Oventrop Termostatik Vanalar

5627 Sayılı Enerji Verimliliği kanununa göre, merkezi sistemle ısıtılan binalarda "Termostatik Radyatör Vanası" ile birlikte "Isı Pay Ölçer" veya "Isı Sayacı (Kalorimetre)" kullanımı zorunlu hale geldi.

Oventrop termosatik vana konusunda geniş ürün portföyüne sahip; üstün Alman kalitesinin yanında exclusive ürünler enerji tasarrufu sağlarken iç mekanlara da farklı bir hava katıyor.


Termostatik Vana Nedir?

Termostatik vana radyatörlerin sıcak su girişine bir adet takılan, oda sıcaklığını istenilen derecede tutup kullanıcılara konforlu bir ortam yaratan ve aynı zamanda doğalgaz faturasından da tasarruf sağlayan iki parçadan oluşan bir cihaz; bu parçalar “algılayıcı sensör (radyatör termostatı)” ve “termostatik vana gövdesi”dir.


Termostatik Vana Çalışma Prensibi

İstenilen oda sıcaklığı termostat üzerindeki skala yardımıyla ayarlanıyor, oda sıcaklığı ayarlanan değere gelince termostat vana üzerindeki pimi yavaş yavaş (oransal) iterek su akışını kısıyor ve vanayı kapatarak radyatörün gereksiz yere ısı yaymasını önlüyor. Belli bir süre radyatörden sıcak su dolaşımı olmayacağı için oda tekrar soğumaya başlıyor. Oda sıcaklığı, ayarlanılan değerden aşağı düşünce termostat tekrar vanayı açarak sıcak suyun radyatörden dolaşmasına izin veriyor ve oda tekrar ısınmaya başlıyor, işlem bu şekilde tekrarlanarak devam ediyor.

Termostatik Vana Kullanımının Getirdiği Avantajlar

  • Her oda için farklı sıcaklık kontrolü mümkün,
  • Sabit oda sıcaklığı, konfor şartlarında artış getiriyor,
  • Merkezi sistem ile ısıtılan binalarda, her katın gerektiği kadar ısınmasıyla,
    katlar arasındaki dengesiz ısı dağılımının önlenmesi sağlanıyor,
  • Enerji tasarrufu,
  • Farklı dizayn ve renk opsiyonları iç ortamlara farklılıkları beraberinde getiriyor.

 

OCC Mühendislik Hakkında:

Konut teknolojisi alanında, Avrupa’nın önde gelen armatür, regülatör ve sistem üreticilerinden biri olan Oventrop ürünlerini sunan OCC Mühendislik, aynı zamanda, portföyünde barındırdığı Oventrop’un zengin ürün kategorisi ile yapı hizmetleri endüstrisinin tüm sektörleri için ekonomik ve enerji tasarruflu vanalar, kontrolörler ve diğer bileşenleri tek elden sunuyor.

OCC Mühendislik, pazardaki iş ortaklarına uzun vadede yüksek fayda sağlamayı hedefliyor.

__________

A: Kurtköy Mah. Kuzuluk Sok. No:11B Pendik – İstanbul
T: 0 (216) 427 43 56
F: 0 (216) 427 43 57
W: occmuhendislik.com.tr

Etiketler

Bir cevap yazın