Sika Proof A Teknoloji ve Sistemleri

Sika Proof® A yüzeye tamamen yapışan su yalıtım sistemi temellerin kalıcı olmasını ve güvenli su geçirimsizliği sağlıyor.

Nasıl Çalısır?

Beton tamamen yapışkan karolajlı yalıtım teknolojisi; Sika Proof®A su yalıtım membranı ve yapısal beton arasındaki su geçislerini ve kaçaklarını engelleyen bir sistemdir.

Sika Karolajlı Yalıtım Teknolojisi, Sika Proof®A’nın en önemli bileşeni olup bu sistem, küçük su geçirmez bölümler meydana getiren ızgara desenli fabrikasyon dolgudan oluşuyor. Bu özel dolgu, membranda herhangi bir bölgesel tahribat durumunda bile olası kaçağını önleyebiliyor. Izgara dolgu sistemi aynı zamanda sisteme lamine olan özel dizayn edilmiş keçe ile de korunuyor. Bu keçe taze betona tamamen gömülerek Sika Proof®A FPO membran tabakası ve betonarme arasında kalıcı bir mekanik yapıştırma sağlıyor.

Sika Proof® A yalıtım sisteminin ilgili uygunluk testleri yapılmış olup, Avrupa pazarı için CE sertifikalıdır. Genleşme ve inşaat derzleri, boru girişleri, kazık başı bağlantı vb. gibi gerekli tüm detay çözümleri ayrıca test ettirilip, bu uygulamalar için onaylatıldı.

Bu testler;

 • ASTM D 5385
 • CE Sertifikası EN 13967 uyumlu
 • Detay noktaları için ek fonksiyon testlerini kapsıyor.

Sika Proof®A Nedir?

Kullanıcıların İşini Kolaylaştıracak Yenilikçi Bir Su Yalıtım Sistemidir.


Sika Proof®A, betonarme imalatı öncesinde, özel sızdırmazlık malzemesi ile oluşturulmuş bir mini kompartıman sisteminden ve örgüsüz bir keçeden oluşan tek yüzü tekstürlü polyolefin (FPO) esaslı su yalıtım membranıdır. Bu benzersiz sistemin tam ve kalıcı mekanik yapısına etkisi, keçenin taze betonun içine gömülmesi ile elde ediliyor. Buna ek olarak, sistem Sika Proof®A ve yapısal beton arasındaki su geçişlerini ve kaçaklarını önlüyor.

Sika Proof®A, sistemi demir bağlamadan ve beton dökülmeden önce kolayca uygulanıyor. Birleşim yerleri kendiliğinden yapışkanlı özel bantlarla destekleniyor. Bu sistem özellikle yeni yapılarda, (aynı zamanda genişletme ve yenileme işlerinde) prefabrik yapılarda genellikle su yalıtımı, nem yalıtımı ve temellerdeki betonun korunması için kullanılıyor.

SikaProof® A Membran Birleşim Detayları

Sika Proof® A membranlar, kendiliğinden yapışkanlı Sika Proof®A şerit ve bantlarıyla kolayca birbirine birleştiriliyor ve bağlanıyor. Sahada herhangi bir kaynak aleti, özel ekipman ısıtma veya alev gerektirmiyor. Bu sadece hızlı etkili uygulama sağlamakla kalmayıp güvenlik de sağlıyor.

Sika Proof®A membranının bir tarafı kendiliğinden yapışkanlı şeritleri, bindirmelerde aderansı kolaylaştırıyor. Detaylarda ve çapraz birleşim yerlerindeki aderans için özel dizayn edilmiş bantlar kullanılıyor. Sikaproof® A yalıtım sisteminin bu şerit ve bantlarla montajı sahada zaman kazandırıp, maliyeti düşürüyor.

Nerelerde Kullanılabilir?

