DELTA®-NP DRAIN Jeokompozit Drenaj Levhası

DELTA®-NP DRAIN, drenaj işlerinde kullanılan jeotekstilli malzemelere ait EN 13252 Avrupa Birliği standardına uygun olarak üretiliyor. DELTA®-NP DRAIN, Türkiye’de TS EN 13252 standardına uygun olarak üretilen ve buna istinaden TSE belgesine sahip tek drenaj levhası.

İki katmanlı jeokompozit drenaj levhası DELTA®-NP DRAIN:

 • Yüksek Yoğunluklu Polietilen kabarcıklı levha ve
 • Polipropilen filtrasyon jeotekstil katmandan oluşuyor.

 

 

DELTA®-NP DRAIN, toprakta bulunan bakteri, mantar, böcek, inorganik asitler, plar sıvılar, tuz çözeltileri, alkalinler, bitki kökleri ve toprakta çürümeye karşı dayanıklı.

 • Böylece yapıların ömrü kadar koruma sağlıyor.
 • Oysa, koruma amaçlı kullanılan tuğla duvar ve XPS, EPS vb malzemeler hem daha maliyetli hem de toprakta bozulma, çürüme ve küflenmeye dayanıklı olmadıklarından kısa ömürlü önlemler.

DELTA®-NP DRAIN, yapı ile toprak arasında etki düzeyi yüksek sızdırma ve drenaj tabakası oluşturuyor.

 • Böylece yeraltı, sızıntı ve yüzey sularının temel duvarına zarar vermeden uzaklaştırılmasını sağlıyor.
 • Drenaj levhası sayesinde, depremden dolayı hasar görmüş binalarda dahi yalıtımların toleransı özellikle yükseliyor. Su, duvar ile temas etmeden kabarcıklı levha tarafından drenaj borularına yönlendiriliyor.

 

DELTA®-NP DRAIN, toprak partiküllerini filtreleyerek drenaj hattında sürekli bir su çıkışı olmasını sağlayan filtrasyon katmanına sahip.

 • Bu sayede, drenaj çakıl tabakası kullanımına gerek kalmıyor. Geri dolgu işlemi için, çıkan hafriyat direkt olarak kullanılabiliyor.
 • Oysa, geri dolguda hafriyatın kullanılması durumunda, topraktan gelecek sızıntı ve katman sularının yapıdan uzaklaştırılması işlemi için drenaj çakılı vb malzemelerin kullanılması çok maliyetli olup risk oranı da yüksek.
  Drenaj için kullanılan çakıl tabakaya zaman içerisinde topraktan gelen suyla birlikte çamur ve toprak partikülleri girerek drenaj yollarını tıkar.

DELTA®-NP DRAIN, yüksek basınç dayanımı sayesinde ağır ve uzun süreli yüklenimde dahi yüksek düzeydeki hidrolik özelliklerini koruyor.

 • Kontrollü geri dolgunun yapılabildiği durumlarda, yalıtımı geri dolguya karşı koruma amaçlı tuğla duvar örülmesi ihtiyacını ortadan kaldırıyor.
 • Tuğla duvara kıyasla, işçilik ve zamandan tasarruf sağlamasının yanı sıra tuğla duvarın pürüzlü ve keskin kenar ve köşelerinden temel duvarı üzerindeki yalıtımın zarar görmesi riskini de bertaraf ediyor.

DELTA®-NP DRAIN, üzerine filtrasyon jeotekstili kaynaklı kabarcıkları toprak tabakasına bakacak şekilde döşeniyor.

 • Kabarcıkları yalıtımlı temel duvarına bakan kabarcıklı koruma levhalarına oranla, basınca dayanıklı zeminle 3 katından daha büyük temas alanı kaplıyor.
 • Bu da, oluşacak hidrostatik yüklenmenin daha büyük alanlara dağıtılabilmesi ve bu sayede su yüklenimine karşı daha güvenilir koruma sağlanması anlamına geliyor.

DELTA®-NP DRAIN, ayrıca, yeraltı otoparkları, yeraltı geçitleri gibi yapıların tavanlarını oluşturan geniş alanların ilave otopark, yürüyüş yolları, oyun parkları, sosyal alanlar ve bahçe olarak kullanımında yüksek güvenlik sağlayan, uygulaması kolay ve hesaplı bir yatay drenaj.

 • Yeraltında kalan yapıların üzerinde bahçe, ilave otopark, yaya yürüyüş yolu ve hatta şehir meydanı vb amaçla kullanılacak yeşillendirmeli, taş ya da çakıl kaplı alanlarda, anında drenaj özelliği sayesinde, taşların derzlerinden girecek yağmur veya eriyen kar sularının kaplama altında birikmesini önlüyor.  Böylece, hem çatı yüzeyi ve yalıtım hem de kaplama, kışın don olayına bağlı hasarlardan korunmuş oluyor.
 • Özellikle teras çatılarda, gün içerisinde bile meydana gelen yüksek sıcaklık farklarına karşı da koruma sağladığından çatı zemini ve yalıtımların ömrü uzuyor.

 

W: www.doerken.de/bvf-tr/

Etiketler

Bir yanıt yazın