Dörken’den Eğimli Çatılar için Su Yalıtım Membranı: Delta®-Foxx Plus

Yapı fiziği kuralları göz önüne alındığında, binalarda enerji kaybının en fazla gerçekleştiği alanlar olan çatılarda ısı yalıtım elemanlarının, maruz kalabilecekleri su ve neme karşı korunması son derece önemli.

DELTA®-FOXX, 1961 yılında Avrupa’nın çatılar için ilk su yalıtım örtüsünü (Delta-FOL SPF) üreten Alman Dörken’in özellikle kaplama altı tahtasının kullanıldığı, havalandırmasız eğimli çatılar için geliştirdiği difüzyona açık (su buharı geçişine açık) su yalıtım örtüsü.

DELTA®-FOXX, yüksek yırtılma dayanımına sahip özel PET elyaf ile difüzyona açık, su geçirmez dispersiyon kaplamadan oluşan iki katmanlı bir örtü.

DELTA®-FOXX Kullanım Avantajları

 • DELTA®-FOXX, yüksek ve geniş, son derece düşük eğimli çatılarda bile kaplama üzerinde kullanıma uygun.
 • DELTA®-FOXX sıkıştırılmış fiber alt katmanı sayesinde yüksek sürtünme ve kopma mukavemetine sahip olduğundan, kaplama altı tahta ya da plakalarında boşluklar, açık derzler ve pürüzler oluşmuş olsa bile güvenli koruma sağlıyor. Yüksek dayanım ve mukavemeti sayesinde üzerinde rahatlıkla çalışılabiliyor, çatı ve cephede konstrüksiyon yükünü hafifletiyor ve ciddi maliyet avantajı sağlıyor.
 • İmalatlarda ortaya çıkan atık malzeme sarfiyatı, DELTA®-FOXX’ın sahip olduğu yüksek yırtılma değeri sayesinde (EN 12311-1’e göre kopma mukavemeti 300 N/5 cm) minimum seviyede. Bu özellik uygulayıcıya önemli bir ekonomik avantaj sağlıyor. Ayrıca imalatın sağlıklı yürümesine yardımcı oluyor.
 • Geleneksel çatı uygulamalarında yoğuşmayı önlemek için konstrüksiyonda iki havalandırma bölgesi inşa edilir. Oysa, DELTA®-FOXX ile alt havalandırma bölgesine, yani ısı yalıtımı ile örneğin OSB gibi kaplama altı tahtası arasında boşluk bırakılmasına gerek kalmıyor. Çünkü havadaki nemin sınırlı şekilde değişmesi burada direkt yoldan DELTA®-FOXX tarafından gerçekleşmekte. DELTA®-FOXX sayesinde yoğuşma önleniyor, su buharının çıkışına izin verilerek, ısı izolasyonu ve de çatı katmanları neme karşı güvenli bir şekilde korunmuş oluyor.
 • Özel dispersiyon kaplaması sayesinde EN 13859-1 ve EN13859-2’ye göre W1-en üst seviye su yalıtımı sağlayan DELTA®-FOXX, yüksek buhar geçirgenliği sayesinde (Sd-değeri yakl. 0,02 m), yapılarda mutfak, banyo ve canlı kaynaklı oluşan nemden ve içdış sıcaklık farkından oluşacak basınçla konstrüksiyona kaçacak su buharının rahatlıkla dışarıya geçişini sağlayarak yoğuşmayı önlüyor.
 • DELTA®-FOXX yıl boyunca, yapıların iç ve dış mekanları arasındaki ısı farkları dolayısıyla yapının çatı ve cephe konstrüksiyonlarında meydana gelebilecek hava değişim oranlarını minimize ederek sürekli bir koruma sağlıyor.
 • Özel “Anti-Glare” kaplaması sayesinde, çok güneşli hava şartlarında dahi rahatsız edici yansımaları önlüyor.
 • Yalıtımların, uygulamada en sorunlu ve hassas bölgeleri olan bindirmeler de sorunsuz bir uygulamaya dönüşüyor. DELTA®-FOXX’un her iki uzun tarafında da entegre kendinden yapışkanlı bindirme kenarına sahip versiyonu DELTA®-FOXX PLUS ile bindirmelerde bile sorunsuz su yalıtımı sağlanıyor. DELTA®-FOXX PLUS’ın entegre kendinden yapışkanlı bindirme kenarları, yağmurluklardaki üst üste gelen fermuar kısmı gibi etki ediyor. Bu sayede, dışardaki soğuk havanın yapı boşluklarından içeri girmesi ve içerideki sıcak havanın dışarı kaçmasıyla oluşan enerji kaybını önlüyor ve ısınma enerjisi ihtiyacının % 10’a varan oranda azalmasını sağlıyor.

Delta® Sistemlerinden Yararlanın

İçte: 4 katmanlı, hava ve buhar bariyeri Delta®-Reflex, çatı ve cephelerde ısı izolasyonundan önce kullanıldığında,

 • Sıcaklığın % 10’a kadar daha fazla korunmasını sağlar,
 • % 50 oranında ısı yansıması sağlar,
 • Hava ve buharı % 100 oranında durdurur,
 • İnsanlar üzerindeki elektromanyetik ışın etkisini % 30’a kadar perdeler.

Ayrıca, DELTA®-FOXX ve diğer DELTA®-Çatı Örtüleri’nin içteki ve dıştaki ayrıntılarda yapıştırılması, birleştirilmesi ve bağlantı noktalarında daha fazla güvenlik sağlayan yapıştırma bantları ile elastikiyetini kaybetmeyen kartuşlu yapıştırıcılardan oluşan DELTA®-Yapıştırma Programı’nın geniş ürün yelpazesi uygulamacılar için pratik çözümler sunuyor.

W: www.doerken-sistem.com

Etiketler

Bir yanıt yazın