Yeni Nesil Duvar Bloğu PonceBloc

Hafif ve enerji tasarruflu yapı elemanı ihtiyacına cevap veren PonceBloc, Fransız know-how'ı, Alman teknolojisi ile Kayseri'de üretiliyor. Pomzanın hafifliği ve üstün yalıtım performansını bloğa yansıtıyor.

Pomzadan üretilen, hafifliğinin yanı sıra çevreci, geri dönüşebilir doğal ürün PonceBloc, üstün ses ve ısı yalıtım performansı ve sağladığı kolay uygulama imkanı ve uzun yapı ömrüyle de dikkat çekiyor.

Ana faaliyet alanları acentelik, armatörlük, liman işletmeciliği ve entegre lojistik hizmetleri olan Arkas dünya pazarları arasında ticaret köprüleri kurarak öncü yatırımlar ve hizmetler ile Türkiye’nin dış ticaretini destekliyor. Ana iş kollarının yanında gemilere yakıt ikmalinden, turizme, sigortadan bilgi sistemlerine kadar pek çok farklı sektörde toplam 64 şirketi olan Arkas’ın inşaat malzemesi sektöründeki iştiraki PonceBloc şirketidir. Arkas’ın hizmet verdiği alanlardaki öncü ve yenilikçi kimliğine uygun olarak PonceBloc, Türkiye’nin yeni nesil, çevre dostu hafif yapı elemanı oldu.

Sönmüş yanardağların yıllar boyunca yer altında oluşumunu tamamladığı bölgelerden çıkarılan pomza aslında lavların taşlaşmış hali.

Son 30 yıl içerisinde teknolojinin gelişmesi ve çevre bilincinin artması pomza taşının kullanımını tekrar yaygınlaştırdı. Günümüzde, pomza taşı inşaat ve tekstil sektörünün yanı sıra, su tasarruflu/topraksız tarım, peyzaj, akaryakıt kaynaklı çevre kirlenmelerini temizleme gibi farklı çevresel amaçlarla da kullanılıyor.

Türkiye dünyanın en büyük pomza rezervine sahip ülkelerinden biri. Kayseri pomzası 300 kg/m3 kuru ağırlığı ile dünyanın en hafif pomzası olma özelliğine sahip. Saf Kayseri pomzasından üretilen PonceBloc son derece hafif (350 kg/m3 kuru ağırlık) bir duvar bloğudur.

Duvar blokları, 8 katlı ortalama bir betonarme binanın toplam ağırlığının %15 ila %25’ini oluşturur ve taşıyıcı özellikleri yoktur. Dolayısıyla bir binanın yükünü azaltmak için yapılabilecek en iyi tercih duvarları hafifletmektir. Hafifleyen binanın deprem karşısındaki dayanım gücü artar. Alternatiflerine göre %50’ye varan oranlarda daha hafif olan PonceBloc’un sağladığı bir diğer önemli kazanım, ülkemizin bir gerçeği olan depremin zararını azaltıcı etkisidir.

Bu önemli avantajın yanı sıra PonceBloc gibi hafif yapı ürünlerinin asmolen ve duvar malzemesi olarak kullanılması daha az beton ihtiyacı doğuruyor ve düzenli malzeme kullanımının getirdiği zaman ve işçilik avantajı bina maliyetlerinde düşüş sağlıyor. Ayrıca bu tip blokların kullanıldığı duvarlarda alçı, seramik vb. kaplamalar doğrudan uygulanabiliyor. PonceBloc’un nefes alabilen yapısı ve ses yalıtımında gösterdiği performans yapılarda ek konfor sunuyor.

Doğa mucizesi pomza taşından üretilen yeni nesil yapı elemanı PonceBloc, 200 yıldır var olan ürünlerin, Alman MPVA Laboratuvarı’nda yapılan Ar-Ge çalışmaları ile yeniden dizayn edilmesi ve Fransa’da geliştirilmesiyle oluştu.

Pomza taşının ev sahibi Kayseri’de 5 bin metrekare kapalı, 63 bin metrekare açık alana sahip özel bir fabrikada Alman teknolojisi ile üretilen PonceBloc, inşaat sektöründe devrim yaratacak üstün özellikleri ile ezber bozuyor.

Alanındaki üstün Alman teknolojisi ve tam otomasyon sistemi ile üretilen PonceBloc, yoğun bir kalite kontrol sürecinden geçiyor. Hammadde olarak kullanılan pomza, ocaktan özenle seçiliyor ve özel proseslerle üretime hazır hale getiriliyor.

Minimum su tüketilerek, ozon tabakasına zarar veren gazlar açığa çıkarılmadan üretilen PonceBloc, geri dönüşümde de kimyasal maddeler kullanılmayan, her yönüyle doğal, sağlıklı ve ekolojik bir ürün. Bu özellikleri ile PonceBloc, duvar malzemeleri içerisinde sahip olduğu özellikleri Fransız Çevre ve Sağlık Birliği (FDES) ile belgeleyen Türkiye’deki tek yapı bloğu. Ayrıca EPD sertifikasyon çalışmaları süren Poncebloc’un merkezinde insan sağlığı ve yaşam konforu bulunuyor.

Geri dönüşümlü olmasının yanında PonceBloc;

  • Yüksek oranda ısı yalıtımı sağlayarak enerji tasarrufuna olan katkısı,
  • İnsan odaklı, A1 sınıfında yanmaz malzeme olması,
  • Yapıda deprem güvenliğini maksimum seviyeye çıkarmaya yardımcı olan hafifliği,
  • Binanın ömrü boyunca türlü tepkimelere olumlu cevap vermesini sağlayan malzemenin boyutsal stabilitesi,
  • Nefes alma özelliği sayesinde binalarda yaşam konforu sağlaması,
  • Uygulamada homojen yapısı sayesinde kolay işlenilebilmesi,
  • Hafifliği ve uygulama kolaylığı sayesinde hızlı uygulanabilirlik,
  • Yüzey tutunması sayesinde sıva ve harç miktarında tassarruf sağlaması ile pomza taşının sağladığı tüm doğal avantajlara sahip.

Ayrıca PonceBloc, dışta brüt kullanım imkanı sunarak boya masraflarından da tasarruf sağlıyor.

PonceBloc’un duvar malzemesi olarak kullanılmasının yanı sıra, döşemeler için hem hafif hem de yanmaz bir alternatif sunan asmolen bloklar, kapı ve pencere üstü için hafif betonla donatılı şekilde üretilen lentolar ve binada kolon-kiriş betonarme detaylarında ısı yalıtımında kullanılmak üzere üretilen ısı panelleri, PonceBloc ürün gamını oluşturuyor.

W: www.poncebloc.com.tr

Geri dönüşümlü olmasının yanında PonceBloc;

Etiketler

Bir cevap yazın