materyalleri; kazananların açıklanmasından sonra mimari dergilere, gazetelere, web sayfalarına ve diğer ilgili tüm medya kanallarına duyurulacaktır.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Etiketler

Bir cevap yazın