Sikafloor® Elektrostatik Deşarj Koruma ve Kontrol Çözümleri

Elektronik bileşenlerin veya uçucu kimyasalların dâhil olduğu endüstrilerde statik elektrik, ciddi hasarlara, yaralanmalara ve maddi kayıplara neden olabiliyor. Tüm aktif elektronik bileşenler ve ekipmanlar; örneğin mikroçipler, entegre devreler ve makineler, (ESD olayları olarak da bilinen) elektrostatik deşarja karşı hassaslardır.

Çalışma alanlarının ve kişilerin bu tür statik hassasiyete sahip cihazların kullanımı için gerekli donanıma sahip olmaları halinde bile temas ve hasar meydana gelebiliyor. Sikafloor® ESD (Elektrostatik Deşarj), DIF (Dağıtıcı Zemin Kaplaması) ve ECF (Elektrik İletkenliğine Sahip Kaplama) Sistemleri süreçlerin, tamamının güvenliğini temin edebiliyor. Bu sistemler, kişiye özel ihtiyaçları karşılayabilecek bir zemin üretmek için tasarlandı.

IEC 61340-5-1 veya ANSI/ESD S 20.20’ye Göre Direnç Aralıkları

ŞARTNAME

Aşağıdaki tabloda gösterilen Uluslararası ve Ulusal Standartlara dair belirtilen iletkenlik veya elektrik direnci değerlerinden hiçbiri zorunluluk taşımıyor. Bu değerler, yetkili kurumların yerel gerekliliklerini karşılamak için uygulanabiliyor. Sika, bir ESD veya yalıtkan/iletken kaplama sistemini uygulamadan önce, daima en azından aşağıda belirtilen parametrelerle ilgili detaylı bir değerlendirme yapılmasını öneriyor. Böylece tarafların her birince en uygun değerler belirlenip, mutabık kalınabiliyor:

  • Elektrik direnci ve vücut gerilimi üretimi,
  • Ölçüm yöntemleri ve koşulları,
  • Bu ölçümleri yapmak için gerekli ekipman,
  • Yürürlükte olan herhangi bir standart veya şartname.

Bir ESD Olayı Nedir ve Etkileri Nelerdir?

Bir ESD olayı, Elektro Statik Deşarj anlamına geliyor. Bu durum, temel olarak, yüklü iletken bir yüzey tarafından bir diğerine sıçrayan bir kıvılcımdır (bir mikro şimşek etkisi). Bu durum, öncesinde statik (hareketsiz) bir yük olmasına rağmen inanılmaz derecede hızlı gerçekleşen transfer yangın ve patlamalara sebep olabiliyor; ısı, ışık ve hatta ses meydana getirebiliyor. Bu durum, potansiyel olarak görünür, hissedilir veya işitilebilir olmayan ‘mikro şimşek’ kıvılcımı herhangi bir işaret vermeksizin meydana gelebiliyor, önlenmesi veya kontrol edilmesi gerekiyor.

Tanım: İletken/Dağıtıcı İletken Döşeme Malzemesi (ECF/DIF)

  • İletkenlik, bir malzemenin bir yükü zemine iletme kabiliyetine deniyor. Tam anlamıyla teknik olmamakla birlikte, bir elektrik devresini iletme kabiliyeti anlamına geliyor.
  • İletken zeminler ve elektrostatik dağıtıcı zeminler, zemine karşı sahip oldukları elektrik dirençlerine göre sınıflandırılıyor.


İletken Döşeme Malzemesi (ECF)

(Örneğin ASTM F150’ye göre) 2.5 x 104 and 1.0 x 106 ohm arasında dirence sahip bir döşeme malzemesi.
Dağıtıcı İlketken Döşeme Malzemesi (DIF)
(Örneğin ASTM F150’ye göre) 1.0 x 106 to 1.0 x 109 ohm arasında dirence sahip bir döşeme malzemesi.

 

 

 

Sikafloor® ELEKTROSTATİK DEŞARJ KORUMA VE KONTROL ÇÖZÜMLERİ

 

 


__________

A: İstanbul Organize Sanayi Bölgesi Alsancak Sok. No:5 J-7 Özel Parsel, Tuzla – İstanbul
T: 0216 581 06 00
F: 0 216 394 85 22
W: www.sika.com.tr


ŞARTNAME

Aşağıdaki tabloda gösterilen Uluslararası ve Ulusal Standartlara dair belirtilen iletkenlik veya elektrik direnci değerlerinden hiçbiri zorunluluk taşımıyor. Bu değerler, yetkili kurumların yerel gerekliliklerini

karşılamak için uygulanabiliyor

Etiketler

Bir cevap yazın