5.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması

"5.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması"na son başvuru tarihi 20 Aralık 2011.

Başarılı tasarımcılarla üretici firmaları buluşturup yurt dışına ihraç edilebilir niteliklerde ürünlerin ortaya çıkarılmasına ön ayak olma amacını taşıyan “5.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması”‘na başvurular 19 Eylül 2011 tarihi itibari ile başladı…!

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğü, Türkiye İhracatçılar Meclisi işbirliği, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) organizatörlüğü, İstanbul, Ege ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin katkısıyla bu yıl beşincisi gerçekleşecek “Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması” ev, ofis ve mutfak-banyo mobilyaları olmak üzere 3 ana kategoride düzenlenecek. Profesyonel tasarımcılar, uygulayıcılar, lisans öğrencileri dışında ilk ve orta öğretim öğrencilerinin de başvuruda bulunabileceği “5.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması”‘nda farklı kategorilerden oluşan 19 ödüle toplam 70 bin TL’nin üzerinde ödül verilecek.

Yenilikçi ve özgün fikir sahiplerinin mobilya sektörünün önde gelen isimleriyle çalışma şansı da yakalayabileceği yarışma, Türkiye’de tasarım alanında katılımı en yüksek olan “tasarım yarışması” olarak biliniyor. İlk düzenlendiği yıl olan 2008’den bu yana başvuru sayısı her yıl artan yarışmaya 2011 yılında toplam 125 okuldan başvuru oldu. Sadece Türkiye değil, Fransa, İtalya, Almanya ve KKTC’de eğitim gören ya da yaşayan Türklerin de tasarımlarıyla ilgi gösterdiği yarışma, mobilya sektörünün oscarlarını dağıtıyor.

TRT, Mimarlar Odası, İç Mimarlar Odası, ve Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin desteklediği yarışmanın jürisindeki isimler ise tasarımın ve sektörün Türkiye’deki duayenleri arasında bulunuyor. Prof. Önder Küçükerman, Reşit Soley, Aziz Sarıyer, Jan Nahum, Mustafa Toner, Memduh Şen, Kaan Dericioğlu, Ahmet Kaleli, Didem Çapa ve Fatih Kıral’ın jüri üyeliği yaptığı yarışmaya başvuruların geçtiğimiz yıllardan çok daha fazla olacağı öngörülüyor.

Başvurular 20 Aralık Salı gününe kadar www.designforexport.org adresine yapılabilir.

Etiketler

Bir yanıt yazın