Archiprix Türkiye 2022

1996 yılından bu yana devam eden Archiprix Türkiye organizasyonun 27.si Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ve Mimarlar Derneği 1927 tarafından ortak olarak düzenlenecek. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin destekleriyle düzenlenecek olacak yarışma ile başarılı mimarlık öğrencilerinin bitirme projeleri ödüllendirilecek. Archiprix Türkiye 2022'in son başvuru tarihi 9 Ocak 2023'e ertelenmiştir. (23:59'a kadar)

1. KATILIM KOŞULLARI

Katılımcılar Archiprix Türkiye’ye yalnızca Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerde 2021-2022 döneminde açılan proje dersleri kapsamında gerçekleştirdikleri Bitirme Projeleri’yle katılabilirler. Archiprix Türkiye için ‘Bitirme Projesi’ tanımı, okulun ders kataloğunda mezun olmak için öğrencinin alıp geçmesi gereken son proje dersini ifade etmektedir. Katılımcının okulundan mezun olmuş olması bir katılım koşulu değildir, ancak ilgili proje dersinden geçmiş olması gerekmektedir. Katılımcı tarafından sisteme yüklenen projenin jüri tarafından değerlendirilmeye alınması için stüdyo yürütücüsünün onay vermiş olması gerekmektedir. Yürütücü onayları başvuru süreci sonrasında çevrimiçi olarak raportörlük tarafından takip edilecektir. Özel durumlar hakkında bilgi almak için info@archiprixturkey.org adresinden yarışma raportörlüğü ile iletişime geçilebilir.

2. SORULAR ve CEVAPLAR

Katılımcılar, yarışma ve yarışma başvuru süreci ile ilgili sorularını en geç 20.12.2022 tarihine kadar info@archiprixturkey.org adresine yazılı olarak iletebilirler. Bu tarihe kadar iletilen tüm sorular, cevaplarıyla birlikte www.archiprixturkey.org adresinde yayınlanacaktır. Bu tarihten sonra gelecek sorular cevaplanmayacaktır. Katılımcıların sorularını iletmeden önce www.archiprixturkey.org adresinde yer alan Sıkça Sorulan Sorular sekmesini incelemeleri önerilmektedir.

3. BAŞVURU SÜRECİ

Tüm başvuru süreci çevrim içi olarak yürütülecektir. Kargo veya posta ile herhangi bir evrak / proje gönderimi yapılmayacaktır. Başvurular Archiprix Türkiye web sayfası üzerinden gerçekleştirilecektir. Sistem 10.12.2022 – 09.01.2023 tarihleri arasında
açık olacaktır. Katılımcıların sistem üzerinden aşağıdaki işlemleri yapmaları gerekmektedir;

– Çevrim içi ‘Başvuru Formu’nun doldurulması

– ‘Proje Panelleri’nin sisteme yüklenmesi

– ‘Kabul / Beyan Formu’nun sisteme yüklenmesi

Yapılan her başvurunun değerlendirmeye alınabilmesi için proje panellerine ilgili öğretim üyesinin (proje yürütücüsü) onay vermesi gerekmektedir. Ancak başvuru yapan tüm projelerin onayları son başvuru tarihinden  sonra yarışma raportörlüğü tarafından ilgili öğretim üyeleri ile iletişime geçilerek alınacaktır. Bu aşamada sorun yaşanmaması için katılımcıların başvuru öncesinde sisteme yükleyecekleri projeleri ilgili proje yürütücüleri ile paylaşmış olmaları gerekmektedir. Öğretim üyesi tarafından onaylanmayan projelerin değiştirilmesine veya yeniden sisteme yüklenmesine izin verilmeyecektir.

Sisteme kayıt ve giriş sorunları ile ilgili olarak info@archiprixturkey.org adresinden yarışma raportörlüğü ile iletişime geçilebilir

4. KİMLİKLERİN GİZLİLİĞİ

Archiprix Türkiye 2022’e başvuran projeler, jüri tarafından kimlikleri gizli olarak değerlendirilirler. Bu yüzden değerlendirmeye esas proje panellerinin üzerinde katılımcının kimliğini, okulunu veya proje yürütücüsünün kimliğini belirten herhangi bir ibare olmamalıdır.

