Çatı ve Cephelerde Maxximum Yalıtım: DELTA®-MAXX PLUS

Yapı fiziği kuralları göz önüne alındığında, çatı ve cephelerde ısı yalıtım elemanlarının, maruz kalabilecekleri su, nem, toz ve rüzgara karşı korunması ve hava sızdırmazlığın sağlanması, yapılarda enerji kaybının önlenmesi açısından son derece önemli.

Eğimli çatıda kiremitten shingle’a, giydirme cephede ise granit, taş kaplama uygulamalarından siding ve arduvaza, kapalı derzli bütün uygulamalara özel kusursuz çözüm sunan DELTA®-MAXX PLUS, gerek renovasyonda gerekse inşaat aşamasında hem yatırımcıya hem de uygulamacıya pek çok avantaj sunuyor:

  1. Geleneksel eğimli çatı ve cephe uygulamalarında yoğuşmayı önlemek için konstrüksiyonda iki havalandırma bölgesi inşa edilir. Oysa, havadaki nemin sınırlı şekilde değişmesi burada direkt yoldan DELTA®-MAXX PLUS tarafından gerçekleştirildiğinden artık, alt havalandırma bölgesine gerek kalmıyor,
  2. Yoğuşma önleniyor,
  3. Su buharının çıkışına izin verilerek, ısı izolasyonu ile çatı ve cephe katmanı neme karşı güvenli bir şekilde korunuyor,
  4. Isı yalıtımı, yağmur, kar, toz ve rüzgardan güvenle korunuyor,
  5. Özellikle eğimli çatılarda, diğer su yalıtım türlerinin uygulamasında rastlanılan kirlilik, insan sağlığına zararlı bileşen, ısıtma işlemine bağlı tehlike ve riskler ortadan kalkıyor.

DELTA®-MAXX PLUS, Avrupa’da 20 yıla yakın bir süredir en zor şartlarda kendini kanıtlamış bir enerji tasarruf membranı.

Yalıtımların, uygulamada en sorunlu ve hassas bölgeleri olan bindirmeler de sorunsuz bir uygulamaya dönüşüyor. DELTA®-MAXX PLUS’ın entegre kendinden yapışkanlı bindirme kenarı, yağmurluklardaki üst üste gelen fermuar kısmı gibi etki ediyor. Bu sayede, dışardaki soğuk havanın yapı boşluklarından içeri girmesi ve içerideki sıcak havanın dışarı kaçmasıyla oluşan enerji kaybını önlüyor ve ısınma enerjisi ihtiyacının % 10’a varan oranda azalmasını sağlıyor.

EN 13859-1 ve EN13859-2’ye göre W1-en üst seviye su yalıtımı sağlayan DELTA®-MAXX PLUS, direkt ısı yalıtımı üzerine serbestçe serilebildiği için OSB gibi kaplama altı tahtası kullanımına gerek kalmıyor. Yüksek yırtılma mukavemeti ve dayanıklılığı sayesinde üzerinde çalışılabiliyor, eğimli çatı ve cephede konstrüksiyon yükünü hafifletiyor ve ciddi maliyet avantajı sağlıyor.

İmalatlarda ortaya çıkan atık malzeme sarfiyatı, DELTA®-MAXX PLUS’ın sahip olduğu yüksek yırtılma değeri sayesinde (EN 12311-1’e göre gerilme mukavemeti 450 N/5 cm, EN 12310-1’e göre çivi ile yırtılma direnci 350 N) minimum seviyede. Bu özellik uygulayıcıya önemli bir ekonomik avantaj sağlıyor. Ayrıca imalatın sağlıklı yürümesine yardımcı oluyor.

Yüksek buhar geçirgenliği sayesinde, yapılarda mutfak, banyo ve canlı kaynaklı oluşan ve içdış sıcaklık farkından oluşacak basınçla konstrüksiyona kaçacak su buharının rahatlıkla dışarıya geçişini sağlayarak yoğuşmayı önlüyor. DELTA®-MAXX PLUS’ın nem depolama kabiliyetine sahip polyester muflon tabakası, ekstrem durumlarda 1 l/m²’ye kadar nem depolayabiliyor ve bunu daha sonra yavaşça dışarı doğru uzaklaştırıyor.

Ayrıca, DELTA®-MAXX PLUS ve diğer DELTA®-Örtüleri’nin içteki ve dıştaki ayrıntılarda yapıştırılması, birleştirilmesi ve bağlantı noktalarında daha fazla güvenlik sağlayan yapıştırma bantları ile elastikiyetini kaybetmeyen kartuşlu yapıştırıcılardan oluşan DELTA®-Yapıştırma Programı’nın geniş ürün yelpazesi uygulamacılar için pratik çözümler sunuyor.

 

W: www.doerken.de/bvf-tr/

Etiketler

Bir cevap yazın