SikaProof® A bütün betonarme temellerde ve toprak altındaki yapılarda su yalıtımı amacıyla kullanılabiliyor. İş merkezleri, kamu kurumları, stadyumlar, eğlence merkezleri, sanayi ve üretim tesisleri, depolar gibi konut ve endüstriyel yapı projelerinde uygulanabiliyor. Aynı zamanda istinat duvarı, tünel galerileri, içme suyu depoları, artık su depoları vb. gibi mühendislik yapılarında da SikaProof® A sistemi ile dıştan su geçirimsizlik sağlanabiliyor.

Sika Proof® A’nın Avantajları Nelerdir?

Sika Proof® A membran sistemi geleneksel çözümlere göre kendine özgü avantajlara sahip. Projelere dahil olan herkes için özel faydalar sağlıyor. İşveren, yüklenici ve dizayn ofisleri gibi.

İşveren ve Yatırımcı için Avantajları

Kalıcı işlevsellik kuru temel maliyet verimliliği ve özel koşullara karşı yüksek dayanım.

Sika Proof® A 1990’lardan beri tünellerde su yalıtımı için kullanılan, denenmiş bir malzemeden yapılıyor.

Sika Proof® A, deniz suyu, yüksek sülfat içeriği veya humit asit gibi agresif koşullar altında bile uzun süreli servis ömrü sağlıyor.

Şartname Hazırlayan Mühendisler ve Tasarımcılar için Avantajları

SikaProof® A’nın mekanik ve kimyasal performansı Amerika ve Avrupa standartlarına göre onaylandı.

Dikkatle test edilmiş derzler ve geçişler gibi detay çözümleri tasarım mühendislerinin talep ettiği güvenliği sağlıyor. Bu da Sika Proof® A sisteminin değişik projelerde farklı su yalıtım ihtiyaçları için kullanımına imkan veriyor.

Uygulayıcı için Avantajları

Kendinden yapışkanlı şerit ve bantlar ile membranların çabuk ve basit olarak birleştirilebilmesi nedeniyle SikaProof® A hızlı ve güvenli şekilde uygulanabilen kullanıcı dostu bir yalıtım sistemi. Geleneksel yalıtım sistemleri ile kıyaslandığında hiçbir ilave ekipman ve malzeme yalıtımı ısıtma, alev veya membranı korumak için ek bir önlem gerektirmiyor. Bütün avantajlar şantiyede zaman ve maliyet açısından tasarruf sağlayarak kilit noktalardır. 

Avantajlar

Performans

 • Hasar durumunda dahil su kaçaklarını önlüyor,
 • Agresif yeraltı etkinliklerine karşı dayanıklıdır,
 • Radon gazına karşı kuruma sağlıyor.


Toplam Maliyet Etkinliği

 • Hızlı montaj, serme, derz ve detay bitişi,
 • 2 m’lik rulolarda daha az birleşim noktası,
 • Ek bir koruyucu tabaka gerekmiyor.


Yüksek Kalite

 • Prefabrikedir. Minimum katman kalınlığı,
 • Yüksek derecede elastik membran sistemi,
 • FPO membranlarda uzun süreli tecrübe.


Test Edildi ve Onaylandı

 • Amerika ve Avrupa standartları,
 • Komple sistem test imkanı (detaylar ve derzler dahil),
 • Yaşlanmaya karşı dayanıklı.


Hızlı ve Güvenli Uygulama

 • Kaynaksız, alevsiz, astarsız,
 • Kolay derz ve bağlantı detayları,
 • Özel alet veya ekipman gerektirmiyor.


Sürdürülebilirlik

 • Daha az atık, daha az fire,
 • Uzun süre dayanım, uzun ömürlü,
 • Segregasyonsuz.

 

__________
A:
İstanbul Organize Sanayi Bölgesi Alsancak Sok. No:5 J-7 Özel Parsel, Tuzla – İstanbul

T: 0216 581 06 00
F: 0 216 394 85 22
W: www.sika.com.tr

Etiketler

Bir yanıt yazın