5. YARIŞMA TAKVİMİ

 • Yarışma İlanı 26.11.2022
 • Başvuru Sisteminin Açılması 10.12.2022
 • Son Soru Sorma Tarihi 20.12.2022
 • Soruların Cevaplarının Yayınlanması 25.12.2022
 • Yarışmaya Son Başvuru Tarihi 09.01.2023’e ertelenmiştir (23:59).
 • Jüri Değerlendirme Toplantısı 14.02.2023 – 14.03.2023 tarihleri arasında yapılacaktır
 • Ödül Töreni ve Kolokyum 01.04.2023 – 31.04.2023 tarihleri arasında yapılacaktır
 • Proje Sergisi Ödül töreni sonrasında en az 15 gün

Takvimdeki tüm etkinliklerin ve ilk proje sergisinin TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (Ankara) yerleşkesi içinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bu etkinlikler ileri tarihlere ertelenebilir, veya tamamen çevrimiçi olacak şekilde gerçekleştirilebilir.

6. JÜRİ, RAPORTÖRLER ve KOORDİNASYON EKİBİ

Asli Jüri Üyeleri

Ayşen Savaş Sargın (Prof. Dr., Mimar / ODTÜ)
A. Tamer Başbuğ (Mimar / TH&İdil Mimarlık)
Özgür Ediz (Prof. Dr., Mimar / Bursa Uludağ Üniversitesi)
Sıddık Güvendi (Mimar / Nous Mimarlık)
Zuhal Kol (Y. Mimar / OPENACT)

Yedek Jüri Üyeleri

Gizem Deniz Güneri Söğüt (Dr. Öğr. Üyesi., Mimar / Atılım Üniversitesi)
Yakup Cesur (Mimar, Archiprix Türkiye 2021 Birincisi)

Raportörler

Burak Dönmez (Y. Mimar, Ar. Gör. / TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi)
Utku Doğanay (Mimar / TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi)

Archiprix Türkiye Koordinasyon Ekibi

Zeynep Soysal (Y. Mimar, Ar. Gör., / Atılım Üniversitesi / Archiprix Türkiye Genel Raportörü)
Nesli Naz Aksu (Y. Mimar, Peyzaj Mimarı / azaksu Mimarlık / Archiprix Türkiye Genel Sekreteri)
Evren Başbuğ (Y. Mimar / STUDIO EVREN BAŞBUĞ / Archiprix Türkiye Koordinatörü)

7. ÖDÜLLER

 • 1. Ödül (10.000 TL)
 • 2. Ödül (8.000 TL)
 • 3. Ödül (5.000 TL)
 • Eşdeğer Mansiyon (3 adet X 2.500 TL)

Jüri uygun görmesi halinde belirleyeceği projelere aşağıdaki teşvik ödüllerini de verebilir. Teşvik ödülleri için para ödülü verilmez.

 • Jüri Özel Ödülü (1 adet)
 • Teşvik Ödülü (en fazla 5 adet)

8. KOLOKYUM, ÖDÜL TÖRENİ ve SERGİ PROGRAMI

Archiprix Türkiye 2022’de dereceye giren projeler jüri değerlendirme çalışmasının ardından www.archiprixturkey.org adresi üzerinden kamuoyuyla paylaşılacaktır. Ödül sıralaması, her yıl olduğu gibi ödül töreninde açıklanacaktır. Kolokyum, ödül töreni ve ilk proje sergisinin TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (Ankara) yerleşkesi içinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bu etkinlikler ileri tarihlere ertelenebilir, veya tamamen çevrimiçi olacak şekilde gerçekleştirilebilir. Olası değişikliklerle ilgili kamuoyu bilgilendirmesi www.archiprixturkey.org adresi üzerinden yapılacaktır. Proje sergisinin, yıl boyunca farklı okullarda ve mekanlarda tekrarlanması hedeflenmektedir. Sergi programı ile ilgili kamuoyu bilgilendirmesi www.archiprixturkey.org adresi üzerinden yapılacaktır.

ŞARTNAME

Etiketler

Bir yanıt yazın