OCCA Banyo Modülleri – Banyolar Fabrikada Üretilirse Nasıl Olur?

Yapısal çelik sektöründe 20 yıldan fazla tecrübeye sahip GALPAN, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek fabrika ortamında banyo modülleri üretmeye başladı.

Söz konusu ürünün Eylül ayında yapılan lansmanını buradan görmek mümkün.

Anahtar teslim şekilde üretilen banyo modüllerinin, geleneksel yöntemlerle yapılan banyolardan görsel ve kullanım hissi olarak hiçbir farkı bulunmuyor. OCCA banyo modülleri öğrenci yurdu, hastane, konut, ofis, otel gibi tekrarlı ıslak hacimlere sahip olan yapılarda kalite ve inşaat süresi olarak avantajlar sunuyor.

Fabrika ortamında üretim anlamına gelen “off-site inşa tekniği” ile üretilen banyo modüllerinin tasarım ve üretim süreci 6 ana aşamadan oluşuyor.

1. Tasarım

Banyolar, proje sahibinin isteklerine ya da proje mimarının tasarımına uygun şekilde tasarlanıyor. Banyo modülleri standart/sabit bir ürün olmak yerine, her türlü malzeme seçimini mümkün kılan bir esneklikle müşterinin projesine sadık kalınarak proje bazlı üretiliyor. Kısaca, geleneksel yöntemle yapılan bir banyoda kullanılan tüm malzeme alternatifleri, off-site inşa tekniği ile üretilen banyo modüllerinde de kullanılabiliyor.

2. Modül İmalatı

Bilgisayar ortamında projelendirmesi tamamlanan ünitelerde kullanılacak olan tüm malzemeler hazırlanıyor ve modülün montajı fabrika ortamında sürekli kalite kontrol prensibi ile gerçekleştiriliyor.

3. Tesisat

Bütün banyo modüllerinin elektrik, havalandırma ve su tesisatları modül imalatından sonra test ediliyor.

4. Nakliye

İmalatı tamamlanan modüller, özel ambalajlama teknikleri ile korunduktan sonra şantiyeye sevk ediliyor. Banyo ebatlarına bağlı olarak tek seferde 6-7 modülün şantiyeye sevk edilmesi mümkün.

5. Modül Yerleştirmesi

Modüller şantiyede dikey veya yatay olarak elleçlenerek katlara alınıyor. Dikey elleçlemede, inşası biten her kata modüller dikey olarak vinç yardımı ile yerleştiriliyor. Yatay yerleştirmede ise binanın tüm kat döşemeleri bitmiş olup, modüller kat hizalarına getiriliyor ve tekerlekler yardımıyla projedeki yerlerine kolaylıkla taşınıyor.

6. Şantiyede Montaj

Modülde bulunan sökülür-takılır tekerlekler sayesinde yerlerine taşınan modülden tekerlekler çıkartılıyor ve düşey ana şaftlara modülün bağlantısı yapılıyor.

Fabrika ortamında kontrollü koşullar altında üretilmiş, kalite kontrolü yapılmış, bütün testleri tamamlanmış banyolar sayesinde, geleneksel yöntemlerle yapılan banyo inşaatı için harcanan zamanın çok büyük bir kısmından tasarruf edilmesi mümkün.

Ayrıntılı bilgi için: www.occaoffsite.com
Yapısal çelik sektöründeki referanslar için: www.galpan.com

Etiketler

Bir cevap yazın