ARCHIPRIX Türkiye 2016

Ulusal mimarlık öğrencileri bitirme projeleri yarışması "ARCHIPRIX-TR 2016"ya başvuru için son tarih 28 Ekim 2016.

Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortaklığıyla bu yıl 21. kez düzenlenen ulusal mimarlık öğrencileri bitirme projeleri yarışması “ARCHIPRIX-TR 2016″ya başvurular başladı.

Türkiye’deki mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak özendirici ve yapıcı bir rekabet ortamı yaratan, genç mimarları ve mimar adaylarını mesleki ortam içinde bir araya getirerek mimarlık üzerine düşünmeye ve tartışmaya yönlendiren ARCHIPRIX – TR yarışmasında bugüne kadar yaklaşık 40 üniversiteden 1700’e yakın öğrenci diploma projelerini sergiledi ve bir araya geldi.

Hülya Yürekli, Şevki Vanlı, Ferhan Yürekli ve Doğan Hasol tarafından kurulan Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortaklığıyla düzenlenen ARCHIPRIX – TR yarışmasına Türkiye’nin tüm mimarlık okullarından katılım olması hedefleniyor.

2015–2016 akademik yılı, Şubat ya da Haziran dönemine ait bitirme projelerinin katılabildiği yarışmanın son başvuru tarihi 28 Ekim 2016 olarak belirlendi. Başvuru formları, okulların Mimarlık Bölüm Başkanlıklarından veya www.archiprixturkiye.org adresinden temin edilebilecek.

Katılan projelerin dijital olarak iletileceği yarışmada panoların baskısı ARCHIPRIX-Türkiye tarafından yapılacak, posta ve baskı ücreti ödenmeyecek, panolar aynı malzeme ve eş kalite ile sunulacak.

Genç mimarların mesleğe ve mimarlık ortamının dinamizmine olan katkılarını ve farklı disiplinlerin mimarlık pratiğinin gelişimindeki etkisini vurgulamak üzere oluşan 2016 yılı jürisinde, mimarlık ortamının farklı alanlarına katkılarıyla tanınan mimarlar Ahmet Alataş (Alataş Mimarlık), Alexis Şanal (SANALarc), Mehpare Evrenol (Evrenol Architects), Onat Öktem (ONZ Mimarlık) ve Selanik Aristotle Üniversitesi’nden Prof. Georgios Papakostas yer alacak. Yedek jüride geçen yılın birincilik ödülünü alan Anas M. Mahli bulunuyor. Yarışmanın raportörü ise Sarp Tosun olacak.

ARCHIPRIX – TR 2016’ın bir araya getireceği genç mimarlar, bu yıl ödüllerini, Aralık ayında İstanbul’da düzenlenecek bir ödül töreninde alacaklar. Yarışmanın bir sonucu olarak katılan tüm projeler kitap haline getirilecek ve ödül alan projelerde Mimarlık, Tasarım, Kültür, Sanat Dergisi YAPI Dergisi’nde yayımlanacak.

ÖDÜLLER

  • Serra Birincilik Ödülü: 5.000 TL
  • İkincilik Ödülü: 3.500 TL
  • Üçüncülük Ödülü: 2.500 TL
  • Özel Ödül: 2.500 TL
  • Mansiyon (3 adet eşdeğer): 2.000 TL (Her biri için)
Etiketler

Bir cevap yazın