Antik Nil Nehri Muzesi/ Museum of the Ancient Nile (MoAN) Yarışması

Arquideas tarafından düzenlenen, mimarlık öğrencilerine ve yeni mezunlara açık olan uluslararası yarışmaya 2015 senesi ve sonrası mezun olan genç mimarlar da katılabiliyor.

Mimarlık öğrencileri ve genç mimarların katılımına açık Antik Nil Nehri Muzesi/ Museum of the Ancient Nile (MoAN) yarışması, Mısır uygarlığının nasıl doğduğunu merak eden ziyaretçileri, antik Nil Nehri’ne davet eden bir müze fikrine dayanıyor. İki ayrı kaynaktan çıkarak 11 ülkeyi geçen ve Akdeniz’e ulaşan Nil nehri, 6.800 km uzunluğuyla dünyanın en uzun nehri olarak kabul görüyordu (son yapılan ölçümlerde ise Amazon Nehri’nin ilk sırayı almış durumda). Antik Mısır uygarlığı, Nil Nehri’nin kendileri için öneminin farkındaydı; üzerinde yaşadıkları verimli toprakları onlara sağlayan Hapi (Nil Nehri’ni temsil eden tanrı), tapındıkları tanrılardan idi. Güneşin battığı yön olan batı ölümü sembolize ediyor, doğu ise hayatı ve dirilişi temsil ediyordu. Bu yüzden şehirler Nil’in doğu yakasına, mezarlıkları ve anıt mezarlar ise batısına inşa ediliyordu. Antik Mısır’da yapı malzemesi olarak toprak bloklar kullanılıyordu.

Yarışmaya konu olan MoAN’ın nehri ziyaret etmeye gelenler için bir ilk durak, bölgenin tarihine, mitolojisine ve anıtlarına açılan bir kapı olacak. Antik Nil’in insanlık tarihi için önemini aktarma kapasitesine sahip, global bir odak noktası olarak işlevlenecek.

Ödüller

1.lik Ödülü: 3.750 Euro, El Croquis dergisine bir yıllık ücretsiz üyelik + AV Proyectos dergisine bir yıllık ücretsiz üyelik, WA Wettbewerbe Aktuell dergisine bir yıl ücretsiz üyelik, projenin Platforma Arquitectura’da dijital olarak yayınlanması, projenin Arquitectura Viva’da dijital olarak yayınlanması, projenin WA Wettbewerbe Aktuell’de dijital olarak yayınlanması, projenin The AAAA Magazine’de dijital olarak yayınlanması.

2.lik Ödülü: 1.500 Euro, El Croquis dergisine bir yıllık ücretsiz üyelik + AV Proyectos dergisine bir yıllık ücretsiz üyelik, WA Wettbewerbe Aktuell dergisine bir yıl ücretsiz üyelik, projenin Platforma Arquitectura’da dijital olarak yayınlanması, projenin Arquitectura Viva’da dijital olarak yayınlanması, projenin WA Wettbewerbe Aktuell’de dijital olarak yayınlanması, projenin The AAAA Magazine’de dijital olarak yayınlanması.

3.lük Ödülü: 625 Euro, El Croquis dergisine bir yıllık ücretsiz üyelik + AV Proyectos dergisine bir yıllık ücretsiz üyelik, WA Wettbewerbe Aktuell dergisine bir yıl ücretsiz üyelik, projenin Platforma Arquitectura’da dijital olarak yayınlanması, projenin Arquitectura Viva’da dijital olarak yayınlanması, projenin WA Wettbewerbe Aktuell’de dijital olarak yayınlanması, projenin The AAAA Magazine’de dijital olarak yayınlanması.

Arquideas Özel Ödülü: Arquideas Community kullanıcılarının oylarıyla belirlenecek bir proje 500 Euro’luk para ödülünün sahibi olacak ve ayrıca yukarıda adı geçen yayınlarda yine dijital olarak yayınlanacak.

Daha ayrıntılı bilgiye yarışmanın ve dökümanlara internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yarışma Takvimi

Yarışmanın açılma tarihi: 24 Mayıs 2017

Erken Kayıt: 24 Mayıs – 30 Haziran 2017

Normal Kayıt: 1 Temmuz – 22 Eylül 2017

Teslim Tarihi: 6 Ekim 2017

Jüri Değerlendirmesi: 7 Ekim- 2 Kasım 2017

Yarışma Sonuçlarının Açıklanması: 3 Kasım 2017

Özel Ödül Oylaması: 13 Kasım- 1 Aralık 2017

Oylama Sonuçlarının Açıklanması: 1 Aralık

 

Kayıt Ücretleri

Yarışmaya 24 Mayıs 2017 ile 22 Eylül 2017 tarihleri arasında kayıt olunabiliyor.

Erken Kayıt: 24 Mayıs 2017- 30 Haziran 2017

Kişisel Kayıt: 50 Euro

Ekip Kaydı: 75 Euro (2-4 kişi arası)

 

Normal Kayıt: 1 Temmuz 2017- 22 Eylül arası

Kişisel Kayıt: 75 Euro

Ekip Kaydı: 100 Euro (2-4 kişi arası)

Etiketler

Bir cevap yazın