GRAPHISOFT ArchiCAD 15 – Yenileme Projelerinde Hız ve Kolaylık

Building Information Modeling (BIM) yazılımı üreten firmaların asıl odağı yeni tasarımlar. Graphisoft'un yeni sürümü ArchiCAD 15 ise, renovasyon projelerine hız katan çözümler ile yeni bir kulvar daha açıyor.

Mimarların “eskiyi yenileme” tarafında karşılaştıkları öncelikli sorun, hazırladıkları projenin farklı adımlarında ortaya çıkan sorunların, yapılan değişikliklerin projenin her adımına doğru şekilde ve anında işlenmesini sağlayamamak. Bu durum proje üzerinde çalışacak farklı grupların koordinasyonu ve işin düzgün teslim edilebilmesi için en önemli nokta. Rölöve alımı ile başlayan renovasyon projesi sürecinde, birden fazla proje hazırlanıyor; bunlardan birinde yapılan değişiklikler diğerlerine uygulanıyor (veya uygulanmaz, çıktı üzerinde gösteriliyor). Ya da 3-boyutlu sonuçlarda farklılıklar yaşanıyor. Bunun gibi daha birçok küçüklü-büyüklü sorunlarla karşılaşılıyor.

 

Oysa günümüzde renovasyon projelerinin pazar payı dünyada ve Türkiye’de hızla büyüyor. Bir evin mutfağını yenileyecekken evin tamamını yenilemeye dönüşebilen projelere girişen iç mimarlardan tutun, geniş çaplı renovasyon projelerin için kolları sıvayan mimarlara kadar bu sorunlar herkesi ilgilendiriyor.

 

Çözüm geliştiren yazılım firmaları arasında ise Graphisoft, yeni sürümü ArchiCAD 15 ile bu sorunlara kolay ve etkili çözümler sunuyor. Mimarların ve mühendislerin aynı proje üzerinde hem yıkım hem de yenileme işlerini çalışmalarını sağlayan ArchiCAD 15, rölöve araçları ile rölöve projesi çiziminde devreye giriyor. Renk kodlarıyla hangi öğenin ne aşamada yıkılacağını, değiştirileceğini veya oluşturulacağını ifade etmeyi kolaylaştırıyor: Bir açıklık kaldırılınca kalan duvar boşluğunun yeni bir malzeme ile doldurulup yeni strüktür olarak işaretlenmesi gerektiğini otomatik olarak algılıyor. Böylece hem 2 boyutlu proje üzerinde hem de 3 boyutlu sonuçlarda aynı anda güncellenerek eksik veya güncellemesi unutulmuş bir öğe kalmıyor.

 

Bunlara bir de büyük projelerde BIM’in sağladığı hesaplama avantajı da eklenince, daha projelendirme aşamasında sonucun maliyeti, dayanıklılık vb. hesaplamalar yapılarak müşteri değerlendirmesinden tam not alınıyor.

 

Dolayısıyla giderek genişleyen renovasyon projeleri pastasından uygun payı almak, müşterilere ne kadar bilgi verip güvenlerini kazanabilmeye bağlı. Birden çok projeyi yerine getirebilmek ise sonrasında aksaklık yaşatmayacak bir projelendirme süreci ile belli oluyor. Dikkatli düşününce daha fazla projeyi alıp, başarıyla teslim etmek için hangi araçlarla çalışmak gerektiğini anlamak aslında hiç de zor değil.

 

Detaylı bilgi için Graphisoft ana distribütörü Bilkom’un 0216 454 01 01 numaralı iletişim merkezi aranabilir ya da http://www.bilkom.com.tr/archicad.htm linkinden sunum talebi geçebilir. 

Etiketler

Bir cevap yazın