Standart Dışı Saatler

İnsanların zaman kavramına göre günlük, haftalık, aylık ve yıllık planlarını yapmaları, zamanlarını belirli dilimlere bölmeleri, zaman kavramını insanlar için oldukça önemli kılıyor.

İnsanlar zaman kavramını doğru kullanabilmek için zamanı ölçmek adına birçok saat kullanıyor çeşitli saatlerle zamanı ölçüyorlar. 20. yüzyılda her yerde zamanı görmek ve zamana göre yaşanmak isteniyor.

Standart kasalı ya da bir duvarın üzerine uygulanmış cephe saatleri, bir kasa içerisinde 2 düzlemde akrepler ve yelkovanlardan oluşan 200cm’lik boyutlarda özel olarak tasarlanmış saatlerden farklı olarak her yerde rastlayıp sadece zamanı öğrenmek amacıyla bakılan saatlerdir.

3. boyutun önem kazandığı bu yıllarda bir saatin 3 boyutlu küre olarak düşünülmesi, ortaya zamandan ziyade farklı bir görsel dizayn ile imal edilen özel saatler çıkmasını sağlıyor. Bu saatler çift taraflı olarak yapıldığı zaman 360 derecelik görüş açısının tamamında okunabilirlik sağlıyor.

Saatin kadranı olarak kullanılan Corian malzemesi sayesinde kadranın pürüzsüz ve mükemmel olarak yekpare bir biçimde yapılması sağlandı. Bu tür saatler için dışarından aydınlatma yapılabilmekte olup, karanlık ortamlarda dahi saatin net ve düzgün bir biçimde okunabilmesi sağlanabiliyor ve farklı renkteki aydınlatma uygulamaları ile rengarenk tasarımlar ortaya çıkabiliyor.

Saatin kadranındaki sade ve basit dizayn ile insanların saati okuma ve algılamaları için odaklanmaları sağlanıyor. Küre şeklinde imal edilmiş olan bu saatlerde, akrep ve yelkovanın kürenin üzerinde aynı formu takip etmesi ve bir düzen içerisinde hareket etmesi, zamanın da yeni bir boyutunun olduğunu gözler önüne seriyor.

2m çapındaki bir küre olarak imal edilmiş olan bu saat 200m mesafeden okunabiliyor ve çok daha uzak mesafelerden dikkatleri üzerine çekebiliyor. Bu tip ürünler iç mekanlarda uygulanabildiği gibi dış mekanlarda da çalışabilecek biçimde tasarlanabiliyor.

 

A: Bahariye Cad. Sülün Sok. No: 59 Nalçacı Han – İkitelli
T: 0 212 494 38 38
F: 0 212 494 39 35
W: www.erben.com.tr

Etiketler

Bir cevap yazın