8. Türkiye Şehircilik Günü Kongresi Afiş Tasarım Yarışması

Bu yıl ODTÜ'de düzenlenecek olan, "Şehircilik ve Eğitimi" konulu 40. Dünya Şehircilik Günü 8. Türkiye Şehircilik Günü Kongresi için afiş tasarım yarışması düzenlendi.

Yarışma, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’ndeki tüm lisans öğrencilerine açıktır.

Yarışma Koşulları:

 1. Yarışma, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’ndeki tüm lisans öğrencilerine açıktır.
 2. Afiş tasarımı üzerinde “ODTÜ Logosu ve adı”, “Şehir Plancıları Odası Logosu ve adı” ile “ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü” bilgisi bulunmalıdır. Logolar kuruluşların internet sitesinden edinilebilir.
 3. Afiş tasarımı üzerinde Kolokyum’un teması olan “şehircilik ve eğitimi”, “8. Türkiye Şehircilik Günü Kongresi”, “10-11-12 Kasım 2016” ifadeleri yer almalıdır.
 4. Afiş tasarımında resim ve figür kullanılmaması, kongre temasına uygun soyut nitelikte tasarım ürünü oluşturulması beklenmektedir.
 5. Her katılımcı yalnızca 1 adet afiş çalışmasıyla yarışmaya katılabilir.
 6. Afiş tasarımı üzerinde hazırlayan öğrenciyi tanıtacak herhangi bir bilgi yer almamalıdır.
 7. Afişler bilgisayar ortamında, 300 dpi çözünürlüklü ve CMYK paletinde hazırlanacaktır.
 8. Afişler 50 cm * 70 cm ölçülerinde olacaktır. Belirtilen standarda uymayan afişler değerlendirmeye alınmaz. Afiş tasarımı broşür ölçüsünde de okunaklı olacak biçimde hazırlanmalıdır.
 9. Afişler orijinal çizim dosyasının (photoshop, coreldraw vb.) yanı sıra TIFF ve JPEG formatında 1 kopya halinde üzerinde rumuz yazılı olan CD içinde teslim edilecektir. CD içindeki dosyalar aynı rumuz ile adlandırılacaktır. Ayrıca çıktı teslimi yapılmayacaktır.
 10. CD teslim tarihi 16.05.2016 Pazartesi günü saat 10:00’dur. Geç teslimler değerlendirmeye alınamaz. Teslimler Dr. Burak Büyükcivelek’e (Yeni Bina no: 425) elden yapılacaktır.
 11. Teslim edilecek CD içinde katılımcının adı, soyadı, öğrenci numarası, eposta adresi ve telefon numarasını içeren .doc veya .docx formatında bir metin dosyası bulunmalıdır.
 12. Teslim edilecek CD içinde afiş tasarımını açıklayan en fazla 500 kelimelik bir metin yer almalıdır.
 13. Teslim edilen afişler arasında yukarıdaki koşulları sağlayanlar arasından, bölüm öğretim elemanları tarafından seçilen ilk 5 tasarım Şehir Plancıları Odası Genel Merkezi’ne iletilecek ve nihai seçim Şehir Plancıları Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılacaktır.
 14. Oda Genel Merkezi, kongrede kullanılmasına karar verilen afiş tasarımı üzerinde gerekli gördüğü değişiklikleri yapma hakkına sahiptir. Yarışmaya katılanlar afiş tasarımları üzerinde değişiklik yapılması durumunda hak talebinde ve itirazda bulunmayacaklarını kabul etmiş sayılırlar.
 15. Yarışmada ilk 3 dereceye giren afiş tasarımı sahiplerine ODTÜ, Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanlığı tarafından teşekkür belgesi ve kongre etkinlikleri kapsamında Şehir Plancıları Odası Genel Merkezi tarafından ödül verilecektir. Tüm katılımcıların afiş tasarımları kongre süresince sergilenecektir.
Etiketler

Bir cevap yazın