Guardian Clarity™ İle Beyoğlu’na Yeni Bir Bakış: Yapı Kredi Kültür Sanat Binası

Yapı Kredi Kültür Sanat binası, Teğet Mimarlık imzasıyla geçirdiği renovasyonun ardından kısa süre önce Beyoğlu, Galatasaray'daki yerinde yeniden kapılarını açtı.

Kültür sanat meraklılarını semte tekrar kazandıracak olan binanın, Guardian Glass ürünü Guardian Clarity™ ile tasarlanan yeni cephesi, ziyaretçilerin, Beyoğlu’nun tarihi ve bugünü buluşturan özgün atmosferini en şeffaf haliyle solumalarını sağlıyor.

Beyoğlu, İstiklal Caddesi’nin merkez noktası Galatasaray Meydanı’nda konumlanan ve Alman Mimar Paul Schmitthener tarafından 1958 yılında tasarlanan Yapı Kredi Kültür Sanat Binası (YKSS), Teğet Mimarlık imzasıyla geçirdiği renovasyonun ardından yeniden açıldı. Yapılan renovasyonda kütlesi, İstiklal Caddesi ve Ara Sokak’a bakan cephe düzeni, kat hizaları ile dikey taşıyıcıları aynen korunan binanın meydana baktığı noktada tamamen içi boşaltılarak yepyeni bir cepheyle meydana kazandırıldı.

Yapı Kredi Kültür Sanat Binası’nın gerek orijinal yapının hatırasına saygı göstermek ve toplumsal belleğe hitap etmek amacıyla korunan eski cephelerinde, gerekse de bambaşka bir deneyim sunarak meydana açılan yeni cephesinde Teğet Mimarlık’ın tercihi kusursuz şeffaflık sunan Guardian Clarity™ anti-reflekte cam ürünleri oldu.

Çok yüksek ışık geçirgenliği sunarak, düşük yansıma elde edilmesini sağlayan Guardian Clarity™ anti-reflekte cam, işlevsellik ve kusursuz cepheler için geliştirilmiş ideal bir çözüm. Aşırı yansımanın görüntüyü bozduğu her yerde sağladığı ‘yansıtmama’ etkisi ile tasarımı bulunduğu noktada odak noktası haline getiren Guardian Clarity™ anti-reflekte cam, İstiklal Caddesi üzerinde dikkatleri üzerine toplayan YKKS’de kullanıcılara etkileyici ve bölünmemiş bir Beyoğlu manzarası sağlarken, kişinin semtin atmosferinden kopmadan keyifli ve kaliteli zaman geçirmesine olanak tanıyor. Binanın, kitabevi, sergiler ve salon arasındaki dolaşımı bir canlının iç yapısı gibi meydan tarafından izleyenler için sergilenebilirken, binaya tırmanan izleyiciye çeşitli işlevler arasındaki seyahatinde İstiklal Caddesi ve Galatasaray Meydanı’nı farklı açı ve yüksekliklerden tecrübe etme fırsatı sunuluyor. Bunlarla birlikte en can alıcı duraklardan birini, YKKS koleksiyonundaki en önemli eser olan İlhan Koman’ın “Akdeniz Heykeli” tutuyor.

Dünya çapında ikonik binalar için geliştirdiği son teknoloji ürünleri ile Türkiye’de de hızla ilerleyen Guardian Glass, tarihi dokunun en çok hissedildiği Beyoğlu’nda YKKS’ye sağladığı katkı ile kentsel hafızaya saygı gösterirken bir yandan da sıra dışı cephe tasarımlarında yarattığı farkı kanıtlıyor.

__________

A: Barbaros Mah. Çiğdem sok. No:1 D:24 My Office Binası Ataşehir
T: 0216 969 08 99
W: www.sunguardglass.com.tr

Etiketler

Bir cevap yazın