DELTA®-FLORAXX Yeşil Çatı Drenaj Sistemi

Özellikle altında yaşam alanı bulunduğu göz önüne alındığında, Yeşil Çatı uygulamalarında, yapıyı suyun etkilerinden korumak, çatı yüzeyi ve yalıtıma doğru inen suyun güvenli bir şekilde uzaklaştırılması ve üst tabakadaki bitkilerin kuraklık ya da aşırı su birikiminden zarar görmesinin engellenmesi için etkin ve güvenilir bir koruma ve drenaj katmanına ihtiyaç var.

Bu katman, drenaj kapasitesinin yanı sıra sadece yeşil çatılara özel su depolama gereksinimini de yerine getirecek teknik özelliklere sahip olmalı.

Yeşillendirilmiş Çatılar için özel geliştirildi: DELTA®-FLORAXX Yeşil Çatı Sistemi

Yalıtım ve Çatı Cephe dergileri tarafından her yıl düzenlenen Yalıtım ve Çatı Cephe Başarı Ödülleri organizasyonunda sektörün liderleri ve kullanıcılar tarafından “2011 Yılın Çatı Sistem Bileşeni” ödülüne layık görülen Delta®-Floraxx, yüksek basınç dayanımı, drenaj ve su depolama gibi teknik özelliklerinin yanı sıra sunduğu uygulama kolaylığıyla da dünyada birçok projede tercih ediliyor.

Delta®-Floraxx’ın, Delta®-Floraxx Top jeotekstil filtrasyon keçesi, Delta®-Floraxx Tex nem tutucu keçe ve Delta®-Floraxx Kök Koruyucu ile kombine edildiği Delta®-Floraxx Yeşil Çatı Sistemi, drenaj, su depolama, filtrasyon, nem tutma ve mekanik koruma ve de bitki köklerine karşı koruma olmak üzere beş fonksiyonu birarada sunuyor. Bu sistemin teknik özelliklerinin yanı sıra, uygulamacılar açısından en önemli avantajı da kolay ve hızlı bir şekilde döşenebiliyor olması.

Yenilikçi sekizgen kabarcık yapısı, Delta®-Floraxx’ın 200 kN/m2 basınç dayanımına sahip olmasını sağladığından, ağır yüklere dahi rahatlıkla dayanıyor. Yüksek drenaj kapasitesi sayesinde, levha ağırlığı ve yüksekliği daha düşük olmasına rağmen kolaylıkla mineral sızıntı tabakası işlevini yerine getirebiliyor. Aynı zamanda, kabarcıkları içinde su depolama kapasitesi sayesinde kurak mevsimlerde bitkilerin susuz kalmasını önlüyor. Delta®-Floraxx, olağanın üzerinde uzun drenaj mesafelerinde dahi yüksek drenaj kapasitesi sunuyor.

Yaklaşık 10 lt/s.m’lik drenaj kapasitesine sahip Delta®-Floraxx’ın kabarcıkları metrekarede 7 litreye kadar su depolayabilmekte. Delta®-Floraxx, kabarcıkları içinde bitkiler için gerekli suyu tutarken üzerindeki perforasyonlardan suyun fazlasının kabarcıklı levha altındaki açık kanal sistemine aktarılarak boşaltılmasını sağlıyor. Difüzyona açık (buhar geçirgen) bu perforasyon delikleri ve 20 mm yüksekliğindeki kabarcıkları sayesinde, sistem içerisinde su ve hava sirkülasyonu kolaylıkla gerçekleşiyor. Böylece çatı yüzeyi ve yalıtım üzerinde su birikmesi önleniyor. Perforasyon koruma ve filtrasyon amaçlı jeotekstil tabaka Delta®-Floraxx Top ise toprak partiküllerinin drenaj levhasının kabarcıkları içine dolarak kapanmasını engelliyor.

Bileşenlerinden Delta®-Floraxx Tex, Delta®-Floraxx drenaj levhası ile kök tutucu folyo arasında nem tutucu tabaka olarak seriliyor. Geri dönüşüm malzemesi içermeyen Delta®-Floraxx Tex, çatı zeminindeki yalıtımı mekanik hasarlardan koruyor. Sistemin en alt katmanını oluşturan ve mevcut su yalıtımı üzerine serilen Delta®-Floraxx Kök Koruyucu sayesinde çatı strüktürü ve zeminindeki su yalıtımı bitki köklerinden korunuyor.

W:
www.doerken-sistem.com

Etiketler

Bir yanıt yazın