Geleceğin Duvar Çözümleri, PonceBloc

Dünyanın pek çok ülkesinde uzun yıllardır tercih edilen ve Arkas önderliğinde Türkiye’de üretilmeye başlanan PonceBloc, hafif ve bir o kadar dayanıklı yapısıyla inşaat sektörünün yükünü hafifletmeyi hedefliyor.

Arkas’ın faaliyet gösterdiği sektörlerdeki yenilikçi ve öncü kimliğine uygun olarak PonceBloc, Türkiye’nin yeni nesil, hafif ve çevre dostu yapı elemanı olmaya aday.

Almanya’da Doğdu, Fransa’da Gelişti, Şimdi Türkiye’de

Avrupa Teknik Normlarını yüzde 100 karşılayan PonceBloc, Alman MPVA Laboratuvarı’nda yapılan Ar-Ge çalışmaları ile dizayn edilen ve Fransız know how’ı ile geliştirilen bir hafif yapı elemanı.

Türk inşaat sektörünün yeni yapı elemanı olarak hafifliği ile devrim yaratacak PonceBloc, Fransız know how’ına ek olarak Alman teknolojisi ve dizaynı ile Kayseri’de 5 bin metrekare kapalı, 20 bin metrekare açık alana sahip özel bir fabrikada üretiliyor. Fabrikanın Kayseri’de olmasının sebebi ise ana hammadde olan ponzanın Kayseri’den çıkarılması.

Ponza taşından doğal yöntemlerle üretilen PonceBloc, hafifliğinin yanı sıra çevreci, yüzde yüz geri dönüştürülebilir, doğal bir ürün. Üstün ısı ve ses yalıtım performansına sahip PonceBloc, kolay uygulama imkanı ve uzun yapı ömrü ile de fark yaratıyor.

PonceBloc ile 10 Katlı Bir Bina 1.410 Ton Hafifliyor

Türk inşaat sektörünün yeni yapı elemanı olarak hafif ve dayanıklı yapısıyla dikkat çeken PonceBloc, nüfusunun yüzde 95’i deprem tehdidi altında yaşayan Türkiye için devrim niteliğinde. Her katında 150 metrekarelik 4 daire bulunan 10 katlı bir bina üzerinden ortalama bir hesaplama yapıldığında; PonceBloc ile inşa edilen bir yapıda duvarlar 909 ton, asmolen tavanlar ise 360 ton daha hafif oluyor. Ayrıca ürünün hafif olması sebebiyle 141 ton daha az beton kullanılıyor. Sonuç olarak PonceBloc sayesinde bina toplamda 1.410 ton hafifliyor. Bu özellikte bir binada ortalama 6 bin ton yük olacağı düşünüldüğünde, PonceBloc ile bu 6 bin ton yükün 1.410 tonunu azaltmak, başka bir deyişle ortalama yüzde 23 daha hafif bir bina inşa etmek ve binanın deprem dayanımını yüzde 23 artırmak mümkün.

Yüzde Yüz Doğal ve Geri Dönüştürülebilir


Sönmüş yanardağların yıllar boyunca yer altında oluşumunu tamamladığı bölgelerinden çıkarılan ponza aslında lavların taşlaşmış hali. Bu nedenle ana hammaddesi doğal ponza taşı olan PonceBloc’un üretimi sırasında ısıya ihtiyaç duyulmuyor. Minimum su tüketilerek, ozon tabakasına zarar veren gazlar açığa çıkarılmadan üretilen PonceBloc, geri dönüşümünde de kimyasal madde kullanılmayan, her yönüyle doğal, sağlıklı ve ekolojik bir ürün. PonceBloc’un duvar malzemeleri içerisinde en çevreci sonuçlara sahip ürün olduğu Fransız Çevre ve Sağlık Birliği (FDES) tarafındanda onaylı.

PonceBloc Sayesinde Duvar Ustaları Günde 4 Ton Daha Az Malzeme Taşıyor

Hafifliği ile dikkat çeken  PonceBloc sayesinde duvar ustaları günde kişi başı 4 ton daha az malzeme taşıyor. Ürünün hafif, tamamen homojen ve kesilebilir yapısı uygulama kolaylığı ve zamandan tasarruf sağlıyor. PonceBloc hafif olmasına rağmen darbe yükleriyle ilgili testlerde kendini ispatlamış, bina ömrü boyunca performansını koruyan dayanıklı bir ürün.

PonceBloc ile binalar yılda  15 kilovat saatin altında enerji tüketiyor

PonceBloc ile inşa edilen yapılar yüksek ısı izolasyonuna sahip. Soğuk havalarda, içerideki ısının dışarı çıkması, sıcak havalarda ise dışarıdaki ısının içeri girmesi önleniyor. Böylece binalar kışın sıcak, yazın serin kalıyor. Ayrıca ısınma ve soğuma amaçlı yakıt ve elektrik tüketimi azalan, maksimum enerji tasarruflu binalar oluşuyor.

PonceBloc sistemi doğru ekipmanlar ve harçlar kullanıldığında düşük enerji tüketimi için gerekli olan termal performansı sağlıyor. Bu sayede metrekare başına yılda 15 kilovat saatin altında enerji tüketen binaları yani pasif evleri hayata geçirmek mümkün oluyor.

Üstün Ses Yalıtımlı, Suya Dayanıklı, Yanmaz Ürün PonceBloc Binaya Nefes Aldırıyor

Odacıklı yapısı ve özel dizaynı ile PonceBloc, konut, işyeri, okul, hastane, otel, kütüphane, laboratuvar gibi ortamlarda oluşan ses yankılanmalarını minimize ederek üstün ses yalıtımı sağlıyor. PonceBloc’un kullanıldığı yapılar rahatlıkla nefes aldığı için ortamda küf, rutubet, yoğuşma olmuyor, konforlu ve sağlıklı mekanlar yaratılıyor. Su basmalarına karşı da dayanıklı olan PonceBloc ile örülmüş duvarlar uzun süre su altında kalsa dahi hasar almıyor. Yanmaz bir malzeme olan PonceBloc, aynı zamanda yangın esnasında hiçbir zehirli gaz yaymıyor.

 

A: Vişnezade Mahallesi Bayıldım Cad. Balıklı Apt. No:14 Daire:9 Maçka – İstanbul
T: 0212 259 64 84 
W: poncebloc.com.tr

Etiketler

Bir cevap yazın