Onto: Sürdürülebilir ve Popüler Tasarım

Tezgah üstü lavabo yerine lavabo üstü tezgah. Matteo Thun imzalı yeni "Onto" banyo serisinde banyo yeniden yorumlanıyor.

Lavabo artık alışıldık biçimde tezgahın üzerine yerleştirilmiyor, bunun yerine, ister dikdörtgen olsun ister yuvarlak, lavabo tezgaha destek sağlıyor ve tezgah da ön taraftan aşağı doğru nazikçe inerek pürüzsüz bir eğimle lavaboyu sarmalıyor. Bu da hızla ve kolayca monte edilerek montaj maliyetini azaltan yeni ve dinamik bir karakter veriyor. Tasarımcı Matteo Thun’un istediği tam da buydu. Ona göre maliyet mühendisliği 21. yüzyılın estetik anlayışını tanımlıyor. Kendisi ekonomi güzelliğinin açık destekçisi.

Ahşabın Popülerliği
Ahşap bu serinin en önemli ve en beğenilen özelliği. Tezgahlar ve boy dolapların, kısa dolapların ve lavabo dolaplarının ön kısımlarının tamamı özel ahşaptan yapılıyor. Ahşabın bu sandviç benzeri yapısı kenarlarda göze çarparak malzemenin doğal cazibesine dikkat çekiyor. Aynı zamanda, tabakaların birbirine bağlı olması bükülmeyi engellediğinden banyo için ideal. Ayrıca, kenarları için özel bir reçine kullanılıyor. Bu yağ ve balmumu karışımı ahşabın liflerini doyurarak su emmelerini önlüyor. Sonuçta, Onto mobilyası hem görsel çekiciliği hem de pratikliği sayesinde banyo için tam donanımlı.

 
Otel Banyoları ve Özel Banyolar için Farklı Mobilya Türleri
Farklı boyutlardaki konsolların panellerinde veya ön yüzeyinde havlular için açıklıklar bulunuyor.

Banyodaki son rötuşlar ise aydınlatılmış aynalar ve alçak üniteler. Döşeme kaplı bir çekmece ünitesi de ilaveten konforlu bir oturma yeri oluşturuyor. Özellikle otelcilik sektörünün dikkatini çekecek bir ürün gurubu olarak öne çıkıyor. Uzun bir dolap özel sektör için hazırlanan seriyi tamamlıyor. Banyo serisinde, umumi ve yarı umumi alanlara uygun, bağımsız duran, sütun biçiminde, yuvarlak lavabolu bir lavabo dolabı da bulunuyor. Toplam 16 farklı türde mobilya seçeneği bulunuyor. Ancak, bunların amacı popülerliği arttırmaktan çok odaya renk katmak. İster Avrupa meşesi ister koyu kestane, mat beyaz veya mat bazalt olsun, serideki dört rengin her birinin birleştirici görevi bulunuyor. Küvetlere aynı renk paneller takılabiliyor. Bu da odadaki bütün alanları kapsayan ve bir araya getiren uyumlu bir genel kavram meydana getiriyor.

“Standart” ile “Radikal” Arasında Değişen Küvetler
Bu ürün serisinde, standart ve “Radikal” küvetlerin planlı bir birleşimiyle banyodaki çok çeşitli ihtiyaçlar için çözümler sunuluyor. Bu uçlardan biri “düz” adı verilen, özellikle alçak bir küvet. İç derinliği 34 cm olan bu küvete çocuklar ve hareketi kısıtlı olan yetişkinler bile rahatlıkla girebilir. Aynı zamanda, yüzey alanı da keyifli bir duşa izin verecek kadar geniş ve küvet bu sayede iş otelleri için özellikle uygun bir çözüm. Diğer uç ise sadece 140×80 cm boyutlarında ve 56 cm derinliğinde olan “kompakt”. Japonya’nın suya gömülmeyi sağlayan küvetlerinden ilham alan bu küvet kompakt boyutlarına rağmen banyoya giren kişinin sıcak suya tamamen dalabilmesine imkan veriyor. Bu uygulama küvetin banyoda olmak yerine otel odasının ortasında durduğu, 4 yıldızlı otellerde kullanılmak üzere hazırlandı. Bu iki uç arasındaki boşluğu hem gömme hem de panelli tipleri mevcut olan standart boydaki küvetler dolduruyor. Paneller standart ya da konik biçimde temin edilebilir.

 
Son Derece Tarafsız Bir Tarz
Onto bundan daha dolambaçsız olamaz ve anlaması, planlaması, montajı, temizlemesi ve temiz tutması kolay. Bunlar sadece özel sektörde değil, her şeyden önce, temizliğe harcanan her dakikanın önemli olduğu proje işinde takdir edilen nitelikler. Tasarımcının bir zamanlar dediği gibi “Temiz güzeldir”. Onto bütün bu özellikleri tasarımın uzun ömürlü olmasıyla birleştirir ve tarzın tarafsızlığına çok önem verir.

Sonuç olarak, “Onto” bağırmaz. Abartısız ve ölçülü. Matteo Thun: “Bunların bir seri değil ayrı ayrı unsurlar olduğunu söylemek bile mümkün – tasarımları oldukça iddialı ama sonsuza kadar kullanılabilirler.”

Profesyonellere özel destek vermek için, Duravit kendi mobilya yapılandırıcısını geliştirdi ve “pro.duravit.com.tr” hizmet portalıyla birleştirdi. Profesyonellerin sıhhi tesisat planlamada ihtiyaç duyacağı her şey burada ellerinin altında.

W: www.duravit.com.tr 

Etiketler

Bir cevap yazın