Annemin İşi Benim Geleceğim: “Borusan Neşe Fabrikası” Mimari Proje Yarışması

Projelerin son teslim tarihi 12 Nisan 2013.

Borusan, “Annemin İşi Benim Geleceğim” sosyal sorumluluk projesi dâhilinde 10 ilde kuracağı “Borusan Neşe Fabrikası” adlı kreş ve gündüz bakım evleri için mimari tasarım yarışması düzenliyor. Jürisi akademisyen ve ünlü mimarlardan oluşan yarışmada proje başvuruları 12 Nisan 2013’e kadar kabul edilecek.

Borusan; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle başlattığı “Annemin İşi Benim Geleceğim” projesi kapsamında 10 ilde 10 organize sanayi bölgesinde (OSB) “Borusan Neşe Fabrikası” adlı kreş ve gündüz bakım evleri kuracak. Sanayide çalışan ve çalışmak isteyen kadınların 0-6 yaş arasındaki çocukları için neşeli, sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamı sağlayacak olan Borusan Neşe Fabrikaları’nın mimari tasarımı yarışma ile belirlenecek.

YARIŞMA TAKVİMİ
Yarışmanın ilanı 25 Ocak 2013
Soru Sorma Son Tarih 22 Şubat 2013
Soruların Yanıtlanması 25 Şubat 2013
Projelerin Son Teslim Tarihi 12 Nisan 2013
Jüri Değerlendirme Toplantısı 18-20 Nisan 2013
Sonuçların Açıklanması 22 Nisan 2013

 

Bu amaçla Borusan; Yapı-Endüstri Merkezi koordinasyonu ile , “TMMOB Mimarlar Odası Yarışmalar Yönetmeliği” kapsamında serbest, açık ve tek aşamalı olarak düzenlenen “Organize Sanayi Bölgeleri’nde Kreş ve Gündüz Bakım Evi Ulusal Mimari Proje Yarışması”nı 25 Ocak 2013 Cuma günü itibariyle başlatıyor. Yarışma kapsamında katılımcıların soruları için son tarih 22 Şubat, yarışmaya katılacak projeler için son teslim tarihi ise 12 Nisan 2013 olarak belirlendi. Birincilik ödülü 40 Bin TL, ikincilik ödülü 30 Bin TL, üçüncülük ödülü 20 Bin TL, üç adet eş mansiyon 10 Bin’er TL ve satın alma (gereğinde jüri kullanımı için) 15 Bin TL olan mimari tasarım yarışmasının sonuçları 22 Nisan 2013 Pazartesi günü açıklanacak.

Farklı bölgelerde, 75 ile 150 çocuk arası değişen büyüklüklerde 0-6 yaş arası olacak bu Kreş ve Gündüz Bakım Evleri’nin mimari tasarımlarına dair bir model oluşturmak ve bu modeli plot bölge olarak seçilen Adıyaman OSB’de verili arsada bulunacak pilot uygulama için mimari proje düzeyinde geliştirmek üzere belirlenen yarışma konusunda mimari tasarım aracılığıyla kültür, sanat, bilim ve doğa değerlerinin yarışma yolu ile geliştirilmesi, çok sayıda seçenekten uzun vadede gereksinimleri karşılayabilecek nitelikli, özgün, işlevsel, ekonomik ve yenilikçi çözümler seçilmesi ve güzel sanatların teşvikine uygun ortam sağlanması amaçlanıyor.

Yarışmaya tüm TMMOB Mimarlar Odası üyeleri tek başlarına veya ekip olarak katılabilirler. Ekip olarak katılımlarda TMMOB Şehir Plancıları Odası, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, TMMOB İçmimarlar Odası ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Üyeleri, üyeliklerini belgelemek şartıyla yer alabilirler. Ayrıca farklı disiplinlerden danışman ve yardımcı olarak ekip üyesi olunabilir. Projelerin son teslim tarihine kadar www.anneminisi.org adresinden kayıt formu doldurmak koşuluyla yarışmaya başvurulabilir.

Uzman jüri oluşturuldu
Çalışan annelerin 0 – 6 yaşındaki çocukları için açılacak “Borusan Neşe Fabrikaları”nın tasarımını belirleyecek “Organize Sanayi Bölgeleri’nde Kreş ve Gündüz Bakım Evi Ulusal Mimari Proje Yarışması”, Asli Jürisi’nde (Seçici Kurul) k. Mim. Durmuş Dilekçi, Mim. Gökhan Avcıoğlu, YTÜ Öğretim Üyesi Prof. Yük. Mim. Hakkı Önel (jüri başkanı), DEÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yük. Mim. Hikmet Sivri Gökmen, Yük. Mim. H. Sinan Omacan, KOÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yük. Mim. M. Murat Uluğ ve Mim. Sinan Kafadar yer alıyor. Yarışmanın Danışma Jürisi ise Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü Ekonomi Daire Başkanı Banu Tuncay Yıldız, Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Demircioğlu, UNICEF Proje Yöneticisi Ceren Güven Gürses, gazeteci Meral Tamer, Borusan Holding Kurumsal İletişim Müdürü Şule Yücebıyık ve İnş. Müh. Berkay Somalı’dan oluşuyor.

Mim. Alper Derinboğaz, MSGSÜ Öğretim Üyesi Doç Dr. Yük. Mim. Burçin Cem Arabacıoğlu, Yük. Mim. Ömer Selçuk Baz ve Yük. Mim. Sevince Bayrak yarışmaya yedek jüri olarak destek olurken, İstanbul Ticaret Üni. Öğretim Görevlisi Yük. Mim. Eser Yağcı ve Doğuş Üni. Araştırma Görevlisi Yük. Mim. Nihan Gürel yarışmanın raportörlüğünü yürütüyorlar.

Ücretsiz indirilebilecek yarışma şartnamesi, kayıt formu ve ayrıntılı bilgi www.anneminisi.org sitesinden temin edilebilir.

Yarışma Raportörlüğü: Yapı-Endüstri Merkezi
E-mail: [email protected]
Telefon: 0212 266 70 70
Adres: Fulya Mah. Yeşilçimen Sok. No:12/430 34394, Fulya / İstanbul

Annemin İşi Benim Geleceğim Projesi: Burcu Türkay
E-mail: [email protected]
Web: www.anneminisi.org
Telefon: 0212 393 52 96
Adres: Baltalimanı Hisar Cad. No:5 Periliköşk Rumelihisarı 34470 / İstanbul

Etiketler

Bir cevap yazın